İŞ HAYATINDA BAŞARI | Güzeldir

İŞ HAYATINDA BAŞARI

Çalışan kişilerin ortak noktası iş hayatlarında en iyi başarıyı yakalama çabasıdır. Bu durum kişiden kişiye değişmekle beraber en önemli faktör hedeflerinizdir. Hedefiniz olmadan belli bir başarı sağlayıp sağlayamadığınızı anlayamadığınız gibi çoğu zaman muallakta kalırsınız. Bunun için iş hayatında istediğiniz başarıyı yakalamak için kendinize hedef belirleyin. Tabii işinizle alakalı olarak bir hedef belirlemeniz için onun öncesinde işinizi sevmeli ve tutkuyla bağlı olmalısın ki o işinizle ilgili bir hedefiniz olsun. İlk unsur işinizi sevmenizdir. Eğer ben işimi sevmiyorum ama aldığım maaş ya da bulunduğum konum beni tatmin ediyor bu nedenle de yine de işimde başarıya ulaşmak istiyorsanız bu sefere işinizi sevmek yerine işinizi sevmeniz gerekçesiyle ilgili bir bağıntı kurarak bu doğrultuda da ilerleyebilirsiniz. Diğer bir unsur da kendinizi daha fazla yetiştirmek ve geliştirmek.

           İşinizi seviyorsanız o doğrultuda sevmiyorsanız da kendinizi en yakın hissettiğiniz farklı bir alanda yetiştirerek başarıyı yakalayabilirsiniz. Bu durum özellikle aileler ve çocukları arasında sıklıkla yaşanmaktadır. Ve hatta filmlere dahi konu olur. Aile çocuklarının doktor veya mühendis olmasını istiyor o da ressam veya sanatçı. Bu durumda da çocuk ikilimde kalıyor. Aslında bu yaşanılan çok da doğru değildir. Diyelim ki çocuğunuz sizin istediğiniz alan doğrultusunda eğitimini tamamladı ve doktor oldu. Sadece bu sizi mutlu edebilir. Fakat çocuğunuz işini şevkle yapmayacak hatta belki sırf bu yüzden bazı başarılara da imza atamayacak. Eğer kendi istediği alan üzerinde bir eğitim almış olsaydı belki adından söz ettirecek başarılara sahip olacaktı. Karar verme mekanizması da iş hayatındaki başarıların nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

          Bazen çok işinizle ilgili çok başarılı olmak istersiniz fakat yaptığınız iş buna elverişli değildir. Bahsettiğimiz gibi kendinizi farklı alanlara yönlendirebilir ve kendinizi o doğrultuda geliştirebilirsiniz. Başarı olumsuz düşünce ve duyuları kabul etmez. Eğer iş hayatında başarının yolları; hep olumlu düşünmeli, kendinizi geliştirmeli ve en önemlisi başaracağınıza inanmalısınız. Tabii kendinizi geliştirmenin yanında kendinizi hangi yönde geliştireceğiniz de bir o kadar önemlidir. Kendinizi zayıf olduğunuz yönde geliştirmek başarısızlık yüzdenizi artıracağından tam tersi daha iyi olduğunuz yönde kendinizi geliştirmeyi amaçlayarak en başarılı olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

iş ve başarı

 

          Yapamadığınız veya belli bir konuda zayıf olduğunuz noktalar varsa bu ufak noktaların pürüzleri gidermek için bu konu üzerine gidip başarınızı artırabilirsiniz. Fakat hiç bilmediğiniz ve en ufak bir fikrinizin olmadığı bir işle ilgili geliştirmeye çalışırsanız bu sizin hem çok uzun zaman kaybetmenize hem de yetenekli olduğunuz diğer yönlerinizin körelmesine yol açacaktır. En iyi bildiğiniz işi yapmanız ve bu konuda yükselmeniz diğer işlerle uğraşmanıza ve küçük başarılar elde etmenize engel değil.  Bunun iş hayatınızdaki başarınızı daha çok katlamanın yanında başka alanlarda ufak başarılar da elde ederek başarılarınızın bütünlenmesine birleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın