Grip İçin Bitki Çayları | Güzeldir

Grip İçin Bitki Çayları

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte grip gibi hastalıklarda sık görülmeye başladı. Üst solunum yollarının virüs nedeniyle iltihaplanması gibi sonuçlar veren grip, insanı oldukça bitkin düşüren ve yıpratan bir hastalıktır. Çok çeşitli ilaçlar kullanılsa da belirli bir zaman süren bu hastalıkta en önemli etkenlerin başında bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekmektedir. Bağışıklık sistemimizi korumaya yönelik çeşitli tedbirler alarak bu gibi hastalıklara yakalanma riskinizi en az indirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yönelik besinler ve gıda takviyeleri alarak, hastalıklarla mücadeleye daha yakalanmadan başlamış olursunuz. Bu yazıda grip öncesinde ve gribe yakalandıktan sonra hem koruyucu hem de tedaviye yardımı dokunacak çeşitli grip için bitki çaylarını bulabilirsiniz. Bu çayların düzenli kullanımı ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve grip gibi hastalıklarda iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz.

Ekinezya Çayı

Ekinezya bitkisi genel olarak Amerika kıtasında yetişen, çiçeği, yaprakları ve kökü çeşitli hastalıklardan korunmada ve tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Özellikle soğuk algınlığına sebebiyet veren virüsler üzerindeki öldürücü etkisi birçok bilimsel çalışmada kanıtlanmış olan bu bitkiden yapılacak çay ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanmaktadır. İltihap giderici etkisi ile üst solunum yolları enfeksiyonunu tedavisine yardımcı olmaktadır. Ekinezya çayı tarifine geçecek olursak bu bitkinin çiçekleri, yaprakları ve kökü bu çayı hazırlarken kullanılabilmektedir. Ancak ekinezya bitkisinin kökünden yapılan bitki çayının daha etkili olduğu bilinmektedir. Kurutulmuş bir veya iki çay kaşığı ekinezyayı bir kap suya ekleyerek 5 ila 10 dakika arasında demlemeniz gerekmektedir. Sıcak içilmesi önerilmektedir.

Ada Çayı

Anti oksidan özelliği ile oldukça etkili olan bu bitki çayı, soğuk algınlığında ve gripte kullanılması gereken bir bitki çayıdır. Ağız ve boğaz iltihapları üzerinde oldukça etkilidir. Ekinezya ile birlikte karıştırılarak, gargara şeklinde kullanıldığında piyasadaki dezenfektan gargaralar’dan daha etkili olduğu görülmüştür. Ada çayının hazırlanışı; 2 çay kaşığı ada çayının üzerine kaynamış su dökülür ve 5 dk. Bekletildikten sonra içilir. Ada çayının günlük tüketim miktarı 2 fincandır.

Zencefil Çayı

Zencefil bitkisi dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen ve kullanılan bir bitkidir. Birçok hastalıkta kullanılması önerilen zencefilin, bitki çayı olarak tüketilmesi durumunda gripte oldukça etkili olduğu görülmektedir. İçeriğindeki shogaols ve gingerols gibi fenoller sayesinde güçlü bir iltihap giderici bir etki yaratmaktadır. Zencefil çayını hazırlamak için, taze kök zencefil veya kurutulmuş toz halindeki zencefilden 15 ila 20 gram arasında bir miktarın üzerine kaynatılmış su ilave edilir. 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlenme süresi uzatılırsa tadında bir acılaşma olmaktadır. Demlendikten sonra sıcak olarak tüketilir. Grip için bitki çayları arasında kullanılması tavsiye edilen bir çaydır.

Ihlamur Çayı

Bitki çayları arasında en yaygın olarak bilinen ve kullanılan bitkidir. Ilıman iklime sahip bölgelerde yetiştirilen ıhlamur bitkisi, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken iltihap giderici bir etkide göstermektedir. Aynı zamanda ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında grip için bitki çaylarının ilk akla geleni ıhlamur çayıdır. Ihlamur çayının hazırlanması için önceden kaynatılmış suya ıhlamur yaprakları veya toz haline getirilmiş ıhlamur eklenir ve demlenmeye bırakılır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda oluşan öksürüğün kesilmesinde etkilidir. Yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

bitki çayları

Karahindiba Çayı

Karaciğer üzerindeki olumlu etkisi ile bilinen karahindiba bitkisi, aynı zamanda çay olarak hazırlanıp tüketildiğinde grip gibi hastalıklarda da olumlu etki göstermektedir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlaya bu çay ile bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirmiş olacaksınız. Karahindiba çayını hazırlamak için öncelikle bir bardak kaynamış su 1 dakika kadar bekletilir ve üzerine bir tatlı kaşığı karahindiba eklenir. 4 ila 5 dakika demlenmesi beklenir, süzerek içilir. Karahindiba çayının tüketildiği günlerde daha fazla su alımı gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu bitki oldukça kuvvetli bir idrar söktürücüdür.

Ginseng Çayı

Çin kültüründe binlerce yıldır kullanılan ginseng çayı, çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttıran bir özelliğe sahiptir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.  Günde iki, üç bardaktan fazla tüketilmesi durumunda uykusuzluk ve sinirlilik haline sebep olmaktadır.

Yukarıda açıklanan bitki çaylarının tüketilmesi ile kış aylarında yakanızı bırakmayan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunabilir ve kurtulabilirsiniz. Bitki çaylarının yanı sıra kış hastalıklarından korumak için grip ve soğuk algınlığı makalesini okuyabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın