3D YAZICILAR | Güzeldir

3D YAZICILAR

3D yazıcı teknolojisi; bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak tasarlanmış objeleri gerçek objelere dönüştüren cihazlara 3d yazıcılar denilmektedir. Üretilmek istenilen materyalin bilgisayar ortamında 3 boyutlu tasarlanır ve bu cihazlarla herhangi başka bir kalıba ihtiyaç duymadan ürün elde edilmiş olunur. 3D yazıcı teknolojisi ile yiyecekten, giysiye, yapay organlardan, herhangi bir nesneye her şey üretilebilmektedir. Tasarlanan nesnenin çok hızlı bir şekilde üretilmesini sağlayan bu cihazlar artık evlere kadar girmekte, insanların ihtiyaç duyduğu ürünleri kendilerinin üretmesini sağlamaktadır. Bu yazıcılarda genellikle termoplastik polimer ham maddesi kullanılmaktadır. Bu malzeme yüksek sıcaklık kullanılarak üretilmek istenilen ürünü katmanlar halinde oluşturmaktadır. Oluşturulmak istenilen nesneyi elde edebilmek için öncelikle bu nesneye ait 3 boyutlu modelleme bilgisayar ortamında, çeşitli çizim programları yardımıyla elde edilir. Daha sonra bu modelleme yazıcıya aktarılır ve elle tutulabilen gerçek nesneye dönüşmesi sağlanır.

3D yazıcılarda birçok farklı teknoloji kullanılmaktadır bunlardan en çok kullanılanları: bileşimli yığma, lazer sinterleme ve polimer kürleme teknolojileridir. Saydığımız bu teknikler elde edilmek istenilen ürünün, katmalarının nasıl oluşturulacağı ile alakalıdır. Ortaya çıkışı 1980’li yıllara dayanan bu üretim teknolojisi, 2006 yılında oldukça popüler olmaya başlamıştır.

3D yazıcılar nasıl çalışır

  • Modelin oluşturulması: Öncelikle üretilmek istenilen nesnenin, çeşitli çizim programları ile üç boyutlu olarak oluşturulmuş çizimine ihtiyaç vardır. Bu çizimler hazır olarak internet ortamında bulunmaktadır. Elde edilen bu modelleme cihaza yüklenir.
  • Baskı aşaması: çizilen modellemenin cihaza yüklenmesi ile işin büyük kısmı hallolmuş olur. Üç boyutlu yazıcı yüklediğiniz modellemeye uygun olarak katmanlar haline serilerek istenilen objeyi oluşturur. Bu işlemi uygularken yukarıda bahsettiğimiz tekniklerden herhangi birisini kullanmaktadır. Bu yazıcılarda hammadde olarak genellikle, seramik, polimer ve metal kullanılmaktadır.
  • Yazıcıdan çıkan nesne seri üretimde kalıplar ile oluşturulan nesnelere nazaran daha pürüzlü ve iyileştirmeye ihtiyaç duyan bir haldedir. Bunun için obje temizlenir. Böylece kullanılabilecek standartlarda objeler elde edilmiş olunur.

3 boyutlu yazıcılar

Artık evlere kadar girebilecek boyutlarda üretilen yazıcılar ile; elbiseden, yiyeceğe, giyeceğe, kamera lensine, lambaya, ayakkabıya akılınıza gelebilecek daha birçok şey üretilebilmektedir. Geleceğin üretim şekillerini değiştirebileceği düşülen bu teknoloji sayesinde ihtiyaç duydunuz ürünleri kendiniz üretebileceksiniz. Bilinen ürün üretim şeklini değiştirecek olan bu teknoloji, seri üretim yapan sektörleri yok edebilecek düzeylere yavaş, yavaş gelmektedir. 3D yazıcılar ile bu cihazlara model yazılımları üreten şirketler ile hammaddesini üreten şirketler güç kazanacaklardır 3d printer fiyatları baskı tekniğine ve kullanılabilecek ham maddelere göre 500$ başlayarak milyonlarca dolara kadar uzanan bir fiyat aralığına sahiptir. Geleceği şekillendirecek bu teknoloji inşaat, mimarlık, havacılık, otomotiv, tıp ve kimyasal başta olmak üzere birçok üretim sektöründe devrim yaratacaktır.  Geçmişte matbaanın bulunması nasıl büyük bir değişim yaratı ise 3D yazıcıların kullanılmasının da o denli büyük bir değişim yol açacağı tahmin edilmektedir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın