Bitkisel Yağların Faydaları | Güzeldir

Bitkisel Yağların Faydaları

Bir besin kaynağı olarak yağlar denilince birçok kişinin ilk olarak aklına sağlık açısından zararları gelmektedir. Ancak sağlık açısından bitkisel yağların önemlidir. Vücut için en önemli enerji kaynaklarının başında gelen bitkisel yağların faydaları oldukça fazladır. Günlük enerji ihtiyacı ilk olarak karbonhidratlar kullanılarak karşılanır, ikinci olarak yağların yakılması ile enerji ihtiyacı karşılanmaya çalışılır. Hücre zarının oluşturulması yağlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Çeşitli vitaminlerin çözülerek kana geçebilmesi içinde yağlara ihtiyacımız vardır. Yağlar denilince aklımıza gelen şişmanlık problemi yağ tüketimi azaltılarak kurtulmaya çalıştığımız bir problemdir. Ancak son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar ile yağların vücut sağlığı ve işleyişi için olmazsa, olmaz derecede önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bitkisel yağların dengeli bir şekilde tüketilmesi ile genel sağlığa oldukça faydası olduğu bilinmektedir.

Yağlar içeriğindeki yağ asitlerine göre ikiye ayrılmaktadır. Doymuş yağlar ve doğmamış yağlar olarak. Doymuş yağlar içerisinde olan trans yağlar sağlık açısından birçok hastalığa ve soruna neden olduğundan dolayı en tehlikeli yağ çeşididir. Bitkisel yağlarının hidrojenizasyonu ile trans yağlar oluşur. Daha çok hazır satılan fırınlanmış ürünlerde, fastfood tarzı besinlerde trans yağ oranları oldukça yüksektir. Kalp sağlığının korunması açısından trans yağ tüketiminin yapılmaması gerekmektedir.

Çoklu doymamış yağlar Omega-6 ve Omega-3 yağ asitlerinin bulunduğu yağlardır genel sağlık açısından tüketilmesi gerekmektedir. Omega-6; tahıl ürünlerinde, soya, Ayçiçek gibi bitkilerden üretilen yağlarda bulunur. Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır ve kalp sağlığı açısından önemlidir. Omega-3 yağ asitleri; Soğuk su balıkları olarak tanımlanan somon balığı, ton balığı ve uskumru gibi deniz canlılarının tüketilmesi ile elde edilebilmektedir. Omega-3 yağ asitlerinin tüketilmesi ile kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde azalma gözlemlenmiştir. Ceviz ve fındık gibi besinlerin içeriğinde de Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır.

bitkisel yağların faydaların

Yağların Faydaları  

 

  1. Yağlar iyi bir enerji kaynağıdır. Ancak karbonhidratlara göre daha fazla kaloriye sahiptirler.
  2. Birçok vitaminin emilimini ve taşınmasını sağlarlar.
  3. Hayati olan beyin, kalp, akciğer ve böbrek gibi organların korunmasında koruyucu yağ tabakalarının önemli rolü vardır. Aynı zamanda dış darbelere karşıda koruma sağlarlar.
  4. Canlıların vücut ısılarının korunması ve ayarlanmasında deri altında depolanan yağlar önemli bir işleve sahiptir.
  5. Hormonlar işlevlerini yerine getirebilmesi için yağa ihtiyaç duyarlar.
  6. Midede uzun süre doygunluk hissi verirler.

 

Faydalı Yağlar

Ayçiçek Yağı

Günlük tüketimde en çok tüketilen yağların başında gelmektedir. A, K, D, E vitaminlerini içeriğinde barındırır. Omega-6 ve Omega-9 yağ asitlerini ihtiva etmektedir. Hücre yapısına zarar veren, zararlı molekülleri yok eder. Kan dolaşımını, kolesterolü ve tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. Damar sertliğini karşı koruyucu etki göstermektedir. Cildi nemlendirerek daha canlı bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır.

Çörekotu Yağı

Magnezyum, çinko, kalsiyum ve potasyum gibi yararlı bileşenleri içeriğinde barındırmaktadır. Aynı zamanda A, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Yaraları iyileştirici ve çeşitli cilt problemlerinde tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Astı ve alerjik reaksiyonlarda ve basur gibi sorunlarda kullanılmaktadır. Çörek otu yağı ile ilgili daha geniş bilgi için Çörek Otu makalemizi inceleyebilirsiniz. 

Badem Yağı

Çok yüksek miktarda A ve K vitaminlerini içermektedir. Özellik ile saç bakımı ve cilt bakımında tercih edilen bir bitkisel yağdır. İçeriğinde bulunan folik asit sayesinde kalp dostu bir bitkisel yağdır. Sinir sisteminin korunmasında önemli bir rolü vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir.

Kabak Çekirdeği Yağı

Selenyum, çinko, magnezyum gibi bileşenler ile Yüksek miktarda E vitamini içermektedir. Bağışıklık sistemini desteklemektedir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, Güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Özellikle prostat ve bağırsak hastalıklarında tedaviye yardımcı olan bir etkiye sahiptir.  Cil üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

Keten Tohumu Yağı

Çinko, protein ve B vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Kalp sorunlarında faydalıdır, mide ve bağırsak problemlerinde kullanılmaktadır. Menopoz dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Menopoz şikayetlerini azaltmaktadır. Yüksek tansiyonun, kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.

Susam Yağı

Bitkisel yağların faydaları açısından en önemli yağlardan biriside susam yağıdır. İçeriğinde bulunan Omega-9 ve antioksidan bileşenler ile cildin yaşlanmasını geciktirmektedir. Kansızlık sorununa karşı içeriğinde bulunan demir, lesitin ve vitaminler ile etkili bir çözüm seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Yukarıda sıralamış bulunduğumuz yağlardan hariç daha birçok bitkinin yağı mevcuttur ve kullanılmaktadır. Bitkisel yağların faydaları insanlar için oldukça önemlidir. Ve dengeli bir şekilde yağ tüketimi yapmak sağlık açısından önemli bir etkendir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın