CİLT KURULUĞU ve NEMLENDİRİCİLER | Güzeldir

CİLT KURULUĞU ve NEMLENDİRİCİLER

Birçok kişinin yakındığı problemlerden olan cilt kuruluğu diğer adıyla ‘kserozis’ hemen hemen her yaşta karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Genellikle bu sorunu nemlendiricilerle çözmeye çalışsak da geçici bir çözüm olmaktan öteye geçemez. Anlık olarak cildinizi nemlendiren kremler etkisi geçince veya yüzünüzü yıkadığınızda tekrar cildinizin kuruluğuyla baş başa kalırsınız. Tabi cilt kuruluğunda önemli olan faktörlerden biri de kuruluğun nedenidir. Eğer cilt kuruluğunuzun yapısal ise bu durum için pek de yapabilecek bir şey yok. Nemlendiricilere devam etmenizi öneririz. Eğer sonradan oluşan bir kuruluk söz konusuysa birkaç doğal maske ve kürler yardımıyla bu sorunu çözebilirsiniz. Çünkü bu kuruluk cilt altındaki yağ bezlerinin yeteri kadar çalışmamasından kaynaklandığı için deriyi canlandıracak formüllerle cildinizin daha nemli ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt kuruluğuyla ilgili birkaç maske önerisi verebiliriz.1-Avokado maskesi: Avokadonun yarısını iyice ezip püre haline getiriyorsunuz. İçine zeytinyağı ya da 1 tatlı kaşığı bal koyup daha sonra cildinize iyice sürüyorsunuz. 15 dk. bekleyip ılık suyla durulayarak cildinizin ne kadar canlı ve nemli olduğu görebilirsiniz. 2- Kahve maskesi: Kahvenin cilde çok iyi geldiğini çoğumuz biliyordur. Hatta özellikle Türk kahvesini içtikten sonra kalan telvesini yüzünüze veya elinize sürdüğünüzde çok iyi bir nemlendirici özelliğine sahip oluyor. Gelelim maske tarifimize. Bunun için öncelikle 2 yemek kaşığı kahve, 2 yemek kaşığı kakao, 3 tatlı kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı bal karıştırılarak pürüzsüz bir kıvam elde ediliyor. Daha sonra cildinize masaj yaparak iyice cildinize yediriyorsunuz. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü duruluyorsunuz. (Çok lezzetli bir maske değil mi. 3- Herkesin de bildiği üzere salatalık maskesinden bahsedeceğiz. Salatalık özellikle göz çevresinden şişlik ve morluk görünümünü yok etmeye yardımcı bir besin olması nedeniyle çok önemlidir. Salatalık maskesinde ise 1 salatalığın kabuğu soyulur ve iyice ezilir. Daha sonra içine 1 yemek kaşığı şeker eklenir ve buzdolabında yarım saat bekletir. Çıkarıldıktan hemen sonra da cildinize sürüp 15 dakika bekledikten sona ılık suyla yıkanır. Bahsettiğimiz bu maskeleri en az haftada 1 kez uygulayarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

cilt kuruluğu

Cildinizdeki kuruluk çok ileri bir seviyedeyse mutlaka bir uzman doktora görünmelisiniz. Çünkü aşırı cilt kuruluğu bazı hastalıkların habercisi veya belirtisi olabilmektedir. Cilt kuruluğuna neden olan hastalıkları egzama(dermatit), sedef, balık pulu hastalığı ve daha ciddi olan bir hastalık olan cilt kanseri olarak sıralayabiliriz. Bu hastalıklar tedavi edilmediği müddetçe daha çok risk altında olacağınızdan doktora gitmeyi ihmal etmeyerek gerekli tedavi ve önlemleri almalısınız. Bazı deri hastalıklarına sıradan bir şekilde bakıp çevremizdeki formülleri denemeyi düşünürüz. Fakat böyle şeyleri kullanmadan ve denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle egzama türlerinde sıradan ve basit nemlendiricileri bile kullandığınızda egzamaya son derece olumsuz etki yaparak egzamanızın daha çok artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka iyi bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın