Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek | Güzeldir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

bağışıklı sistemini güçlendiren yiyecekler

Vücudumuzun en önemli sistemlerinden biride bağışıklık sistemidir. Canlıları hastalıklara, yabancı maddelere ve biyolojik etkilere karşı koruyan bu savunma mekanizmamız, vücudumuzun hastalıklardan ve dış etkenlerden koruma işlevi görmektedir. Çeşitli hastalıklara yol açan bakteri, virüs, toksin ve tümör hücrelerine karşı bir savunma oluşturan bu sistem hücre ve dokulardan oluşan bir sistemdir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek bu yüzden çok önemlidir.

İnsan vücudu doğduğu ilk andan itibaren birçok zararlı mikroorganizmaya maruz kalmaktadır. Canlılarda bulunan bu savunma mekanizması ile zararlı etkenlere karşı kusursuz ve kapsamlı bir şekilde mücadele edilmektedir. Hastalıkların en önemli sebeplerinden biriside bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu vücudumuzun hastalıklara karşı koyamamasıdır. Vücudun zararlı patojenlere ve bu patojenlerin oluşturduğu hastalıklara karşı direnci güçlü tutabilmek için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğru beslenme

Bağışıklık sistemi için en önemli faktörlerden biriside doğru beslenmektir. Karbonhidrat, protein ve yağların dengeli bir şekilde tüketilmesi bağışıklık sisteminin direncini arttırmaya yardımcı olacaktır. Vücudun genel işleyişi ve Bağışıklık sisteminin güçlü tutmak açısından gerekli vitamin ve minerallerinde tüketilmesi gerekmektedir.

Kaliteli ve Yeterli Uyku Düzeni

Yeterli ve kaliteli bir uyku düzeni canlılar için yemek yemek ve su içmek kadar hayati olan bir konudur. Uyku sırasında vücudumuzda salgılanan hormonlar ile vücudun sağlıklı işleyişi sağlanmaktadır. Yaşam için olmazsa olmaz olan hücre yenilenmesi de uyku sırasında gerçekleşmiş olur.

Düzenli Egzersiz Ve Spor İhmal Edilmemelidir

Günümüz hastalıklarının birçoğunun temelinde hareketsizlik yatmaktadır. Günlük yaşamda düzenli egzersiz ve spor yapmak birçok vücut sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Gün içerisinde 30 dakikalık bir tempolu yürüyüş bağışıklık sistemi güçlendirmek için oldukça etkilidir.

Stres ve Gereksiz İlaç Kullanımı

Sağlığın bozan en önemli etkenlerden biride strestir. Stres bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara daha kolay yakalanmayı sağlamaktadır. Bunun yanında gereksiz ilaç kullanımı, vücut savunma mekanizmasını bozarak bağışıklık sistemini bozmaktadır.

sağlık için bağışıklık sistemi

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

 

Sebze ve Meyveler

Zamanında tüketilen sebze ve meyveler içerdikleri birçok bileşen ile insan sağlığı açısından önemli bir etkiye sahiptirler. Örneğin turunçgillerin içeriğinde bulunan karoten, domates de bulunan likopen ve daha birçok vitamin, folik asit, çinko, demir, magnezyum gibi bileşenleri sebzelerden sağlayabiliyoruz.

 

Probiyotikler

Probiyotikler bağışıklı sistemini güçlendiren yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir. Probiyotikler genel anlamda vücudumuz için olumlu etkiler gösteren bakterilerdir. Bu olumlu bakteriler özellikle bağırsak sağlığının ve dengesinin sağlanmasında son derece gereklidir. Probiyotik kefir, yoğurt gibi besinlerden sağlanabildiği gibi piyasada tablet formu ile üretilmiş ve satışa sunulmuş haplarda bulunmaktadır. Probiyotiklerin daha güçlü bir etki gösterebilmesi için soğan, sarımsak, patlıcan ve enginar gibi besinler ile kullanılması daha faydalı olmaktadır.

 

Omega 3 Ve Yağ Asitleri

Omega 3 ve yağ asitleri sağlığın korunması ve özellikle çeşitli kanser türleri ile mücadelede önemli bir yere sahiptir. Balık ve çeşitli kuruyemişlerde bu yağ asitleri bulunmaktadır.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli miktarda vitamin, mineral ve aminoasitlerin alınması gerekmektedir. Stres, yaşlılık ve çevresel etkenler bağışıklık sistemi üzerindeki yükü arttırmaktadır. Canlıların bu savunma sisteminin güçlü tutulması hastalıklardan korunmada önemli bir rol oynamaktadır.   

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek (11 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Kesinlikle bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar tüketilmeli. Herhangi bir vitamin eksikliği beraberinde birçok sorun yaratıyor.

  2. En çok benim ihtiyacım var sanırım. Sürekli grip sürekli grip anlamadım gitti arkadaş geçmiyor.

  3. İyi uyku, bol sıvı tüketimi ve egzersiz. Bu üçü bağışıklılık sistemini epey güçlendirir. Tecrübe ile sabit.

  4. bagısıklık sıstemı cok önemlı. maalesef gecen hafta soguk algınlıgına yakalandım ve hala aynı sekılde hastayım. bilgiler için teşekkür ederim

  5. Sanırım en çok benim ihtiyacım var ya, arkadaş en ufak birşeyde hasta oluyorum :'(

  6. Özellikle yaptığım bir şey yok, bilmeden çok güçlendirmişim. Doktorum öyle diyor. Önem verilmesi gereken bir yazı

  7. bağışıklık sistemini güçlü tutmak için düzenli beslenmek ve iyi uyumak şart.psikolojide etkili

  8. yahu hergün düzenli beslenmeye calısıyorum yıne de güçlendiremedim bagısıklık sıstemımı :/

  9. sizlere şunu söylemek isterim ki vitamin alımının önemi çok fazla.bunu aklınızdan çıkarmayın

  10. Bebekler için 5 aylık olmadan bir damla var arkadaşlar. çocuğu olanlar bir araştırsın. bağışıklık sistemi için çok önemli.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın