Geleceğin Meslekleri En İyi Meslekler | Güzeldir

Geleceğin Meslekleri En İyi Meslekler

popüler olan meslekler

Meslek seçimi ve kariyer planlaması kişilerin hayatını şekillendirecek en önemli olgulardan biridir. Geleceğin meslekleri olarak sınıflandırılan meslekler hangileridir? Yazımızda birçok üniversite ve araştırma kuruluşu tarafında geleceğe yönelik yapılan projeksiyon ile popüler olacak ve maddi kazancı yüksek olan meslekleri bulabilirsiniz. İnsanların en büyük hayallerinden biriside gelecekte sevdiği ve maddi kazancı yüksek olan bir mesleğe sahip olmaktır. Çoğu kişi bu hayaline ulaşmak için lise dönemlerinden itibaren istediği mesleğe uygun bir öğrenim şekli seçmektedir. Uzmanlara göre meslek seçiminin en önemli tarafı istediğiniz mesleğin size ne kadar uygun olduğunun tespit edilmesidir. Bugünün oldukça rağbet gören bazı mesleklerin 10 – 15 yıl gibi bir zaman zarfında geçerliliğini yitireceği öngörülmektedir.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?   

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte iş kollarında değişiklikler meydana gelmektedir. Oluşan bu yenilikler ile yeni ihtiyaçları da gündeme getirmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanması için daha önce olmayan meslekler oluşmaktadır.

 

Aktüerya

Aktüerya aslında oldukça eski bir meslektir. 1700’lü yıllarda ortaya çıkan bir tanımlama olan aktüerya. Finansal riskleri hesap eden, bu riskler ile ilgili öneri ve değerlendirmelerde bulunan bir çeşit stratejist olarak tanımlanabilmektedir. Çalışma alanları sigorta kuruluşları, finans kuruluşları ve fon yönetim şirketleri olabilmektedir. Bu iş kolunda çalışan profesyonellerin yıllık gelirleri yüzbinlerce doları bulabilmektedir.

 

Biyomedikal Mühendisliği

Geleneksel mühendisliğin deneyimlerinden faydalanmak sureti ile bu deneyimleri tıp ve biyoloji alanında karşılaşılan sorunların çözümünde kullanan mühendislik dalıdır. Tıp ve biyoloji alanlarında gelişen teknolojiden yaralanarak çeşitli problemlere çözümler geliştirmeye çalışılan bu meslek son yıllarda oldukça popüler olan geleceğin meslekleri arasında yerini almaktadır.

mobil yazılım mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Günlük yaşama her geçen gün daha fazla hakim olan teknoloji ile birlikte, yazılım mühendislerine olan ihtiyaçta artmaktadır. Teknoloji başlığı altında tüm programlama işleri yazılım mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Dünyanın en büyük şirketleri binlerce yazılım mühendisini bünyelerinde barındırmaktadır. Gelecek vaad eden meslekler arasında ilk sıralarda yazılım mühendisliği yer almaktadır.

 

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal medya platformlarının geniş kitlelere ulaşması ile birlikte birçok kurumsal şirket sosyal medya uzmanı istihdam etmeye başlamış durumdadır. Özellikle reklam ve pazarlama departmanlarında çalıştırılan sosyal medya uzmanları ile şirketler ürünlerini daha geniş ve hedef kitlelerine ulaştırabilmektedir.  Sosyal medya üzerinde çeşitli kampanyaların düzenlenmesi, markaların sosyal medya platformlarında temsil edilmesi sosyal medya uzmanlarının yaptıkları işler arasındadır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde sosyal medya uzmanına duyulan ihtiyacın önemli ölçüde artacağı tahmin edilmektedir.

 

Lojistik

Devamlılığı olan ve önümüzdeki yıllarda, daha fazla ihtiyaç duyulacak olan mesleklerden biriside lojistik elemanıdır. Üretim yapan şirketlerin maliyetlerini azalmak ve aynı zamanda müşteri memnuniyetini sağlamak amacı ile lojistiğe büyük önem vermektedir. Gelecekte de popüler meslekler arasında lojistik ile ilgili mesleklerin olacağı tahmin edilmektedir.

 

Gıda Kimyagerliği

Dünyanın en eski meslekleri arasında olan kimyagerlik, gıda sektörü özelinde gittikçe önem kazanmaktadır. Doğanın ve mevsimsel olayların gün geçtikçe bozulmaya başlaması ile, gıda üzerinde çalışmalarda tüm dünyada artmış durumdadır. Gıdaların daha verimli hale getirilmesi üzerinde çalışan gıda kimyagerliği ayını zamanda gıda kontrolünde de önemli bir yere sahiptir. Ülkeler çeşitli düzenlemeler ile gıdalar üzerindeki denetimini her geçen gün artırmaktadır.

geleceğin meslekleri

Front End Mühendisliği

Günümüzde ve gelecekte internet üzerinden yapılan ticaretin artacağı bilinmektedir. Bundan dolayı birçok yeni meslekte gündemimize girmiş bulunmaktadır. Front end mühendisliği geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır. Web sitelerinin görselliği ile ilgili her şeyin yer aldığı bu mühendislikte, bir web sitenin renginden butonların yerine kadar her şer ince bir planlama gerektirmektedir. İşte bu düzenlemeleri ve ayarlamaları da bu mühendisler yapmaktadır.  

 

Etik Hacker

Şirketler açısından büyük bir problemlerin başında yer almaya başlayan olaylardan biriside internet üzerinde gerçekleştirilen faaliyetlerin güvenliğinin sağlamasıdır. Birçok şirketin, bankanın işlemleri internet üzerinde gerçekleşmektedir. Şirketlerin önemli bilgileri ve gizli kalması gereken faaliyetlerinin hacker’lar tarafından çalınması önemli problemlere yol açabilmektedir. Bunun için şirketler kendi bünyelerinde internet güvenliğini sağlayabilecek, açıkları tespit ederek giderebilecek Etik Hacker’lar çalıştırmaya başlamıştır.

Yukarıda açıkladığımız mesleklerin yanı sıra daha birçok yeni meslek alanı oluşmuş durumdadır. Bu mesleklere yönelmenin gelecekte önemli avantajlar sağlayacağı belirtilmektedir. Çabuk bir şekilde iş bulma imkanı olan ve maddi getirileri oldukça iyi olan bu yeni meslekler kısa vadeli geleceğin en önemli meslekleri arasında var olmaya aday olan mesleklerdir.  

Geleceğin Meslekleri En İyi Meslekler (17 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Sosyal Medya Uzmanlığı iyidir, ben de o yolda ilerliyorum sanırım mesleki zorunluluklar çerçevesinde 😀

 2. Günümüzde öyle bir hal aldı ki gençlik, ne için okuduğunu hangi işi yapması gerektiğini bilmiyor. Meslekleri paylaşmışsınız umarım faydası dokunacak birilerini bulur. Teşekkürler paylaşım için 🙂

 3. Sosyal medya uzmanı mı ? Benden bahsediyorsunuz yani ? 😀 Başlı başına bir meslek, önemli bir meslek ama ülkemizde anlaşılan sadece facebok’ta paylaşım yapmak o da iş mi ? 😀 Hayırlısı herşeyin.

 4. bilgi demek güç demektir.gelecekte de en revaçta olacak meslek bilişim sektörü olacaktır

 5. Aktüerya ilk defa duyuyorum. Yazılım mühendisliği gerçekten şuanda da çok önemli bir konumda yer alıyor.

 6. Sosyal medya uzmanlığı denildiğinde tüylerim diken diken oluyor ya. Bu kadar saçma bir meslekten insanların para kazanacağını aklım almıyor. Binlerce satır kod yazıyorum ama bunlar kadar maaş almıyorum ya asıl gıcıklığım ondan tabi 🙂

 7. Bunların arasında neden yazarlık yok abi. İnsanın kitaplardan daha çok ihtiyaç duyduğu başka bir şey varmıdır ki. Yazılım olmasa da olur ancak kitap olmadan asla olaamaz.

 8. Valla güzel meslekler ama zamanla mesleklerde beklentiler De değişiyor. Önemli olan işini doğru yapmak gerisi boş bence..

 9. Yazılım mühendislerine artık neredeyse her alanda ihtiyaç var. Artık herşey programlanabilir hale geliyor.

 10. bilmedigim harika meslekler varmış. bu konu sayesinde Gelecegime meslegime yön vermiş oldum. Harika meslekler var. ve site sayesinde hangi meslek ne yapıyor ögrenmiş oldum harika bir konu.

 11. Gerçekten geleceğin meslekleri aslında günümüzde fazla değer verilmeyen mesleklerdir. Ben söylüyorum siz not alın…

 12. Front End Mühendisliğinin önemi ilerleyen zamanlarda daha da artacaktır yaptıkları düzenlemeler gerçekten e-ticaretin sayısını arttırabiliyor.

 13. Aktüerlik zor bir meslek ama işinde çok iyi olanlar cidden diğerlerine göre daha fazla kazanç sağlayabilir.

 14. Meslek seçerken de bunlara bakıyordum ama benim için pek bir işe yaramadı. bana kalsa kesinlikle arkeolog olmak isterdim ola ola yazılımcı oldum.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın