BİTKİSEL SAÇ BAKIMI | Güzeldir

BİTKİSEL SAÇ BAKIMI

Kadınlar en çok önem verdiği şeylerden biri de saçlarıdır. Kadınlar için saç çok önemli olmakla beraber, saçların şekli rengi ve bakımı da çok önemlidir. Şüphesiz her kadın bakımlı ve canlı saçlara sahip olmak ister. Tabii bunun için de bazı koşullar ve faktörler vardır. Bunlardan ilki saçların dolgun ve parlak görünmesidir. Saçların böyle olabilmesi için saç bakımını hiç ihmal etmemek gerekir. Aksi takdirde çok kırıklı ve cılız bir saç ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öncelikle saçların için kullandığınız şampuanlar çok önemli olmaktadır. Bazen bilinmeyen veya internetlerde bitkisel diye satılıp içeriği bilinmeyen ürünler alınmakta olup, bu saç şampuanları ve kremlerinin oldukça zararı da bulunmaktadır. Bu nedenle şampuan alırken bildiğiniz bir markayı veya %100 doğal olan bir ürünü tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra saçlarınız için mutlaka saç kremi kullanmalısınız. Çünkü saçınızı sadece şampuanla yıkayıp çıktığınızda saç nemlenmediği için hem saçınızı açmakta zorluk çekersiniz hem de saçınızı yolarak taradığınız için daha çok kırık olmasına neden olursunuz. Bundan dolayı saçlarınızın için saç kremlerini kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Saç boyaları da saçları oldukça yıpratmakta ve saçların canlılığını yitirmesine sebep olmaktadır. Fakat bazı önlemler alırsanız saçlarınız boyadan dolayı pek zarar görmeyecektir. Bu önlemler:

  • Kullandığınız saç boyası mümkün olduğunca doğal bir üründen oluşmalıdır.
  • Saçlarınız için açtırma işlemi uygulamak istiyorsanız, bunu evde siz yapmayın mutlaka bir kuaföre gidin. Çünkü saçınıza ne oranda açıcı uygulanacağınızı bilemeyerek çok fazla uygularsanız saçlarınız yanarak ciddi zarar görür. Bu nedenle mutlaka bir saç uzmanına danışmalısınız.
  • Saçınız boyalı ise banyodan saç kremi uygulamadan çıkmamalısınız. Boya saçın nemini aldığı ve kurumasına yol açtığı için saç kremleri veya saç bakım maskeleri kullanarak bu yıpranmaları en aza indirebilirsiniz.
  • Saçlarınızı sürekli toplamanız saçlarınızın daha çok kırılmasına yol açacağından, saçlarınızı gün içinde açarak hem havalanmasını hem de kırılmalarını önleyebilirsiniz.

saç bakım

Bu önlemlerin dışında saçlarınız için kullanacağınız doğal, saç bakım yağı ve doğal saç bakım ürünleri saçlarınıza oldukça faydalı gelecektir. Bu nedenle özellikle de doğal ve evde bulunan malzemelerle saçlarınız için kür ve maskeler hazırlamanız mümkün. Bunlara birkaç örnek verebiliriz. Cilde de oldukça iyi gelen yumurta sarısı ile bal mucizesi saçlarınıza da iyi gelecektir. Bu yumurtalı ve ballı saç maskesini yapmak çok kolay. Öncelikle 2 tatlı kaşığı balı ve 2 yumurtanın sarısını bir kaba koyup rengi pürüzsüz olana dek karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak iyice yediriyorsunuz. Yarım saat sonra da ılık su ile iyice duruluyor ve şampuanla yıkıyorsunuz. Sadece bu kadar. Diğer bir doğal maske de olmazsa olmazımız olan zeytinyağı maskesi. Bilindiği üzere zeytinyağı nemlilik ve parlaklık vererek saçıları beslemesi yönünden oldukça değerlidir. Bunun için zeytinyağını da saçlarınıza sürüp kür uygulayabilir ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın