İlişkilerde Kavga Nedenleri | Güzeldir

İlişkilerde Kavga Nedenleri

Toplum olarak ikili ilişkilerimiz oldukça zayıf. Bir kadın ve erkek olarak birbirimizi nasıl davranmamız gerektiğini bilmiyoruz. Bunun asıl nedeni de birbirimizi dinlemek yerine, birbirimize bağırmak, hakaretler etmek ve birbirimiz oldukça kırmak. Çünkü bizim toplum yapımımız da şöyle bir algı var. O bana bunu dedi ben altında kalmamalıyım ben de söylemeliyim. Neden öyle düşünüyorsunuz? Çünkü o haklı olduğunu zanneder. Peki, zannetsin o haklı olsun ne olacak? Olmaz ben altta kalır mıyım gibi maalesef uzunca bir süre gerginliği devam ettirecek eylemlerde bulunuyoruz. Bir de şöyle bir sorunumuz var. Genel olarak bahsediyoruz, çünkü toplumun genelinde kaynaklanan aynı tip bir sorundan bahsediyoruz. Evet, o sorunumuz erkek haklıdır v erkek haklı olmalıdır ütopyasıdır. Gerçekten de ütopya. Erkeklerin çoğunda bu özellik var maalesef. İstisna olanları tabii tenzih ediyoruz. Ama genel itibariyle erkek haklıdır olayı mevcuttur.

Kadınlar çocukluğundan beri yetiştirilirken sen sus, kocan ne derse he de gibi bazı fikirler empoze edilmiştir. Neden? Çünkü onlar da öyle yetiştirildiler. Ama doğru mu tabii ki değil. Geldiğimiz noktada toplumsal olarak ne kadar eksilere indiğimizi gerek gazeteler aracılığı ile gerekse televizyonlardan görüyoruz. Sürekli şiddet haberleri ve sürekli ölen kadınlar. Bu olayların ana kaynağı maalesef ki özellikle erkeklerin yetişme tarzıdır. Çünkü eskilerin erkekleri alıştırdığı yöntem tam da şu: Erkek daima haklı, yumruğunu masaya vurması yeterli, erkek sözü kanundur. Yahu kanunda dahi temyize gidiliyor ama maalesef kocan dediği zaman itiraz hakkın yok. Öncelikle şu erkek kadın algısını bir kenara koymalıyız. Kadın kadınlığını erkek ise erkekliğini bir kenara koymalı ve insan gibi tartışmalılar. Bu konuyla ilgili deyim bile mevcut. İnsanlar konuşa konuşa demişler. Bir sorunumuz mu var hangi taraf rahatsızlık duyduysa direkt çıkışmayla değil de nazik bir tavır ve hareketle rahatsızlık duyduğu konuyu açabilir. Aynı hassasiyet ve naziklikle de karşı taraftan olumlu bir sinyal alınmalı. Eğer böyle başlamayı başarabilirseniz emin olun sonu da aynı yumuşaklıkla ve sakinlikle gelecektir.

ilişkilerde kavga nedenleri

 Çözümden bahsettik. Fakat en çok niye tartışırız biz, hangi nedenler daha çok kavgaya sebep olur? Biraz da bundan bahsedelim. Karı koca arasında en sık tartışmalar şüphesiz kıskançlıklardan çıkmaktadır. Kimi üstün körü tartışır paylaşamadığından, kimi bu konuyu gereksizce sürdürür, kimi de maalesef anlamadan dinlemeden öldürmeye kadar gider. Biraz sert gelmiş olabilir ama maalesef aşamalar da bunlar. Tabi Allah böyle psikopatlarla kimseyi karşılaştırmasın orası da ayrı bir konu. Bu kıskançlık konusu toplumumuzda çok ciddi bir sorun olarak kendini göstermektedir. Aşılabilmesi için de yukarıda bahsettiğimiz gibi bir tutum izlenmelidir. Hastalık boyutunda bir kıskançlığa sahipseniz mutlaka bir uzamana görünmenizi tavsiye ederiz. Kavgasız gürültüsüz bir hayat için birbirinizi anlamaya, hak vermeye çalışın. Göreceksiniz her şey daha güzel olacak.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın