DOKUNMATİK EKRAN NASIL ÇALIŞIR | Güzeldir

DOKUNMATİK EKRAN NASIL ÇALIŞIR

Cep telefonlarından, tabletlere, bilgisayar ekranlarına kadar kullandığımız birçok elektronik cihaz dokunmatik ekrana sahiptir. Peki bu dokunmatik ekranlar nasıl çalışmaktadır? İphone’nun 2007 yılında dokunmatik ekran ile yakaladığı başarı sonrası birçok cihaz üreticisi yeni cihazlarında dokunmatik ekran teknolojisine ağırlık vermişlerdir.  Günümüzde kullanılan cihazların büyük çoğunluğu dokunmatik ekrana sahiptir. Bu teknoloji öylesine geliştirilmiştir ki. Artık cep telefonlarında, tabletlerde çizim yapabilir duruma gelinmiştir. Özellikle cihazınıza ait dokunmatik ekran kalemi yardımı ile çok kaliteli çizimler elde etmek mümkündür. Dokunmatik ekran teknolojisinin tarihi 1940 yıllara kadar dayanmaktadır. Bu tarihlerde laboratuvar ortamında geliştirilen dokunmatik ekranlar ticari olarak cihazlara 20, yüzyılın sonlarında uygulanmaya başlanmıştır. Genel olarak dokunmatik ekranlar 2 çalışma prensibine dayanmaktadır. Bu 2 teknolojinin yanı sıra son olarak geliştirilen ve daha pek yaygın olarak kullanılmayan İnfrared teknolojisi de bu ekranlara uygulanmaya başlamıştır.

Dokunmatik ekranların çalışma prensiplerine göre sıralayacak olursak;

Rezistif Dokunmatik Ekran: Dirence dayalı olarak çalışan ekranlardır. Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntemdir. Ekranı oluşturan katmanlar arasında çeşitli boşluklar oluşturularak, elektrik akımının temas sonucu yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Bu ekranlara bir temas sağlandığında panelde birbirine dönük olarak bulunan iki katmanın birer yüzeylerindeki özel kaplama sayesinde elektrik akımı iletilmesi sağlanır. Temas sayesinde oluşan akım, sinyal olarak işlenir. Bu tip paneller su ve toz gibi dış etkenlere oldukça dayanıklıdır. Ancak ekrana temasta daha fazla bir kuvvete ihtiyaç duyduklarından, hassas bir çalışmaya sahip değillerdir.

Kapasitif Dokunmatik Ekran: Rezistatif ekranlardan daha farklı bir çalışma prensibine sahiptirler. Ekranın 4 noktasından gerilim uygulanır. Bunun sonucu da ekran alanında elektrostatik bir alan oluşturulur. Bu alana elektrik yüklü bir iletken temas ettirildiğinde, bu teması algılayan osilatörler bu veriyi işlem merkezine gönderir. İşlem merkezi bu teması koordinat verisine çevirerek sisteme aktarır. Yeni nesil üretilen cihazlarda bu panel teknolojisi kullanılmaktadır. Rezistif ekranlara nazaran daha hassastırlar. Bu durumda daha fazla enerji harcamalarına yol açar.

ekran teknolojisiİnfrared Dokunmatik Ekran: Kızılötesi dokunmatik panellerdir. Çalışma prensibi diğer iki yönteme göre daha basit ve anlaşılırdır. Ekranın çeşitli eksenlerinde kızılötesi diyotlar bulunmaktadır. Bunların karşısında bu diyotların yaydığı kızılötesi ışın demetlerini algılayabilen algılayıcılar yerleştirilir. Bu algılayıcılar devamlı surette kızılötesi ışın demetlerinin bütünlüğünü kontrol ederler, bu ışın demetlerinin bütünlüğünü bozan temaslar koordinat verilerine dönüştürülür. Özellikle kiokslarda ve atm cihazlarında bu teknolojiyi görmek mümkündür. İnfrared paneller doğrudan gelen ışık kaynaklarından etkilendiğinden dolayı dışarıda kullanımlardan sorunlar yaratabilmektedir.

Ekran panel teknolojisinin her gün gelişmesi sonucunda çok daha fazla duyarlılığa sahip dokunmatik ekranlar üretilmektedir. Günlük yaşantımızda her yerde karşımıza çıkan dokunmatik ekranlar, kullandığımız cihazlarda daha esnek bir yapı sağlamaktadır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın