Bitcoin Nedir? Bitcoin Kazanma Yolları | Güzeldir

Bitcoin Nedir? Bitcoin Kazanma Yolları

2009 yılında hayata geçen bir sanal para birimi olan ve herhangi bir merkez bankası tarafından üretilmeyen ve kontrol edilmeyen para birimine Bitcoin denilmektedir. Dijital bir para birimi olarak adlandırılabilecek Bitcoin kazanma yolları ve nasıl kullanabileceğinizi yazının devamında bulabilirsiniz. 2008 Amerika merkezli dünya ekonomik krizinden sonra yaşanan durgunluk ve parasal genişlemeden dolayı ülkelerin para birimlerine güven tüm dünyada azalmış oldu. Teknolojinin gelişmesi ile bu dijital para sistemi hayata geçti. Bu sanal para sisteminin kurucusu olarak Satoshi Nakamoto adında birisi olduğu söylenmektedir. Bu ismin gerçek ismi olmadığı, muhtemelen Japon bir matematikçi tarafından geliştirilen bir sistem olduğuna dair birçok söylenti mevcuttur. Bitcoin nedir diye sorulduğunda gerçekte fiili olarak var olmayan, bilgisayar verilerine verilen ekonomik bir değer olarak tarif edebiliriz.

Sistem içerisinde kullanıcılar birbirine hiçbir aracı kullanmada transfer işlemi gerçekleştirebilmektedir. Sistemin içerisinde oluşan bu transfer işlemleri merkezi bulunmayan dağınık bir mutabakat ve kayıt sistemine kaydedilir. Yurtdışında Bitcoin mining olarak tanımlanan sistem bütün dünyada geçerliliği olan internet üzerinde işleyen bir alternatif para sistemidir. Bitcoin mining nedir? Bitcoin “oluşturmak” anlamına gelmektedir, mining ise “maden” anlamına gelmektedir. Bu sanal para biriminin kısaltması “BTC” olarak oluşturulmuştur. Madencilik olarak tanımlanan bu para birimi bilgisayaralar kullanılarak üretilmektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilmektedir?

Bitcoin nasıl kazanılır sorusunun cevabı, bireysel olarak evdeki bilgisayarınızı kullanarak bitcoin madenciliği yapabilir ve bitcoin kazanabilirsiniz. Bitcoin kazanma yolları birden fazladır eğer bireysel olarak tek başınıza madencilik yapacaksanız öncelikle belli bir seviyede bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra iyi bir donanıma sahip bir bilgisayara sahip olmanız şarttır. Eskiden bilgisayarınızın CPU kullanarak yapılan üretim işlemi, artık yerini daha güçlü olan ekran kartlarına bırakmıştır. Bu madencilik işlemi için özel olarak tasarlanmış sistemleri satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Tek başınıza bu işi yapmak yerine oluşturulmuş network sistemlerine dahil olarak birçok kişi ile ortaklaşa bitcoin kazanabilirsiniz. Ancak Bitcoin kazanma yolları her geçen gün zorlaşmaktadır. Ve bu zorluğu aşabilmek için donanımı daha güçlü bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Her geçen gün sisteme giren ve madencilik yapan sayısı artmaktadır. Bu durumda kazanmayı zorlaştırmaktadır. Sistem kişi sayısı artıkça kazandırmayı yavaşlatmaktadır.

bitcoin nasıl kazanılır

Bitcoin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Hiçbir şirkete ve kuruma bağlı olmayan açık bir teknoloji sistemi olan bitcoinin değeri insanların arz ve talebi ile şekillenmektedir. Her zaman dolaşımda sınırlı sayıda bitcoin mevcuttur. Talep artığında değer yükselir, talep azaldığında değer düşmektedir. İlk oluşturulmasından beri belirli bir protokole bağlı olan, önceden belirlenmiş bir limiti olan sisteme talep ne kadar artarsa, değeri o kadar yükselmektedir. Bu sisteminde borsaları oluşmuştur. Dünyada birçok yerde bulunan borsalarda bitcoin değeri oluşturulur. Bu borsalar tamamen birbirinden bağımsız ve ayrıdır. Bu para birimi kişiler arasında para transferini sağlarken, aynı zamanda birçok kişi tarafından bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Bitcoin Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Günümüz ekonomik sistemi içerisinde ilk yıllarda ciddiye alınmayan bu dijital para sistemi artık büyük finans kuruluşları ve birçok devlet tarafından tanınmaktadır. Bilindik büyük online alışveriş siteleri bitcoin ile işlem yapabilmektedir. Öncelik ile bitcoin alıp, verme gibi transfer işlemlerinizi gerçekleştirmek için bir sanal cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Bu cüzdanı bilgisayarınızdan, cep telefonunuzu kullanarak açabilirsiniz. Herhangi bir kimlik bilgisi vermeden, bir cüzdana sahip olabilirsiniz. Çeşitli güvenlik önlemleri ile korunan sistemde kişiden, kişiye bir transfer tamamen iki tarafı şifreli bir şekilde gönderilmektedir. Sadece yapılan bu transfer değeri ana sistemde kayıtlandırılmaktadır.

Ülkemizde bu işi gerçekleştiren güvenli platformlar mevcuttur bu platformlarda cüzdan oluşturarak bitcoin alım, satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışında birçok işletmede bitcoin kullanımına geçilmiştir. Türkiye’de pek yaygın olmasa da birçok alışveriş sitesi, büyük mağazalar bitcoin ile ödeme kabul etmektedirler. Bu sanal para birimini yatırım amacı ile kullanmak risk oluşturmaktadır. Oldukça dalgalı bir piyasası olan bu sistemde yatırım yapmak kısa sürelerde çok kazanç sağlayabileceği gibi, ani kazanç kayıplarına yol açabilmektedir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın