ÇÖREK OTU | Güzeldir

ÇÖREK OTU

Bu insanlar için mucizevi etkiler gösteren bitki, yüzyıllardır dünyanın birçok bölgesinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan bu bitki, hamur işlerinde süsleme malzemesi olarak karşımıza sıklıkla çıkmıştır. Gıdalar için bir süsleme malzemesinden çok öte sağlımız için oldukça faydalı bir doğal bitkidir. Bu yazıda çörek otunun faydaları, hangi hastalıklarda kullanıldığı gibi birçok bilgi bulabilirsiniz. Öncelikle bu doğal bitkinin içeriğinde 100’den fazla birleşiğin bulunduğunu belirtmek gerekir. Bunlardan en önemlileri, alpha pinen ve nigellon bileşimleri, genel vücut sağlığımız için çok önemli olan omega-6 ve omega-3 yağ asitleri, çinko, demir, bakır, selenyum gibi bileşenler ve kalsiyum, e vitamini ihtiva etmektedir. İçeriğindeki bu bileşenler özellikle bağışıklık sistemimizin güçlenmesi açısından, oldukça önemlidir.

Son yıllarda yapılan birçok tıbbi araştırma ve yayınlanan tıbbi makalelerde de çörek otu kullanımının sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış durumdadır. Çörek otunun faydalarını sıralayacak olursak

Çörek Otunun Faydaları

 • Çörek otu muhteşem bir antioksidandır. Bu özelliği içeriğinde bulunan C vitamininden kaynaklanmaktadır.
 • Çörek otu yağı zayıflatırmı? Sorusunun cevabı olarak evet çörek otu birçok bileşiğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemi üzerindeki güçlendirici etkisi ile birçok kanser türüne karşı korunmanızı sağlar. Aynı zamanda prostat ve meme kanserinde yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Aynı zamanda mükemmel bir mikrop öldürücüdür. Bu özelliği ile iltihapların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • İyi bir hücre yenileyicidir. Anne sütünün artmasında etkilidir.
 • Kalp ve damar hastalıklarında kullanılmaktadır. Damar tıkanıklığı, kolesterol ve tansiyon gibi rahatsızlıklarda kullanılması önerilmektedir.
 • Kanda buluna şeker oranını düşürmektedir.
 • Mide zarının korunmasında ve tedavisinde etkilidir.
 • Astım ve diğer solunum yollarında oluşan sorunlarda yüksek tedavi edici bir özelliğe sahiptir.
 • Vücut zindeliğinin sağlanmasında, yorgunluk belirtilerinin giderilmesinde
 • BU faydalı bitki cilt ve saç sağlığı açısından da çok olumlu etkilere sahiptir.

Özellikle solunum yolları hastalıklarında kullanıldığında tedavi edici ve rahatlatıcı etkisi görülmektedir. Astım gibi hastalıklarda düzenli kullanılması önerilmektedir. Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde oluşan alerjik hastalıklarda, girip, nezle ve soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılmaktadır. Bu gibi hastalıklarda oral yolla kullanmanın yanı sıra buruna birkaç damla damlatılarak rahatlama sağlanmaktadır. Yukarıda bahsedilen mevsim kaynaklı rahatsızlıklarda kullanılmaya başlanması ile birlikte olumlu etkisini hemen göstermektedir.

çörek otu yararları

 

Çörek Otunun Zararları

 • Çörek otu da dahi olmak üzere bütün bitkiler ve destekleyici gıdalar, bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Herhangi bir hastalık için kullanılması durumunda öncelikle doktorunuza danışarak kullanılması önerilmektedir.
 • Çörek otunun aşırı miktarlarda kullanılması durumunda bağırsaklardaki faydalı bakterileri yok ettiği için bağırsak florasında bozulmalar görülebilir. Buda kabızlık ve ishal gibi durunlar oluşturabilmektedir.
 • Devamlı kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuza danışarak çörek otu kullanmalısınız.
 • Kan şekerini düşürdüğü için kan şekeri ile ilgili rahatsızlıklarda dikkatli tüketilmelidir.

Çörek Otunun Kullanımı

Çörek otunun öğütülmüş ve ısı görmüş bir şekilde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu gibi kullanımlarda içeriğinde bulunan faydalı bileşenleri kaybetmekte ve sağlığımıza bir fayda sağlamamaktadır. Daha çok tohum şeklinde ve çörek otu yağı olarak likit şekilde kullanılması önerilmektedir. Yemeklerden yaklaşık 1 saat önce bir tatlı kaşığı tohum halindeki veya yağ halindeki çörek otunu kullanmanız bu bitkinin faydalarından daha fazla yararlanmanızı sağlayacaktır. Tohum halinde kullanımda yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Çörek otunu doğru ve sürekli bir şekilde kullanılması durumunda birçok hastalığa iyi geldiğini kendinizde gözlemleyeceksiniz.

ÇÖREK OTU (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın