Cilt İçin Vitaminler Cilt Sağlığı | Güzeldir

Cilt İçin Vitaminler Cilt Sağlığı

Sağlıklı bir cilt, insanın genel sağlığının en önemli göstergelerindendir. Kurumuş, tahriş olmuş ve kırışıklar oluşmuş bir cilt genel sağlık açısından da, bazı hastalıkların belirtileri olabilmektedir. Bu gibi cildinizde oluşan sorunlar yanlış beslenmeden, vitamin eksikliğin den, sigara, alkol gibi alışkanlıklardan kaynaklanabilmektedir. Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için çeşitli kozmetik ürünler, maskeler ve tavsiye edilen daha birçok yöntemi deneriz. Ancak pürüzsüz ve cilt sağlığı için birinci kural tükettiğimiz besinler ile alakalı olduğunu unutmamak gerekir.  Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden kaynaklı kirlilikten dolayı da cildimizde sivilce, akne gibi sorunlar ile karşılaşabiliriz. Cildin temiz ve nemli tutulması bu gibi sorunları engellemede başta gelmektedir. Sağlıklı, pürüzsüz ve canlı bir cilt için vitaminler oldukça önemlidir. İhtiyaç duyduğunuz vitaminlere yazının devamında kısaca değineceğiz.

Cilt Sağlığı İçin Vitaminler

 

  • Çinko: Cildimizin yağ üretimini, cilt ile ilgili hormonların dengede tutulmasını çinko sağlamaktadır. Akne gibi problemler çoğunlukla çinko eksikliğinin göstergelerinden olabilmektedir. Çinko hücre metabolizması, bağışıklık sistemi ve yaraların iyileşmesi için oldukça gerekli bir mineraldir. Çinko kırmızı et gibi hayvansal gıdalarda, Kaju, badem, yer fıstığı gibi kuruyemişlerde, ıspanak, mantar ve bezelye gibi sebzelerde yüksek oranda bulunmaktadır.

 

  • Yağ Asitleri (Omega-3): Vücudumuzun kendisinin üretemediği omega-3 gibi yağ asitleri cilt sağlığında önemli bir yer tutmaktadır. Yağ asitleri cildimizin esnekliğinden, nem oranının dengede tutulabilmesinden ve yapılandırılmasından sorumludur. Omega-3 gibi yağ asitlerinin eksikliği Siyah ve beyaz noktalar başta olmak üzere kuruma, tahriş olma gibi cilt problemlerine neden olmaktadır. Omega-3 balık gibi deniz ürünleri başta olmak üzere, ceviz ve keten tohumu gibi besinlerde bulunmaktadır.

 

 

  • A, C, E vitaminleri: Bu vitaminler çevresel faktörlerin cildimize verebileceği zararlardan bizleri korur. Hava kirliliği, güneşin zararlı etkileri cildimizin kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerine neden olabilmektedir. Bu gibi olumsuz etkileri engelleyebilmek için bu vitaminlerin kullanılması gereklidir. A vitamini patates, havuç, ıspanak gibi besinlerde bulunur. E vitamini ay çekirdeği, aspir yağı, buğday tohumu yağı başta olmak üzere birçok besinde bulunmaktadır. C vitamini çilek, papaya, brokoli, portakal, kivi gibi besinlerde yüksek oranda bulunmaktadır.

 

  • Selenyum minerali: Doku esnekliği başta olmak üzere, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmada, cilt kanserine karşı korumada önemli bir rol oynamaktadır. Selenyum minerali ton balığında, yumurtada, ceviz ve sarımsakta bulunmaktadır.

vitaminler ile cilt sağlığı

Cildimizin sağlığını korunmasında bu gibi vitamin ve minerallerin alınmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalarda bulunmaktadır. Bunlar güneşin zararlı etkilerinden korumak için özellikle yaz aylarında güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir. Cilt temizliği ve neminin sağlanması için yapılmış olan makyajların uzun süre temizlenmeden tutulmaması gerekir. Gün içerisinde bol su tüketimi de cildimizin sağlığı açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Vücudumuzun %70 sudan oluştuğu düşünüldüğünde cildimizdeki nem oranının sağlanması açısından su tüketimi çok önemlidir. Doğal ürünler ile hazırlayabileceğiniz maskeler fayda sağlamaktadır. Yeterli uyku uyunmadığında da cildimiz bundan olumsuz etkilenmektedir. Yüksek karbonhidrat içeren fastfood tarzı beslenme alışkanlıkları, akne oluşumunu ve yağlanmayı hızlandırmaktadır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın