D Vitamini Eksikliği | Güzeldir

D Vitamini Eksikliği

D vitamini sağlık açısından oldukça önemli bir vitamindir. Özelikle diş ve kemik sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Çocuklarda kemik yapısının gelişiminde gerekli olan bir vitamindir. Kemik ve diş yapısının gelişimi için alınan kalsiyumun sindirim sisteminde, bağırsaklarda emilimi için vücut d vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Kanda kalsiyum yoğunluğunun sağlana bilmesi için d vitamini kalsiyuma bağlanarak, kalbindin adlı protein sentezini oluşturmaktadır. Çocukların kemik gelişiminde ihtiyaç duyulduğu kadar. Büyüklerde de kemik dokularının yenilenmesi için çok gerekli bir vitamindir. D vitamini eksikliği durumunda çocuklarda raşitizm, büyüklerde ise kemik erimesi gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu gibi problemlerin yanı sıra eksikliği depresyona ve kilo aldırmaya neden olduğu bilinmektedir. Ülkemizde d vitamini eksikliği oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Vücudumuzda 200’den fazla geni etkileyen d vitamini, bağışıklık sistemi başta olmak üzere insan vücudundaki birçok sistem üzerinde etki göstermektedir.

D vitamininin faydaları

  • Kalp hastalıkları başta olmak üzere, bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.
  • Bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlamaktadır.
  • Kalsiyum ve fosforun emilimini sağlamasından dolayı kanda kalsiyum ve fosforun, istenilen seviyede olmasını sağlar.
  • Pankreastaki salgılanan insülin hormonunun salgılanmasını düzenler.
  • Tansiyon açısından önemlidir. Damarlardaki kan basıncını düzenlemektedir. Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Tüberküloz, tip1 diyabet ve otoimmün hastalıklarının gelişmesini önler.
  • Vücudumuzdaki kas yapısını güçlendirir. D vitamini eksikliğinde kas güçsüzlüğü ve ağrı meydana gelmektedir.
  • Depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlığa iyi gelmektedir.
  • Çocuklarda kemik gelişiminde ve diş yapısının gelişiminde. Büyüklerde kemik yapısının korunması ve yenilenmesinde gereklidir.

Vücudumuz için ihtiyaç duyulan d vitamini, en çok güneşten temin edilmektedir. Güneş ışığının deri ile teması sonucunda ihtiyaç duyulan d vitaminin büyük çoğunluğu elde edilmiş oluyor. Güneş ışığının yanı sıra, besinlerden de d vitamini ihtiyacı karşılanmaktadır. D vitamini nelerde bulunur? özelikle somon balığı, ton balığı, uskumru, ringa, karides ve istiridye gibi yağlı balıklardan ve deniz ürünlerinden d vitamini alınabilmektedir. Peynir, tereyağı, krema gibi süt ürünlerinde d vitamini bulunmaktadır. Yumurta sarısı ve mantarlardan temin etmek mümkündür.

 

D vitamini

Uzmanlar ihtiyaç duyulan d vitamininin 15 dk. Güneş ışığına maruz kalınarak alınabileceğini belirtmektedirler. D vitamininin aktif hale gelebilmesi için, karaciğer ve böbreklerdeki bazı enzimlere ihtiyaç duymaktadır. Karaciğer ve böbreklerde bu enzimleri yeterli düzeyde olmaması d vitamini aktif hale gelmesini engelleyen bir duruma sebebiyet vermektedir. Günlük d vitamini ihtiyacı 5000 ünitedir bu miktarın altındaki seviyeler d vitamini eksikliği olarak tanımlanır. Vücudumuz için oldukça önemli olan bu vitamin çok büyük bir kısmı güneş ışığından alınmaktadır. İnsan vücudunun işleyişi açısından önemli bir konuma sahip olan d vitamini yetersiz alınması durumunda, yapılacak d vitamini seviyenizi ölçen testlere göre dışarıdan tablet şeklinde d vitamini alımı önerilmektedir. D vitamininin eksikliği kadar ihtiyaç duyulandan çok daha fazla alınması durumunda çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bunlardan bazıları yüksek kalsiyum miktarı oluşturmasından dolayı kemiklerde ve eklemlerde kalsiyum birikmesine yol açar. Kusma, ishal, mide bulantısı, iştahsızlık, tansiyon problemleri ve kılcal damarlarda deformasyona neden olabilmektedir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın