C Vitamininin Faydaları C Vitamini Eksikliği | Güzeldir

C Vitamininin Faydaları C Vitamini Eksikliği

Vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerinden birisidir. C vitamini suda eriyebilen, birçok görevi bulunan askorbik asit olarak adlandırılan bir vitamindir. İnsan genel sağlığı açısından olmazsa, olmaz denilebilecek bir vitamindir ve her gün çeşitli besinlerden alınması gerekmektedir. Birçok havyan ve bitki ihtiyaç duydukları bu vitamini glukoz’dan üretebilmektedirler. Ancak insanlar bu vitamini besinleri tüketerek almak zorundadır. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan dolayı insan bünyesinde depolanamaz. Ter ve idrar yolu ile günlük alınan vitamin fazlası dışarıya atılır. Bunun için her gün yenide vitamin ihtiyacı giderilmelidir. Bebekleri, çocukları ve yetişkinlerin günlük c vitamini ihtiyacı değişmektedir. Yetişkin bir kadının günlük ihtiyacı 75 mg. iken aynı yaştaki bir erkeğin ihtiyacı 90 mg. çıkmaktadır. Sigara kullanımına bağlı olarak bu miktarlar arttırılmalıdır. Sigara kullanan kişiler daha fazla miktarda bu vitamine ihtiyaç duyarlar. Bu vitaminin faydaları ve c vitamininin hangi besinlerden sağlanabileceğine yazının devamında bulabilirsiniz.

C Vitamininin Faydaları

  • Bakteri ve Enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.
  • Kalp sağlığı açısından önemlidir. Kalp krizini önlemede yardımcıdır. Kanda bulunan serbest radikaller kalp damarlarını tıkayarak kalp krizi riski oluşturur. Antioksidan özelliği ile bu serbest radikaller engellenmiş olur.
  • Antioksidan yönünden güçlü olmasından dolayı birçok kanser türüne karşı önleyici olarak fayda sağlar.
  • Genel sağlığı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarda hem koruyucu hem de tedavi edici özellikleri vardır.
  • C vitamini vücutta oluşturulan kolajen üretimine katkı sağlar. Böylece yara ve yanıkları iyileşmesinden önemli bir vitamindir.
  • Damar içinde kan pıhtılaşması engellemektedir. Kolesterolü dengeler.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında tedaviye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda çok iyi bir mikrop öldürücüdür.
  • Katarak gibi göz problemlerini önler ve problemlerin oluşmasını geciktirir.
  • C vitamini vücudun genel işleyişi açısından; hormonlar üzerinde, akciğerler üzerinde ve nörolojik olarak birçok olumlu etkiye sahiptir.

c vitemini faydaları

C vitamininin faydaları sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır.  C vitamini eksikliğinde metabolizmanın bozulmasından dolayı çeşitli hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Hastalıklara karışı koruyucu, aynı zamanda tedavi edici özelliği taşıdığından günlük gerekli vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Kırmızı ve yeşil acı biberlerde

100 – 240 mg. arasında c vitamini bulunmaktadır. Tat olarak acı olan biberler, tatlı biberlere nazaran daha fazla vitamin içermektedir. Çiğ olarak tüketildiğinde daha yüksek oranlarda bu vitaminden yararlanılmış olunur.

Çilek

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden olan çilekte c vitamini açısından olukça zengindir. Bir avuç yani 100 gram çilekte, 60 mg. kadar bulunur. Günlük ihtiyacın büyük bir kısmını karşılar.

Papaya

Tropikal bir meyve olan papaya ülkemizde yaygın olarak tüketilmemektedir. Bir adet papaya meyvesi günlük ihtiyacın tamamını karşılayabilmektedir.

Maydanoz

Sofraların vazgeçilmezi olan sebzelerden biri olan maydanozda c vitamini içermektedir. Ancak günlük ihtiyacı karşılaması için oldukça fazla tüketilmelidir.

Kivi

Birçok kişinin severek tükettiği bir meyve olan kividen, 1 adet tüketildiğinde günlük ihtiyacın neredeyse tamamı karşılanmış olunur.

Portakal

C vitamini denilince ilk akla gelen besin olan portakal bu vitamin açısından oldukça zengin bir meyvedir. 2 adet orta boy portakal günlük ihtiyacı karşılamaktadır. Mide problemi olan kişiler için asidik yapısından dolayı tüketilmesi önerilmemektedir.

Brokoli

100 gram brokolide 90 mg. c vitamini bulunmaktadır. Çiğ ve haşlanmış olarak tüketilen brokoli vitaminin tam alınması açısından önerilmektedir.

Greyfurt

Portakalda olduğu gibi greyfurtta bu vitamin açısından oldukça zengindir. 1 adet orta boy greyfurt günlük ihtiyacınızı karşılamaya yeterlidir.

Nar

C vitamini açısından diğer meyvelere göre daha az miktarlarda içeriğinde bulunmaktadır. Günlük ihtiyacı karşılamak için birden fazla nar tüketmek gerekmektedir. 100 gramında 10 mg. seviyelerinde vitamin barındırır.

Karnabahar

Demir, potasyum, fosfor, çinko, kalsiyum gibi mineralleri yanı sıra karnabahar iyi bir c vitamini kaynağıdır. 100 gram karnabahar günlük ihtiyacınızın %80 karşılamaktadır.

Bağışıklık sistemimiz için oldukça önemli olan bu vitamin, hastalıklardan korunmada ve tedavisinde vücuda yararlı olmaktadır. Her zaman doğal besin kaynaklarından alınması önerilen vitaminlerin, aynı zamanda gıda takviyesi olarak tablet ve likit formları piyasada bulunmaktadır. Bu gıda takviyelerinden alırken gereğinden fazla dozda tüketilmesi c vitamini zararları olarak nitelendirilebilecek sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu vitamin desteklerinin kullanılırken dikkatli olunması gerekmektedir. C vitamini faydaları oldukça fazladır ve her gün gerekli miktarda alınması gerekmektedir.

C Vitamininin Faydaları C Vitamini Eksikliği (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın