Cemre Düşmesi Nedir? Bilimsel Açıdan Cemre Düşmesi | Güzeldir

Cemre Düşmesi Nedir? Bilimsel Açıdan Cemre Düşmesi

cemreler ne zaman

Baharın müjdecisi olarak birçok toplum tarafından yaygın bir inanış olarak kabul edilen cemre düşmesi nedir? Cemre kelime anlamı olarak Arapçada kor veya ateş anlamına gelmektedir. Cemre düşmesi, belirli tarihlere bağlı olarak gerçekleştiğine inanılan ve hava sıcaklıklarının yükseleceği anlamı taşıyan bir kavramdır. Eski Türk ve Arap topluluklarında havaya, suya ve en son olarak toprağa düştüğüne inanılan, ilk baharın gelişinin habercisi olarak kabul edilen bir kavramdır. Aynı zamanda çeşitli rivayetlere ve edebiyat eserlerinde de kullanılan cemre düşmesinin bilimsel bir karşılığı olup, olmadığı ile ilgili araştırmalar yapılmıştır.

Cemre düşmesi ifadesi bilimsel gerçeklik olarak anlamsız gelse de yapılan araştırmalarda güneş ışınlarının cemre düşme tarihi olarak bilinen tarihlerde havaya, suya ve toprağa düşüş açılarındaki değişim ile sıcaklığın arttığı ortaya konulmuştur. İstatiksel olarak geçmişe yönelik yapılan araştırmalarda bu tarihlerde sıcaklık değişimlerinin başladığı saptanmıştır. Ne kadar, eski bir inanış olarak kabul görse de cemre düşmesi olayının bilimsel bir yönünün olduğu bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka deneyde ise 3 ayrı kavanozda hava, su ve toprak ısıtılmıştır. Yapılan ölçümlerde aynı sürede ve eşit bir şekilde ısıtılan bu üç kavanozda hava %5, su %3 ve toprak ise %1,5 oranında ısı artışı gözlemlenmiştir. Bu durumda cemre düşüş sıralaması ile örtüşmektedir.

 

Cemreler Ne Zaman Düşer?

 

İlk Cemre: Birinci cemre 20 Şubat tarihinde havaya düşmektedir.
İkinci Cemre: İkinci cemre 27 Şubat tarihinde suya düşmektedir.
Üçüncü ve son Cemre: 7 Mart tarihinde toprağa düşmektedir.

 

cemreler nedir

Cemre olayı tarihi ve mitolojik birçok hikaye de konu olmuştur. Orta Asya Türk kültüründe cemre olayının Emire adı verilen ruhsal bir varlığın ilk baharla birlikte, Önce ışıklar saçarak göğe yükseldiğine ve daha sonra buzların üzerine düşerek buzları erittiğine, toprağın altına girerek toprağı ısıttığına inanılırdı. Emire ifadesi baharın gelişi olarak kabul görmekteydi. Bulgarlarda bu kavram Zemire olarak kullanılmaktadır. Cemre düşmesi olayı Osmanlı dönemi edebiyat eserlerinde de önemli bir yere sahipti. Osmanlı döneminde şairler cemre düştüğü zamanlarda ileri gelen kişilere övgü dolu şiirler yazarlardı bu şiirlere Cemreviye denilmektedir. Tasavvufta ateş ve kor kavramları mecazi anlamdan yeniden doğuşu ve temizlenmeyi temsil etmektedir. Orta Asya Türk tarihide bu olay bahar bayramının geldiğine bir işaret olarak görülmekteydi. Orta Asya toplumlarında baharın gelişinin kutlandığı Nevruz bayramı da üçüncü cemreni düşmesinden sonra 21 Martta kutlanmaktadır.

 

Meteorolojik açıdan cemrenin düştüğü tarihler olarak inanılan tarihlerde hava çok soğuyabilmektedir. Bu tarihlerde ısı düşüşleri yaşanabilmektedir. Küresel ısınma ve atmosfer olaylarındaki bozulmadan dolayı meteoroloji disiplini cemre düşmesi olayını bir gerçeklik olarak değerlendirmemektedir.

Cemre Düşmesi Nedir? Bilimsel Açıdan Cemre Düşmesi (13 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Kızıma uzun süre Cemre ismini vermeyi düşünmüştüm. Sebebi de yukarıda yazılanların çok hoşuma gitmesi idi. Çok güzel.

 2. Artık düzelsin havalar gerçekten bu sene çok sert ve yağışlı bir kıştı. Eskişehir’de yaşıyorum bugün öğlen yağmur akşam kar yağdı.

 3. Harbiden yıllardır kullanıyordum şu kelimeyi ama anlamını bilmiyordum tam olarak. İyi oldu bu teşekkürler.

 4. Küçükken annem tek tek anlatıyordu eminim birçoğumuz duymuşuzdur. Zaten her yıl 1-2 dakika televizyonda bahsediyorlar.

 5. Mitolojide olması ayrı bir ilgimi çekiyor. Bilgilendirme gerçekten hoş. Bilimsel açıdan bakması da tabii.

 6. Yarın Nisan ayına gireceğiz artık havalar iyicene düzelmeye başladı hattı bazı yerlerde fazla sıcak olmaya bile başladı.

 7. mitolojik olayların büyük bir kısmı tarihteki olan olaylardan dolayı ortaya çıkmıştır

 8. cocukluğumuz dan beri cemrenin ne olduğunu biliriz yani biz onu duyunca artık bahar geldiğini doğanın yeniden canlandığını anlarız.

 9. Cemre bir kız çocuğuna verilebilecek en güzel isimlerden biri. Hele ki yukarı da anlatıldığı gibi anlamını detaylı bildikten sonra.

 10. cemre düşmesi ismi bile insana hoş geliyor zira yorucu kıştan bahara gectiğimizin işaretini böyle alıyoruz.

 11. Bir daha kızım olursa adını Cemre koymayı düşünüyorum. Hem anlamı çok güzel hem de kulağa çok hoş geliyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın