Alışveriş Bağımlılığı | Güzeldir

Alışveriş Bağımlılığı

Toplumumuzda en çok sevilen ve sürekli artan alışveriş tutkusu gün geçtikçe hız kazanıyor ve adeta alışveriş bağımlılığına dönüşüyor. İlk önce alışveriş ne için yapılır ve ne kadar sıklıkla yapılır? Bunlardan bahsedelim. Alışveriş, ihtiyaçlarımızın giderilmesi ve bazen de kendimizi iyi hissetmek için terapi mahiyetinde de yaparız. İhtiyaç dediğimiz durum da mesela ayakkabınız var ve artık yıprandı yenisini alırsınız ya da kilo aldınız artık kıyafetleriniz olmuyor alışverişe çıkıp yenilerini alıyorsunuz. Bunu gerek kıyafet gerek eşya ve diğer tüm şeylerle bağdaştırabiliriz. Peki, aldığımız şeyler ne zaman ihtiyaç olmaktan çıkıyor?

İşte bu nokta oldukça önemli. Bir sürü kıyafetiniz var eksiğiniz yok ama olsun alayım. Bu ayakkabı güzel alayım. Ya da bu telefon yeni çıkmış kimse de yok ben alayım ilk bende olsun gibi durumlar ihtiyaçtan olmadığı için zamanla sıklaşır ve alışveriş bağımlılığına doğru gider. Şunu da belirtmeliyiz ki alışveriş bağımlılığı çoğu zaman maddi olanaklarla ters orantılıdır. Yani zenginsiniz ve sürekli alışveriş yapıyorsunuz bağımlılık derecesine gelmiş hayır bu bağımlılık değil maddi imkânı var alıyor demiyoruz. Ya da maddi olanağınız pek olmamasına karşın zengin gibi alışveriş yapıyorsunuz. Aşırı olan alışveriş te maddi ölçüt aranmaz. Bağımlılıksa bağımlılık. Ancak maddi olanaklar fazlaysa insana sıkıntı yaratmaz ödeme konusunda. Sadece bu farklılık olabilir.

alışveriş bağımlılığı

Özellikle günümüzde sürekli yarış halinde bir alışveriş çılgınlığı mevcuttur. Artan teknolojik faaliyetlerden çok daha fazla ve ölçüsüz yararlanma isteği inşaları hep daha fazlasına itmektedir. Özellikle yeni akıllı telefonlarda bunu çok görüyoruz. Sürekli yeni model çıkan telefonlar deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satılmaktadır. Telefonun yıpranması ya da üzerinden zaman geçmesi beklenmemekte, daha garantisi dolmayan telefonların yerlerine yenileri daha pahalı fiyatlarla alınmaktadır. Tabii bunun sonucunda teknolojik çöp oldukça fazlalaşarak bizleri olumsuz yönde etkilemektedir. Sadece elektronik aletlerde değil her şeyde bu alışveriş bağımlılığına rastlamak mümkün. Mesela ihtiyaç olmadığı halde her hafta düzenli bir şekilde kıyafet ve ayakkabı alışverişi yapanlar var. Ya da vitrinde veya mağazada gördüğü bir ürünü almadığında günlerce mutsuz olan ve kendine bir türlü hâkim olamayan o kadar insan var ki maalesef saymakla bitiremeyiz.

Sürekli alışveriş yapma isteği olan ve bir türlü kendilerine engel olamayan alışveriş bağımlıları çoğu zaman psikologlara başvurur ve bu bağımlılıklarından kurtulma çareleri ararlar. Psikolog ve uzmanların telkinleriyle ve tedavisiyle atlatılabilmektedir. Tabii ille de psikiyatri veya psikoloğa gidilecek diye bir kaide de yok. Bunun üstesinden kendiniz de gelebilirsiniz. Bir anda bundan kurtulamazsınız ama en azından zamanla en aza indirgeyerek bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın