Grip ve Soğuk Algınlığı | Güzeldir

Grip ve Soğuk Algınlığı

grip ve soğuk algınlığından

Kışın gelmesi ile birlikte grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kapımızı çalmaya başladı. Bu gibi hastalıklardan nasıl korunacağımızı ve grip, nezle, soğuk algınlığı hastalıkları ile ilgili doğal reçeteleri yazımızda bulabilirsiniz. İnsan vücudu ani sıcaklık değişimlerine, hemen uyum gösteremez, bağışıklık sisteminin de zayıflaması ile de hastalıklar kendini göstermeye başlar. Grip gibi hastalıklar salgın şekilde insanları etkiler. Grip nasıl geçer? Grip 7 ila 10 gün içinde geçmiş olur ancak bazı durumlarda, bronşit, sinüzit ve zatürre gibi ciddi enfeksiyonları neden olabilmektedir. Bu gibi hastalıklarla başa çıkmanın en önemli kuralı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaktır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bu gibi hastalıklar çok daha rahatsız edici, uzun süren ve sık tekrarlayan bir şekle dönüşmektedir. Kış hastalıkları birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, ani sıcaklık değişimleri, salgınlar, hava kirliliği, yanlış beslenme, daha az hareket etme bu hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır.

Grip ve Soğukalgınlığından Korunma Yolları

 • Dengeli beslenme: İnsan vücudunun ihtiyacı olan vitaminler, proteinler, yağlar yeterli miktarda alınmaz ise bağışıklık sisteminin direnci bu hastalıklara karşı düşer. Hastalıklara davetiye çıkarılmış olunur.
 • Sıvı tüketimi: Kış aylarında, yaz aylarına nazaran daha az su tüketimi gerçekleştiririz. Bu durum özellikle virüslere karşı metabolizmanın mücadelesini zorlaştırır. Yaz, kış 8 ila 10 bardak su tüketimi gerçekleştirilmelidir.
 • Spor yapmak: Kış aylarında, yaz aylarına nazaran spor gibi aktivitelerde azalma olur. Bu durumda bağışıklık sistemini zayıflatır. Kışında hareketliliği artırmak önemlidir.
 • Stres: İnsan vücudunun direncini azaltır. Bu durumda hastalıklara davetiye çıkarılmış olunur. Çeşitli yöntemlerle stresten uzak durulmalıdır.
 • Sigara tüketimi: Sigara bağışıklık sistemimizi zayıflatan, vücut direncini olumsuz etkileyen unsuların başında gelir.
 • Kalabalık ortamlarda bulunmak: Grip gibi virüs kaynaklı hastalıklar kalabalık ortamlarda yayılır. Kalabalık ortamlarda bulunmak hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır.
 • Uyku ve aşırı sıcak ortam: uyku düzenindeki bozukluklar hem hastalığa yakalanmanızı kolaylaştırır hem de tedaviyi zorlaştırır. Aşırı sıcak ortamlar solunum sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olur vücudun virüsler ile mücadelesini zorlaştırır.

Genellikle grip ile soğuk algınlığı belirtilerinin benzeşmesinden dolayı karıştırılmaktadır. Grip influenza adı ile tanımlanan bir virüsün sebep olduğu virüs kaynaklı bir hastalıktır. Soğuk algınlığı da farklı virüslerin etkilemesi sonucu ortaya çıkar bu iki hastalıkta solunum yolları üzerinde etki göstermektedir.

soğuk algınlığı iyi gelen

Grip ve soğukalgınlığı arasındaki farklar

 • Gripte baş ağrısı genellikle görülmektedir, soğuk algınlığında baş ağrısı nadir görülür.
 • Gripte öksürük, soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Bebeklerde öksürük şiddetli olabiliyor.
 • Soğuk algınlığında yorgunluk hissi daha az hissedilirken bu durum gripte tam tersi olarak uzun süren ve ağır bir yorgunluk hissi olarak görülmektedir.
 • Gripte yüksek ateş, soğuk algınlığına göre daha çok görülür.
 • Boğaz arısı her iki hastalıkta da görülür ancak gripte daha şiddetli boğaz ağrısı oluşmaktadır.
 • Hapşırma durumu soğuk algınlığında daha fazla görülmektedir. Gripte daha azdır.
 • Kas ve eklem ağrıları gripte daha şiddetli seyretmektedir.
 • Soğuk algınlığının neden olabileceği komplikasyonlar otit ve sinüzit gibi nispeten daha tehlikesiz durumlar iken. Grip hastalığı bronşit ve zatürre gibi ölümcül olabilecek durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Koruyucu ve tedavi edici besinler

 • Bunların başında c vitamini gelmektedir c vitamini faydaları hastalıklardan korunmada ve tedavi sürecinde ihtiyaç duyulan bir vitamindir.
 • Bitki çayları da bu gibi hastalıklarda hem koruyucu hem de hastalığın rahatsız edici yönlerini azaltan içeceklerdir. Ihlamur, zencefil, nane limon, ekinezya, yeşil çay, ada çayı gibi birçok bitkisel içecek antioksidan özelliği bakımından güçlü olmaları ve çeşitli vitamin ve mineralleri içermeleri açısından oldukça önemlidir.
 • Çorbalarda grip ve soğuk algınlığı ile mücadelenizde size oldukça yardımcı olacaktır. Tavuk suyu çorbası, havuç, un, mercimek çorbaları ve kelle paça gibi kollajen yönünden zengin olan çorbalar hem hastalıklardan korunmanızda, hem de tedavi sürecinde size fayda sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grip ve Soğuk Algınlığı (5 Yorum)

Yorum Yaz

 1. korktugum bir hastalık türü maalesef. işe gidemiyor insan evde otursa rahat edemıyor Allah kimsenin başına vermesin.

 2. Allah kahretsin ya, nasıl bir hale geldim arkadaş. 2 Gün iyiyim 3.gün burun akıntısı, grip. Kurtulamadım bir türlü.

  • Valla bende aynı durumdayım koray hocam, mevsim değişikliği mi ne anlamadım gitti. İlaçta fayda etmiyor vallahi.

 3. İzmir’de havalar ısındı ancak hapşuran insanlar hala devam etmekte. Havalar ısındı diye hemen açılıyoruz ancak tehlikeli dönemler. Griplere kol kanat geriyoruz şu anda. Dikkat etmek lazım.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın