Baş Ağrısı Nasıl Geçer Baş Ağrısının Nedenleri | Güzeldir

Baş Ağrısı Nasıl Geçer Baş Ağrısının Nedenleri

baş ağrısından kurtulma

Günlük yaşantımızda birçok kişinin sıklık ile karşılaştığı bir durum olan baş ağrısı, birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Baş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevabı olarak yazının devamında işinize yarayabilecek basit yöntemleri bulabilirsiniz. Stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumlarda baş ağrısı oluşabilmektedir. Genellikle dinlenme veya ağrı kesici bir ilaç ile bu ağrıdan kurtulmanız mümkün. Ancak yaşamınızda ilk defa ve şiddetli bir şekilde baş ağrısı çekiyorsanız bu daha ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Baş ağrısının nedenleri bilimsel olarak ikiye ayrılmaktadır primer ve sekonder ağrılar olarak sınıflandırılan ağrı çeşitlerinden, primer ağrılar genellikle yorgunluk, stres veya çevresel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sekonder ağrılar ise daha ciddi bir durumu tanımlamaktadır. Sekonder ağrılar bir hastalığın belirtisi olarak kendini göstermektedir.

 

Her yaşta görülen ve çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen ağrılar stres, iş yoğunluğu ve yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, önemli bir hastalığında belirtisi olabilmektedir. Belirli bir hastalığa bağlı olmadan gelişen baş ağrılarında aşağıda sıralanan yöntemler ağrıdan kurtulmanızı sağlayabilmektedir.

 

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle baş ağrınız yorgunluğa, uykusuzluğa ve strese bağlı ise basit ve kolay uygulamalar ile bu ağrınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

  • Sıcak bir duş kaslarınızın gevşemesini sağlayarak yorgunluktan dolayı oluşan ağrıyı geçirebilmektedir. Sıcak su ile yapılan duştan sonra ayakların soğuk suyla yıkanması kan basıncını arttırarak ağrının hafiflemesini sağlayabilir.

 

  • Ağrı kesici ilaç kullanmak istemiyorsanız buz torbası ile başınıza uygulayacağınız kompres ağrıda hafiflemeyi sağlayabilir.

 

  • Tamamen karanlık bir odada dinlenmek uykusuzluktan kaynaklanan baş ağrısına iyi gelmektedir.

 

  • Baş ve işaret parmağınız ile alnın ortasına ve şakalara uygulanan masaj ile ağrınızı hafiflete bilirsiniz.

 

  • Doğal ve harika bir ağrı kesici olan ada çayı tüketmek işe yaramaktadır. Bunun yanında muz içeriğinde bulunan magnezyum ile kasların gevşemesini sağlar. Lavanta bitkisinin kokusu da ağrı kesici bir etki göstermektedir.

 

  • Ağrının çok şiddetlenmediği, yeni başladığı zamanda kafein tüketmek sakinleştirici bir etki göstermektedir. Burada önemli bir nokta olarak daha öncede kafein tüketmemiş olmak gerekiyor. Fazla miktarda kafein alımı ağrıya daha fazla hissetmenizi sağlar.

baş ağrısı nedenleri

Yukarıda sıralanan öneriler hafif ve sık tekrarlanmayan ağrılar için işinize yarayacak yöntemlerdir. Ancak baş ağrınız normalden şiddetli ve daha uzun sürüyor ise migren gibi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Tam olarak neden oluştuğu bilinmese de çevresel faktörler yüksek ses, ışık veya alkol kullanımı migren oluşturabilmektedir. Çevresel faktörlerin yanı sıra migrenin genetik faktörleri de vardır. Bu belirtilen nedenlerden dolayı beyin damarlarının genişleyip daralmasından dolayı migren ağrısı oluşmaktadır.

Kafa travması sonra oluşan ağrılar oldukça ciddiye alınması geren belirtilerdir. Travma sonrasında baş ağrısının yanında kol ve bacaklarda uyuşma ağrıya eşlik ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Çok şiddetli ve uzun süren ağrıların diğer bir nedeni de beyinde oluşabilecek tümörlerdir. Ağrı kesiciler ile geçmeyen, uzun süren, tekrarlayan durumlarda teşhis için doktora baş vurulması önemlidir.  

Baş Ağrısı Nasıl Geçer Baş Ağrısının Nedenleri (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Benim baş ağrısını geçirme yöntemim direkt anneanne stili. Başını tülbent ile sertçe sık ve dinlen. Sonuç başarılı. Kolay kolay hap, asla.

  2. Bende de havasız ortamlarda biraz duruncu mutlaka başım ağrır. Çok kötü bir durum ve kafein gerçekten fayda veriyor tavsiye ederim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın