Arı Sütü ve Arı Sütünün Faydaları | Güzeldir

Arı Sütü ve Arı Sütünün Faydaları

Sağlık açısından birçok alanda kullanılan arı ürünleri hem besin değerleri hem de içeriğinde bulunan enzim ve bileşenlerden dolayı tüketilmesi gereken besinlerdir. İnsan sağlığını destekleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici ve birçok hastalıktan hem korunmada aynı zamanda hastalıkların tedavisi amacıyla doğanın bizlere sunmuş olduğu doğal besinlerden yararlanmak gerektiği çok açıktır. Bu yararlı besinlerin başında da arıların üretmiş olduğu birkaç farklı besin gelmektedir. Arılar yüzlerce çeşit çiçek ve bitki özünden topladıkları maddeler ile bu besinleri üretmektedir. İnsan sağlığı açısından ilaçların yanı sıra, doğal ve destekleyici besin kaynakları tüketimi önerilmektedir. Bu destekleyici gıdaların alınması hastalıklardan korunmada ve hastalıkların tedavisinde inanılmaz katkılar sağladıkları birçok bilimsel araştırmada da ortaya konulmuştur. Arı sütü bu doğal besin kaynaklarının en başında gelenlerinden birisidir.

Arıların üretmiş olduğu Bal, Propolis, Polen ve Arı sütü artık yaygın bir şekilde hastalıklar ile mücadelede kullanılmaktadır. Bu yazımızda Arı sütünün faydalarını bulabilirsiniz. Öncelikle işçi arıların ömrü genellikle 3 ay civarındadır. Sadece kraliçe arı işçi arılardan 40 kat daha fazla bir ömre sahiptir. Bunun nedeni kraliçe arının arı sütü ile beslenmiş olmasıdır. Arı kolonisi için oldukça önemli bir yere sahip olan arı sütü insanlar için hem çocuklarda hem de yetişkinlerde birçok fayda sağlamaktadır.

Arı sütü işçi arılar tarafından üretilen süt rengine benzer bir renkte olan, içeriğinde su, protein, şeker, katı halde yağ, vitamin ve enzimler bulunan bir besindir. 9 adet b vitamin çeşidinin hepsini ihtiva etmektedir. 22 farklı adette aminoasit içermektedir. Fosfor, Çinko ve Magnezyum içeriğinde bulunmaktadır. Kadınlarda gebelik öncesinde ve gebelik döneminde kullanılması önerilmektedir. Her yaşta çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilmektedir. Cilt bakımı ve güzelliği için arı sütü kremi oldukça etkilidir. Özellikle sporcularda genel performans açısından arı sütünden faydalanmaktadır.

Arı Sütünün Faydaları

 • Hastalıklarda vücut direncini arttırmaktadır. Kansere karşı koruyucu antioksidan özelliği bulunmaktadır.
 • Damar sağlığı açısından önemlidir. Damar tıkanıklarında fayda sağlamaktadır.
 • Belirli dozajlarda hipertansiyonda olumlu etkileri vardır.
 • Unutkanlık başta olmak üzere, Alzheimer hastalıklarında kullanılmaktadır.
 • Arı sütünün içeriğinde niasin, biyotin ve B3 bulunmasından dolayı diyabetlerde kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hücre yenilenmesinde önemli bir yere sahiptir.
 • Genel performans arttırıcı ve zindelik verici özelliği bulunmaktadır.
 • Reflü ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında hazmı kolaylaştırdığından dolayı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Sperm kalitesini ve miktarını arttırmaktadır.
 • Kemoterapi ve radyoterapi gibi tıbbi uygulamalarının yan etkilerinin giderilmesinde, vücut direncini arttırır.
 • Yoğun şekilde antibiyotik kullanımlarında destekleyici besin kaynağı olarak tercih edilmektedir.
 • Kalp ve damar sağlığını destekleyici bir özelliğe sahiptir.
 • Güçlü ve doğal bir antidepresandır. Uyku düzensizliğini giderir.
 • Deri hastalıklarında kullanılmaktadır, deriyi canlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Kalp ve damar hastalıklarında uzmanı tarafından belirlenecek dozajlarda kullanılır.
 • Saç güçlendirilmesinde kullanılmaktadır.
 • Arı sütü bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici bir etkiye sahiptir.

arı sütü kremi

 

Arı sütü yukarıda sıraladığımız gibi insan sağlığı açısından birçok fayda sağlamaktadır. Arıların ürettiği bu muhteşem besin kaynağının genel sağlığımızın korunması açısından da tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Arı sütü bal ile karıştırılarak veya saf haliyle kullanabilirsiniz. Yetişkinlerde günde 2 gr. Kadar saf arı sütü tüketilebilmektedir. Bu miktar çocuklarda azaltılarak uygulanmaktadır. 1 yaşının altındaki çocuklarda kullanılması önerilmektedir. Piyasada saf arı sütü bulabileceğiniz gibi birçok markaya ait tablet formlarında üretilmiş arı sütü tabletlerini de bulabilirsiniz arı sütü fiyat olarak çok çeşitlilik göstermektedir. Günümüzde insan sağlığına yardımcı besin takviyelerinin önemi artmıştır. Arı sütü’ bu besin takviyelerinin en önemlilerinden birisidir. Düzenli ve doğru miktarlarda kullanıldığında genel sağlık üzerinde ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden dolayı hastalıklardan korumada çok iyi sonuçlar vermektedir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın