İnternetten Alışverişlerde Ödeme Yöntemleri | Güzeldir

İnternetten Alışverişlerde Ödeme Yöntemleri

İnternette kredi kartınızı kullanarak bir şeyler almaktan çekinenler için alternatif ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımızda bu internetten alışverişlerde ödeme yöntemleri nelerdir bunları inceleyeceğiz. Banka hesap bilgilerinizi veya kredi kartı numaranızı girmeden internette beğendiğiniz bir ürünü güvenli bir şekilde almanız mümkün. Geçmişe nazaran online alışveriş mağazalarında kredi kartı kullanmak çok güvenli bir hale getirilmiş durumdadır. Ancak yine de hiçbir kart veya hesap numarası vermek istemiyorsanız, tamamen yasal ve güvenli ödeme sistemlerini kullanarak siparişinizi verebilir, ödemenizi bu aracı ödeme sistemleri ile yapabilirsiniz. Kart bilgilerinin çalınması durumuna karşı bankalar ve çoğu alışveriş sitesi ikili onaylama sistemine geçmiştir. Örneğin beğendiğiniz bir ürünü satın almak için kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde, hangi bankanın kartını kullandığı iseniz o bankada kayıtlı olan cep telefonunuza bir onay kısa mesajı gönderiyor, bu kısa mesajdaki doğrulama kodunu girdiğinizde siparişiniz onaylanıyor. Yazının devamında ülkemizde ve yurt dışında yapacağınız alışverişlerde kullanabileceğiniz alternatif ödeme yöntemlerini bulabilirsiniz.

Sanal Kartlar

İnternette güvenliği alışveriş denildiğinde en çok kullanılan yöntemlerden birisi sanal kartlardır. Sanal kartları müşteri olduğunuz bankanın internet şubesine girerek kolayca oluşturabilirsiniz. Kredi kartı müşterisi olduğunuz bir bankanın internet şubesinden asıl kredi kartınıza bağlı olacak şekilde, kart numarası asıl karttan tamamen farklı bir sanal kart oluşturup, bu karta asıl kartınızdan istediğiniz miktarı aktarabilirsiniz. Böylece bu sanal karta sadece o sırada yaptığınız alışverişin tutarını aktarıp ödemenizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

BKM Express

Oldukça yaygın kullanılan ve güvenli olan bir ödeme sistemidir. Bankalar arası kart merkezi olarak adlandırılan bu sisteme, kredi kartlarınızı tanımlıyorsunuz. Daha sonra ödemelerinizi bu sistem üzerinden kartlarınızı kullanmadan yapabiliyorsunuz. Bankalar arası kart merkezinin avantajlarından biride kredi kartlarının sunduğu taksit, puan gibi avantajlarından yararlanabilmenizdir.

İnnial Kart

İnnial ülkemizde faaliyet gösteren ödeme sistemlerindendir. İnnial kartları Migros, PTT, D&R, Teknosa gibi mağazalardan temin edebilirsiniz. Bu kartlara yükleme yaparak hem internet üzerinden hem de mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Papara

Ülkemizde yeni faaliyet geçen ödeme sistemlerinden biriside paparadır. BDDK ruhsatı bulunan ödeme sistemine kartlarınızı ve banka hesaplarınız tanımlayarak birçok internet mağazasından alışveriş yapılabilmektedir. Sadece ülkemizde kullanılan bir ödeme sistemidir. Yurtdışı alışverişlerde kullanılmamaktadır.

internetten alıveriş

Payoneer

Birçok ülkede kullanabileceğiniz bir ödeme sistemidir. Payoneer sitesi üzerinden hesap oluşturup Payoneer kart talep edebilirsiniz. Bu karta para yükleyerek alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Oldukça yaygın kullanım alanı ile istediğiniz alışveriş sitesinden güvenli bir şekilde ödeme yapıp, ödeme alabilirsiniz.

Webmoney

Yurt dışı kaynaklı bir ödeme istemidir. Kurumsal ve bireysel ödeme alıp, vermede kullanılabilen güvenli bir sistemdir. 

Payza

Payza ödeme sistemi, Paypal’a oldukça benzeyen bir ödeme alama ve ödeme yapma sistemidir. Paypal nazaran komisyonları daha uygundur. Dünya üzerinde birçok sitede payza ödeme seçeneği bulunmaktadır. Payza üye olurken güvenlik önlemi için kimlik bilgilerinizi ve telefon numaranızı talep etmektedir. Hesabınız onaylandıktan sonra ödeme alıp, vermeye başlayabilirsiniz.

Yukarıda açıklamalarına yer verdiğimiz ödeme sistemleri en çok bilinen ve güvenilir olan ödeme sistemleridir. Bunların yanı sıra daha birçok ödeme alma ve gönderme sistemleri bulunmaktadır. Türkiye’de faaliyetine son veren paypal ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan ödeme sistemidir. Ancak bu yıl itibari ile Türkiye’de faaliyetlerine son vermişlerdir. Sizde bu ödeme sistemlerinden herhangi birini kullanarak internetten alışveriş yapıp ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu aracı ödeme sistemlerine ödeme alabilirsiniz. İnternet üzerinde kredi kartı bilgilerinizin çalınması gibi bir endişe taşımadan aracı ödeme sistemleri üzerinden güvenli bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz. 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın