Antidepresanlar Ne İşe Yarar? | Güzeldir

Antidepresanlar Ne İşe Yarar?

Yaşadığınız olumsuzluklarla birlikte içinde bulunacağınız depresif çöküntülerde, gerçek manada baş etmekte zorluk çekebilirsiniz. Özellikle bir yakınınızı kaybettiğiniz zaman, sevgilinizden veya eşinizden ayrıldığınız zaman, reddedildiğiniz zaman veya en basitinden bir sınavda başarısız olmamız sonucunda bile, büyük olumsuz etkilerle karşı karşıya kalabilmekteyiz. İnsan, ruhsal açıdan oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, psikolojik çöküntülerle birlikte, Antidepresan ilaçlar kullanımına da sıklık kazandırmak kaçınılmaz sonuçlardandır. Antidepresanlar ne işe yarar? Antidepresenlar, uyku bozuklukları, hayalleri fazla görme, gerçek olmayanları gerçek sanma, sürekli baş ağrısı, sürekli stres ve agresiflik hali gibi etkilerden kurtulmak için kullanılmaktadır.

Daha doğrusu, kullananların amaçları sakinlemektir. Ancak Antidepresenlar, hiçte söylendiği kadar kusursuz ve zararsız değildir. Hiçbir zaman bu kadar masum olmamışlardır. Fakat dikkat etmeniz gereken ilk konu, bu ilaçların kesinlikle arkadaş tavsiyesiyle veya kendi kafanıza göre kullanamayacağınızdır.

Normal şartlarda kullanmadığınız ve arkadaş önerileriyle arada bir kere sakinleşmek adına kullanacağınız antidepresanlar, kalıcı bozukluklara sebep olabilir. Bu nedenle, sakın ama sakın; hekim kontrolü olmadan hiçbir şekilde psikiyatri doktorları tarafından verilmesi gereken ilaçları kullanmayınız. Hekim tavsiyelerinin ve koordineli kullanmanın çok büyük yararını göreceğiniz psikolojik sıkıntılarınızdan kurtulmak için, gerçek anlamda sabırlı olmanız gerekecektir.

Antidepresanların Zararları ve Yan Etkileri

Her ne kadar masum olursa olsunlar, insan vücudunda sağladıkları sakinleştirici etkiyi, elbette ki bir miktar uyuşturucu içermesi sonucunda başarabilmekte olan antidepresanlar, uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapabilir. Belli bir süre sonra, istediğiniz sorunun gitmesine rağmen, devam etmek isteyeceğiniz ve vücudunuz tıpkı sigara gibi bu ilaçları da isteyecektir. Bıraktığınız zamanlarda ise; ciddi ve gözle görülebilen yan etkilere sebep olacaktır. Kullananların gerçek anlamda fayda sağlayabilmesi için hekim kontrolünde yapmasını tavsiye ediyor olsak dahi, bu bağımlılık yaptığını ve yan etkileri göstereceği gerçeğini değiştirmez.

Yan etkilerine rastladığınız zaman, ilacı yazan hekimle iletişime geçmeniz gerekecektir. Yan etkiler; mide bulantısı, kilo alma, iştahsız olma hali, sürekli uyuma isteği ve uyku hali, sürekli sersemlik, cinsel konudaki isteksizlik, ishal veya kabız olma durumu bazılarıdır. Sürekli kullanım süresince sizlerde bu yan etkiler görülebilir ve sorunların giderilmesi için de, hekiminizle bağlantıya geçmeniz gerekebilir.

Eğer bir tavsiye isteyecek olursanız; hiçbir zaman bu ilaçlara bulaşmanızı istemeyiz. Çünkü hayatınızın artık eskisi kadar sorunsuz olmayacağı, daima sorunlar ve istemediğiniz işlemlere maruz kalacağınızı da unutmamalısınız. İlaçları kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren, artık onlara bağımlı olmaya her geçen saat daha fazla meyilli olacağınız gibi, sizlere iyi gelmesi beklenen etkilerinden de uzak kalabilirsiniz. Bu nedenle, antidepresan kullanmadan önce, her zaman birkaç defa düşünmeniz gerekmektedir. Her ne kadar doktor kontrolünde kullanıldığı zaman daha kontrollü olduğuna inanılsa da, doktorların sizin üzerinizde ne gibi etkiler sergileyeceğini bilmelerine tam anlamıyla imkan yoktur. Hiçbir zaman bu gibi ilaçlara maruz kalmamanız veya ihtiyaç duymamanız dileğiyle.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın