Elektronik Kitaplar E Kitap Okuyucuları | Güzeldir

Elektronik Kitaplar E Kitap Okuyucuları

Teknolojinin gelişmesi ile insanların yüzyıllardır süregelen alışkanlıkları da değişime uğramaktadır. Kitaplar bütün tarih boyunca insan yaşamında önemli bir yere sahip olmuştur. Matbaanın ortaya çıkması ile basılı yayınların sayısı hızlıca artmış, kitaplar herkesin ulaşabileceği duruma gelmiştir. Günümüzde ise matbaanın ortaya çıkışı gibi bir etkiye sahip olan elektronik ortamda hazırlanan ve kullanıma sunulan metin, ses ve görüntü gibi medya formatları oluşturulmuştur. Bunların oluşturulması ile basılı yayınların yerine elektronik kitaplar oldukça yaygınlaşmıştır. Kitap okuma alışkanlığını farklı boyutlara taşıyan bu uygulamalar ile düz bir metin okumanın yanında daha birçok farklı eylemi yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Cep telefonunuzdan, tapletiniz’den, bilgisayarınızdan her yerde ve her zaman ulaşabileceğiniz bir kütüphaneye sahip olabilirsiniz.    

E Kitap Okuyucuları

Amerika ve Avrupa da %25 ila %30 seviyelerine gelen e-kitap okuma oranı ülkemizde şu an için oldukça düşük seviyelerdedir. Ülkemizde de e kitap pazarının önümüzdeki yıllarda oldukça fazla artacağını tahmin edilmektedir. Basılı olmayan elektronik kitaplar, rahat bir şekilde okuyabilmek için tabletlerden ayrışan faklı cihazlar üretilmiştir. Bunlardan en bilineni Kindle, Amozon firması tarafından e kitaplara özel geliştirilmiş bir tablettir. Birçok işletim sisteminde kullanılan kindle içerisinde bulunan uygulamalar ile kitap okumayı daha keyifli bir hale getirmektedir. Maalesef bu cihazda ülkemizden kitap satın alınamamaktadır.

Kindle’den sonra yerli paım firmasının bir ürünü olan calibro da oldukça tercih edilen bir e kitap okuyucu olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde yer alan e kitap mağazasının Türkçe içerik bakımından zengin olması nedeni ile ülkemizde tercih edilmektedir. Bir diğer cihazda özellikle Avrupa ve Amerika da kindle’nin rakibi olarak görülen Kobo Glo Ekitap okuyucusudur. Ülkemizde tanınırlığı pek olmaya bu cihazı ios ve android sistemlerinde kullanabilirsiniz. Bizim için en büyük eksikliği ise Türkçe içeriği çok azdır. Bu kitap okuyucularının fiyatları 250 TL ila 500 TL arasında değişiklik göstermektedir.  Tabletlerden faklı olarak görüntü kalitesine önem verilen bu cihazlar gözü yormayan bir şekilde tasarlanmışlardır.

En İyi E Kitap Uygulamaları

Aldiko

Android mağazasından ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Aldiko uygulaması Almanca, İtalyanca, Fransızca, İngilizce ve Çince dillerini desteklemektedir. Özelleştirilebilir ara yüzü ile kullanıcılara esnek bir kullanım sunmaktadır. Kitapların pratik bir şekilde sınıflandırılmasını sağlayan bu cihazda kütüphane mantığı ile etiketleme yapabilirsiniz.

Moon + Reader

İçerisinde Türkçenin de dahil olduğu 42 dili desteklemektedir. Aynı zamanda başta pdf, epub, mobi, chm olmak üzere birçok dosya uzantısını çalıştırabilmektedir. Moon + Reader yatay kullanıma imkan vermesi, okuma istatistikleri oluşturabilmesi, yüksek görüntü kalitesi, göz salığını koruyucu özelliği ile tercih edilen bir ürün haline gelmektedir.

Nook

İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca dillerini desteklemektedir. Mobil cihazlarda gayet başarılı bir okuma deneyimi sunan Nook uygulaması sahip olduğunuz birden fazla cihazınızda senkronize ederek, birinde başladığınız okumayı, diğer başka bir cihazda kaldığınız yerden sürdürebilme olanağı tanımaktadır. Kişiselleştirilebilir özellikleri ile yazı tipini, temayı istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

e kitap okuma

İdefix Kitaplık

Yerli bir uygulama olan idefix kitaplık Google play’dan ücretsiz bir şekilde indirilebilmektedir. Uygulama indirildiğinde belirli miktarda e kitap ücretsiz olarak kullanımınıza sunulmaktadır. Sunduğu özellikler açısından kısıtlı bir uygulama olsada, temel özellikleri karşılayabilmektedir. Mağaza içeriğinin zengin olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu zengin kütüphaneden istediğiniz, elektronik kitap indir diyerek kolayca kitabı indirerek okumaya başlayabilirsiniz.

Elektronik kitaplar, basılı kitaplara göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar binlerce kitabı bir tablete sığdırabilmeniz. Basılı yayınlarda olduğu gibi satın alam sürecinde sipariş, kargo gibi işlemler ile uğraşmadan istediğiniz kitabı anında okuyabilirsiniz. E kitaplarda istediğiniz kadar not alabilir, bir tıkla istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın