Cilt Lekeleri Ve Çözümleri | Güzeldir

Cilt Lekeleri Ve Çözümleri

Günümüzde en sık karşılaşılan problemlerden en önemlisi cilt lekeleridir. Bu cilt sorunlarını sivilceler, sivilce izleri, güneş lekeleri, kırmızı benekler, kırmızı izler ve siyah noktalar olarak sıralayabiliriz. Ciltte oluşan bu sorunların birçok nedeni olmakla birlikte bizleri oldukça rahatsız eder. Aslında bu cilt problemlerinin birçok nedeni vardır. Sivilcelerden yola çıkacak olursak çoğumuzun da bildiği gibi yağlı ciltlerde ve deri altında yağ birikmesiyle oluşur. Vücut yağı ve kiri bir şekilde atmaya çalışır ve sivilce dediğimiz iltihaplı kabarcıklar şeklinde atılır. Sivilcelerin geçmesi için ya da oluşmadan önlemek en aza indirmek için aşırı yağlı cips, çekirdek gibi yiyeceklerden uzak durmamız gerekecektir. Kısacası abur cubur yemeyi engellersek azalmasına yardım etmiş oluruz.

Bunun yanı sıra cildimizi daima nemlendiricili sabunla yıkayarak güvenilir cilt temizleme tonikleriyle sürekli ve düzenli bir şekilde yüzümüzü temizlemeliyiz. Tabii önemli bir ayrıntıyı da sizlerle paylaşalım. Bazı kişilerde sivilceler bir hastalığın habercisi de olabiliyor. Onun için ilk önce bir cildiye doktoruna gidip gerekli testleri yaptırmanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır. 

Gelelim güneş lekeleri ve diğer cilt lekelerine. Güneş lekeleri adından da anlaşılacağı üzere yüksek oranda ultraviyole ışınlarına maruz kalma sonucunda zamanla meydana gelebilmektedir. Yine güneş lekelerine benzeyen doğum lekeleri de kadınların son derece rahatsız olduğu konudur. Bu sorunlarla ilgili de  birçok çözüm önerisi mevcuttur. Kimileri ışın yani lazer tedavisi olurken kimileri de doğal ve bitkisel maske ve kürleri tercih etmektedir. Bizim önerimiz de ilk önce doğal yöntemleri denemeniz olacaktır. Ayrıca şöyle bir dip not verelim ciltteki doğum lekeleriyle ilgili. Ne kadar doğrudur bilmiyoruz ama sakıncalı bir yöntem olmadığı için sizlerle paylaşmakta da sakınca görmüyoruz. Özellikle doğum yapanlar eğer doğum yaptıktan sonra saçını yüzüne sürerse leke olmamış:) Doğruluk payı ne kadar bilmiyoruz ama daha önce deneyenlerden olumlu sonuç alanları duymuştuk. Sizin de aklınızda bulunsun.

cilt leke

Diğer bir cilt problemimiz de şüphesiz herkes de az çok muhakkak bulunan siyah noktalardır. Siyah noktalar da yine en çok yağlı bölgelerimizde meydana gelmektedir. Özellikle de burun çevresinde yoğunlaşan bu illet siyah noktalar için kullanabileceğiniz maske ve burun bantları mevcuttur. Aslında bu ürünlerden ziyade dayanabiliyorsanız yüzünüzü sıcak su dolu bir kabın buharına doğru tutun ve buharın dışarı çıkmasını engellemek için de kafanızın üzerine havlu koyarak kapatın ve buhar azalıp su ılıyana kadar bekleyin. Bu şekilde yaparak siyah nokta bölgelerinin yumuşamasını sağlayarak sıktığınızda hemen dışarı çıktıklarını görürsünüz. Ayrıca banyoda burnunuzu keselemek de siyah noktaların dışarı çıkışını kolaylaştıracaktır. Doğal yöntemler kullanarak açıkladığımız tüm bu cilt problemlerinden kurtulabilirsiniz. Tabii bunların yanında yediklerinize, içtiklerinize ve kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat ederseniz cilt problemlerinizin oluşumunun engellenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Etiketler:

Cilt Lekeleri Ve Çözümleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Konu cilt olunca ne olursa olsun sadece doğal çözüm arıyorum. Söylediğiniz yöntemleri deneyeceğim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın