Adaçayının Faydaları | Güzeldir

Adaçayının Faydaları

adaçayı kullanımı

Ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden biriside adaçayıdır. Adaçayının faydaları genel sağlık açısından oldukça önemlidir. Kendine özgü kokusu ve yumuşak bir tada sahip olması adaçayının yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Aktarlardan alınan yaprak veya toz şeklindeki adaçayı uzun süreler bekletilse de içeriğinde bulunan ve sağlığa yararlı olan bileşikleri muhafaza edebilmektedir. Özellikle kış aylarının aranılan içeceği olan adaçayı grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Latince adı “Salvia officinalis” olup, iyileştirilmek için korunmuş anlamına gelmektedir. Adaçayı bitkisi 1 metrelik ağaçlarda genellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde İzmir, Muğla ve Fethiye gibi yerlerde üretimi yapılmaktadır. Çay olarak tüketimi fazla olan bu bitki aynı zamanda yemeklerde de kullanılmaktadır. Yemeklere hoş bir tat katmaktadır. Don olaylarının ve sıcaklıkların düşük olduğu bölgelerde adaçayı ağaçları yetiştirilmesi oldukça zordur.

 

Antik Roma döneminden beri çeşitli hastalıklardan korunmada ve tedavisinde adaçayı kullanılmaktadır. Adaçayı içeriğinde; magnezyum, demir, bakır, manganez, folik asit gibi mineralleri ve A, B, C, E ve K vitaminlerini bulundurmaktadır. Sağlık, güzellik alanlarında farklı formasyonlarda kullanılmaktadır. Eski tarihlerde yılan ısırmaları gibi olaylarda ve kadınların doğurganlığını arttırmak için kullanıldığı bilinmektedir.

 

Ada Çayının Faydaları

 

 • Adaçayı en iyi antioksidanlardandır.

 

 • Başta dişeti iltihabı olmak üzere birçok iltihaba iyi gelmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda adaçayının gargara şeklinde kullanılması ile dişeti iltihaplarının iyileşmesinde etkili olduğu görülmüştür.

 

 • Antioksidan özelliğinin güçlü olmasından kaynaklı olarak zararlı toksinleri vücuttan atmaktadır.

 

 • Stresi ve aşırı terlemeyi azalmaktadır. Sinirsel baş ağrılarını hafifletir.

 

 • Karaciğeri temizler. İdrar yolları enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.

 

 • Kan şekeri düzeyinin ayarlanmasına yardımcı olur.

 

 • Östrojen hormonu üzerinde etki göstererek bu hormonun aktivitesini arttırmaktadır. Adet döneminde görülen şikayetlerden olan yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik ve mide bulantısını hafifletmektedir.

 

 • Cilt üzerinde oluşan kesik ve yaraların iyileşmesinde, aynı zamanda doğum sonrası oluşan, kilo alıp vermeden kaynaklanan çatlakların giderilmesinde başarılı sonuçlar vermektedir. Birçok kozmetik ürününde adaçayı bitkisi kullanılmaktadır.

 

 • Hafızayı güçlendirmektedir. Alzheimer hastalığında yardımcı olarak kullanılmaktadır.

 

 • İçeriğinde bulunan sodyumdan dolayı kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Kalsiyum ve potasyum içerdiğinden dolayı kalp ritminin düzgün bir şekilde oluşmasına yardımcı olmaktadır.

 

 • İshal durumunda kullanılması gereken bitkilerin başında gelmektedir. Sindirim sistemine iyi gelir özellikle mideyi koruyucu bir etki göstermektedir.

 

 • Grip ve soğuk algınlığında boğaz ve göğüste oluşan iltihapları iyileştirici bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı bu hastalıklarda oluşan öksürüğün kesilmesi için kullanılmalıdır.

 

 • Saç bakımında adaçayı ihmal edilmemelidir. Kepeği önlemektedir. Saç tellerini güçlendirerek kırılmasının önüne geçmektedir. Bunların yanı sıra saç beyazlamasını geciktirici bir özelliği vardır.

adaçayının zararları

Adaçayının Zararları

 

 • Böbreklerde bazı rahatsızlıklar oluşturabilmektedir. Böbrek hastalıkları bulunanların dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

 

 • Gece tüketildiğinde uykunuzu getirebilir veya uykunuzu kaçırabilir.

 

 • Baş dönmesine ve kusmaya neden olabilmektedir.

 

 • Hamile ve emziren kadınların kullanmaması tavsiye edilmektedir.

 

 • Alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

 

Adaçayının faydaları ve zararları tüketim miktarına, tüketim süresine göre artıp azalabilmektedir. Tavsiye edilen kullanım şekli 1 hafta içildikten sonra 1 hafta ara verilmesi şeklindedir. Ada çayı çeşitli bitkiler ile karıştırılarak kullanılabilmektedir. Bunların başında limon gelmektedir. Adaçayı ve limon ikilisinin birlikte kullanılması ile hem iyi bir antioksidan, hem de iyi bir mikrop öldürücü etki göstermektedir.

Adaçayının Faydaları (7 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Ben geceleri bir çay bardağı kadar demleyip içiyorum benim uykuya dalmamı kolaylaştırıyor…

 2. Eskiden bunun çayını hiç içmezdim. Ancak şimdi 2 günde bir mutlaka içiyorum. Hoşuma da gitmeye başladı aslında. Faydalarını da düşünecek olursak güzel bir şey, için.

 3. bitkisel cayların hepsi de cok faydalı yahu. adacayı bır zamanlar ıcmıstım tadı da epey guzel

 4. Adaçayını çok severim ama şimdi ona bir yandaş ekledim. Rezene çayı müthiş bir şey.

 5. Tat olarak herkes beğenmeyebilir ama faydaları ortada. Burada 30’dan fazla yeşil çayın olduğunu öğrendim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın