Adil Kullanım Kotası | Güzeldir

Adil Kullanım Kotası

İnternet kullanıcılarının başının belası olan bir durumdur adil kullanım kotası. İnternet hizmeti almak için bir servis sağlayıcısı şirkete gittiğinizde başvuru esnasında birçok paket içerisinden seçim yapılıyor. Bu paketler belirli limitlere sahiptir. Bu limitlerden biriside AKN yani download limitidir. Seçtiğiniz paketin indirme limitini aştığınızda hızınız ne olursa olsun 3 Megabit hızına düşmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde böyle kotalar uygulanıyor ancak maalesef ülkemizde bu limitler düşük seviyelerdedir. Özellikle internet üzerinden izlenen ve indirilen medya dosyaları, yeni çıkan oyunların yüksek boyutlara sahip olması bu kotanın hızla doldurulmasına neden olmaktadır. Belirlenmiş olan kota aşıldığı zaman hızınız ne olursa olsun 3 Megabit gibi sabit bir hıza inmektedir. Diğer ayın birinde tekrar eski hıza kavuşulmaktadır.

Adil Kullanım Kotası Kalkıyormu?

Son aylarda ilgili kurumların yaptığı açıklamalara göre adil kullanım kotası üzerinde yeni birtakım değişikliklere gidileceği açıklanmıştır. Bu taslak çalışmasına göre 2018 yılının sonunda 2019 yılının başında kotaların yükseltileceği öngörülmektedir. Bu çalışmadan ayrı olarak ilgili kurumların bu hafta yaptığı açıklamaya göre 1 mayıs 2017 tarihinden geçerli olmak üzere adil kullanım kotasının doldurulmasından sonra düşürülen hızlarda bir iyileştirme yapılması kararı verildi. Bu karara göre;

  1. Kotasız ve limitsiz olarak adlandırılan ancak AKN’ye tabi olan paketlerde 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren 02:00 ile 08:00 arasında indirme işlemleri kotadan düşmeyecek.

 

  1. Paket özelliğine göre yine bu tarihten itibaren kota aşıldıktan sonra hız 3 Mbps yerine en düşük 5 Mbps olarak uygulanacak. Paketinizin özelliğinize göre bu hız oranı %50 oranında arttırılacaktır.

 

  1. Mobil şebekede Adil kullanım kotası aşıldığında hız 96 Kbps olarak uygulanıyordu. Bu oran 126 Kbps’ye çıkarılacaktır.

 

  1. İnternet sağlayıcı firmalar tüketici limitinin %80 oranını geçince sms ile bilgilendirilecek.

İnternet hızları ve Adil kullanım kotasında yapılan düzenlemeler 2019 yılı başında tamamen belli olmuş olacak. İnternet kullanımlarının her geçen gün arttığı ülkemizde hem ADSL ve Fiber altyapısında hem de Mobil tarafta iyileştirmelere gidileceği ilgili kurum ve internet servi sağlayıcı şirketler tarafından açıklandı. Bu konu ile ilgili resmi açıklamaya Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

BTK Basın açıklaması

Yeni düzenleme ile paketlere göre hızları aşağıdaki tablodan inceleye bilirsiniz.

 

İndirme hızı – Alt Sınır İndirme Hızı – Üst Sınır 1 mayıs 2017’den sonra AKN İndirme Hızı
4 Megabit/sn 8 Megabit/sn 3 Megabit/sn
8 Megabit/sn 16 Megabit/sn 5 Megabit/sn
16 Megabit/sn 24 Megabit/sn 8 Megabit/sn
24 Megabit/sn 50 Megabit/sn 16 Megabit/sn
50 Megabit/sn 100 Megabit/sn 24 Megabit/sn
100 Megabit/sn 500 Megabit/sn 32 Megabit/sn
500 Megabit/sn 1000 Megabit/sn 64 Megabit/sn

 

 

 

 

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın