ASOSYALLİK | Güzeldir

ASOSYALLİK

2000’li yılların başında boy gösteren ve her 3 insandan birinin başında bulunan asosyallik olgusu, her zaman farklı etkiler sunabilir. Asosyallik demek; sosyal hayattan tamamen uzak kalmak ve hiçbir şekilde dışarıda yaşananlarla etkileşim içinde olamamak diye anlatılsa da, iç dünyamızda yaşadığımız problemler bunlara etki olabilir. Belli bir yaşta, özellikle ergenlik zamanlarında karşılaşacağımız kötü bir deneyimle birlikte, hayatımızda eşsiz bir yara almamız mümkün olabilirken; bunun sonucu olarak da asosyal bir hayatın içinde kendimizi bulabiliriz. Her koşulda sorunsuz bir hayat sürdürebilmek için gerekli olan yeniliklere ve farklı eğlencelere atılmak yerine; evimizde yer alan bilgisayarımızla oyunlar oynamak, kimseyle sohbet etmenin nasıl keyifli olacağını bilmeden yaşamımıza devam etmek mantıksız bir hal alabilir.

Asosyal olan kişiler, genellikle teknolojik aletlerle bütünleşmiştir diyebiliriz. Teknoloji ve bilişim anlamında daha yetenekli olmaları, okul hayatlarında kendilerini sadece derse vermeleri, sevgili veya arkadaş edinememeleri gibi etkileri gözlemlediğimiz zamanlarda, vaktin boşa gittiğine hem fikir olabilir. Fakat baktığımız zaman, dünya üzerinde yer alan o kadar güzel ve eğlenceli olaylar, eylemle varken; kendimizi neden 4 duvar arasına hapsetmeyi tercih ederiz? Bunun birçok nedeni olmasına karşın; ailenin etkisi de ciddi ölçüde fazladır.

Asosyallik nedir

Eğer çocuğunuzun dışarıda vakit geçirmesine, arkadaş edinmesine karışır ve karşı çıkarsanız, gelecekte yansıtacağı profil asosyallikten başka bir şey olamaz. Bu, tamamen salmak ve ne yaptığından asla haberiniz olmaması anlamına gelmesin. Her zaman gözünüz üzerinde olsun ancak, arkadaşlarını kontrol ederken; onlardan uzak kalmasını veya büyük yaralar almamasını da sağlamayı aynı şekilde sağlamak zorundasınız. Küçüklükten, hatta çocukluktan başlayan bir sorun haline gelen asosyallik, günümüzde daha fazla görülmektedir. Çünkü hayatınızdaki yenilikleri takip etmek isterken, işten eve evden işe gibi bir hayat sürdürürken, her zaman internette arkadaş edinmek, gerçek dünyada özgüven eksikliğiyle karşılaşmak demek, büyük problemlere yol açar.

Hayatımızda başarılı olamamak, kendini ispatlayamamak ve kendine güven sorununu aşamadıktan sonra problemlerle karşılaşacağınız, genel anlamda sorunların peşimizi bırakmaması da bu yüzdendir. Fakat daha az teknolojik alet ve daha fazla sosyal yaşantının tadını aldıktan sonra, hayatın ne kadar keyifli olabileceğini bir kere görmenizle birlikte, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Korkularınızın daima üzerine gidip, istediğiniz her türlü etkenden uzak durarak, daha fazla insanlarla vakit geçirmek istemeniz de sorunları ortadan kaldırır. Hastalıktan ziyade, tercih olarak gösterilebilecek olan asosyallikten kurtulmak aslında o kadar kolaydır ki; istemediğiniz zamanlarda zorla eve kapanmamak ve dilediğiniz gibi hareket etmeniz sizlere yardımcı olacaktır. En önemlisi, istediğiniz şeylere sahip olabileceğinizi ve başarabileceğinizi düşünmelisiniz. Eğer bunu düşünür ve bu doğrultu da devam ederseniz, asosyallikten kurtulmanız için bir adım atmış olursunuz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın