Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir | Güzeldir

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir

Özellikle birçok kişide karşılaştığımız ‘depresyondayım!’ sözcüğü, gerçek manada bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Zamanında Göksel tarafından bir şarkıya da hayat veren bu hastalık, zaman zaman insanların hayattan zevk almama, amaçsız gibi hissetme, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına inanmama gibi belirtiler ve karamsar düşüncelerle ortaya çıkar. Birçok çeşidi olmasına karşın, hayatımızın her aşamasında farklı bir türüyle karşılaşmamızda mümkündür. Lise çağındaki gençlerin, ergenliğe girmek üzere olan veya giren çocuklarımızın ciddi manada başına bela olan karamsar düşünme sonucunda ortaya çıkan bu ruhsal bozukluk, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Günlük yaşantımızı ciddi manada etkileyebileceği gibi, kalıcı çöküntüler ve ileri safhada intihara kadar gidecek bir evreye sahip olabilir. Bu nedenle, depresyonun gerçek anlamda insanda görülmesiyle birlikte, uzmandan yardım almak en mantıklısı olacaktır.

Depresyon çeşitleri olarak; majör, kronik, atipik, mevsimsel, psikotik ve postpartum gösterilebilir. Kadınlarda, erkeklere oranla 2 kat daha fazla yakalanma riski vardır. Erkeklere daha narin ve kırılgan bir yapıya sahip olan kadınlar, gerçek manada yakalandıkları depresyondan kurtulmak içinde, fazla efor sarf etmesi gerekecektir. Hayatınızı olumsuz yönde etkileyecek, gündelik yaşantınızda karşılaşacağınız sıradan olayların bile yüksek ölçüde sizi etkilediğine şahit olacağınız depresyon, kurtulmak için ilaçların yardımına ve en önemlisi aile ve çevrenin desteğine ihtiyacınız olabilecek bir durumdur.

Depresyondan kurtulma

Depresyon belirtileri nelerdir? Bir insan depresyon halindeyken, hayattaki her şeyin kötü olduğunu, sıradan giden durumların bile gerçekten düzelmeyecek ve hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak detaylara dönüştüğü düşüncesinde olabilir. Bu halden kurtulmak için, en fazla zaman geçirilen arkadaş, ebeveynler, kardeşler veya evliyse eşlere büyük işler düşmektedir. İyi hissettirecek eylemlerde bulunmak, keyifli vakitler geçirmek, hem depresyonun seviyesini ve ağırlığını azaltacağı gibi, hem de daha kısa sürede atlatılması için eşsiz bir etki sunacaktır. İstediğiniz gibi zaman geçirebilmek, her şeyin kötü olmadığını ve zamanın aslında lehine işlediğini anlaması sonucunda olumlu sonuçlanacak depresyona sebeplerin başında; duygusal çöküntüler gelmektedir.

Sevgilisinden veya eşinden ayrılmış kadınlar veya erkekler, sınavında başarısız olmuş kişiler, ailelerinden birisini kaybetmeleri durumunda yaşanacak depresyonlarda bunların başında gelir. Her durumda duygusal olarak çöküntü yaşamak gözle görülen etkiler olmasının yanı sıra, baş ağrıları ve yalnız kalma isteği de belirtileri arasında gösterilebilir. Kurtulmanın aslında kolay olmadığı, ancak uzmanlar tarafından kontrollü biçimde kullanılacak depresyon ilaçları ve psikolojik desteklerle karşımıza çıkacak yakın çevre desteği sonucunda, depresyon halinden en kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu noktadaki en önemli detay, depresyonda olduğunuzu düşünmemeniz ve ona yoğunlaşmamanız olacaktır. Eğer sürekli depresyonda olduğunuzu ve düzelmeyeceğini düşünürseniz, zamanın boşa geçmesine sebep olabilirsiniz. Önüne geçmek ve etmenlerden en az biçimde etkilenmek için, kafanızı farklı yerlere odaklamanız yerli olacaktır. Depresyon tedavisi için doğru bir uzman tavsiyesi sonucunda yapılacak psikolojik destek seansları sayesinde, en kısa sürede atlatabileceğiniz bu durumu ne çok ciddiye alın ne de önemsizmiş gibi davranın.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın