İnternetten Alışveriş Online Alışveriş | Güzeldir

İnternetten Alışveriş Online Alışveriş

İnternet üzerinden alışveriş birçok kişinin vazgeçilmez bir alışkanlığı iken, büyük bir kesiminde tereddüt ile baktığı bir durumdur. Ülkemizde 20 yılı aşkındır mal ve hizmet alışverişi internet kullanılarak yapılabilmektedir. Amerika ve Avrupa’ya bakıldığında internet üzerinden alışveriş oranları yüksektir, Türkiye’de oldukça düşük seviyelerdedir. Son yıllarda ülkemizde de internet üzerinden mal veya hizmet satın alan kişi sayısı katlanarak artmaktadır. Ancak hala istenilen seviyelere ulaşıldığını söylemek güçtür. Online alışveriş yapmaktan çekinenlerin kişilerinin en önemli çekincelerinden birisi ödeme yaparken, kredi kartı bilgilerinin çalınabileceği korkusu gelmektedir. İkinci bir çekince konusu satın almak istediği ürün veya hizmeti alıp, almayacağında yaşadığı tereddüttür. Aslında birkaç detaya dikkat ederek, güvenli ve avantajlı bir alışveriş gerçekleştirebilmek mümkündür.

Ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ile internetten alışveriş hukuki bir zemine oturtulmuştur. Böylece tüketicinin mağduriyeti engelleyici düzenlemeler getirilmiştir. İnternet üzerinden mal ve hizmet satan kişi ve kuruluşların yerine getirmesi gereken birçok yükümlülük oluşturulmuş ve standartlar konulmuştur. Bu durumun yanı sıra hala kötü alışveriş örnekleri ile karşılaşılabilmektedir. Yapılan yasal düzenlemeler ile bir çerçeveye oturtulan internetten alışveriş, ödeme sistemlerinde yapılan çalışmalar ile de iyice güvenli bir hale getirilmiş durumdadır. Hem ödeme yönteminde oluşturulan çeşitlilik hem de ödeme esnasında kişisel bilgilerin korunması sağlanmaktadır. Kredi kartı ile yapılacak alışverişlerde tüketici o internet mağazasındaki sanal pos cihazını kullanarak ödemesini gerçekleştirmektedir. Bu sanal poslar bankaların sıkı kural ve denetimi ile satıcı şirket veya kişilere verilmektedir. Aynı zamanda birçok satış sitesi kredi kartı ile işlemlerinizi yaparken, bu işlemleri şifreleyen SSL sertifikalarına sahiptir.

Kredi kartı ile alışverişte birçok internet mağazası 3D güvenlik aşaması ile bankanız tarafından size gönderilen şifreyi de girmenizi isteyerek 2 aşamalı bir güvenlik imkanı sunmaktadır. Kredi kartı ile alışverişin yanı sıra banka havalesi ve banka kartı ile alışveriş yapabileceğiniz birçok alışveriş sitesi bulunmaktadır. Satın aldığınız ürün veya hizmetin faturası, garanti belgesi de size gönderilmektedir. Böylece ürün veya hizmet ile ilgili karşılaşabileceğiniz sorunlarda yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz. Birkaç detaya dikkat ederek internetten alışveriş yapmak oldukça kolaydır.

Kredi kartıyla alışveriş

 

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler; Öncelikle alışveriş yapacağınız internet sitesinin tanınırlığına ve bilinirliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. İnternetten mal veya hizmet satan e ticaret sitelerinin adreslerinin ve iletişim bilgilerinin açık bir şekilde yazılması yasal zorunluluktur. Alışveriş yapacağınız sitenin SSL güvenlik sertifikasına sahip olması alışverişinizi daha güvenli bir hale getirecektir. Birçok ödeme yöntemini bir arada sunan e ticaret siteleri ile istediğiniz yöntemi kullanarak ürün veya hizmet tutarını ödeyebilirsiniz. Burada kredi kartınıza bağlı olarak oluşturabileceğiniz sanal kartlar ile asıl kredi kartınızdan belirli bir miktarı, sanal kartınıza aktararak alışveriş yapabilirsiniz. Böylece asıl kredi kartı bilgileriniz kullanmamış olacaksınız. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde hiçbir alışveriş sitesi sizin kredi kartı şifrenizi istemez.

BKM Express ve benzeri ara ödeme yöntemleri ile güvenli bir şekilde ödemenizi gerçekleştirip, satın almak istediğiniz ürün veya hizmete sahip olabilirsiniz. Bunlar gibi birkaç ufak detaya dikkat ederek internetten yapacağınız satın alma işlemini güvenli hale getirmiş olacaksınız. Peki internetten alışveriş yapılmasının tüketiciye ne gibi katkıları olmaktadır? Birincisi alacağınız ürün veya hizmeti daha uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz. Bunun nedeni fiili yapılan ticarette mağaza giderleri, çalıştırılan eleman giderleri ve daha birçok gider ürün fiyatlarına yansıtılır. İnternet mağazalarında böyle giderler oldukça minimum düzeydedir. İkinci avantajı internet üzerinden yapacağınız birkaç basit işlem ile ürün ayağınıza kadar gelmektedir. Üçüncü avantajı online alışverişlerde ürün iade prosedürü, fiili alışverişe göre daha kolaydır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın