Kaybetme Korkusu Sevgiyi Pekiştirir | Güzeldir

Kaybetme Korkusu Sevgiyi Pekiştirir

İnsan doğası gereği sever ve sevdikçe bağlanır. Bu sevmek sadece bir insanı değil, bunun yanında bir hayvanı sevmek. Bir şeyi sevmek için ille canlı da olmasına gerek yok. Kitabınızı, kaleminizi, ayakkabınızı veya bir çantanızı. Bu nesnelerin hepsini sevebilir ve bağlanabilirsiniz. Evet, canlı veya cansız olan her şeyi sever ve bağlanırız ve değer verdiğimiz her şey için de kaybetme korkusu yaşarız. Ama sevdiğimiz bir insan ve hatta başka bir canlının kaybetme acısı ile bir eşyanın ki, tabii ki bir olamaz. İnsanların özellikle çok bağlı oldukları önce anne, baba ve kardeşi daha sonra ise sevdiği insan ve eşine duyduğu kaybetme duygusu oldukça fazladır. Zaten sevmediğiniz bir insan için içinizde bir tedirginlik ve kaybetme duygusu olmaz istesiniz de olamaz. Çünkü insan değer verdiği kişiler için endişelenir ve korkar. Bu nedenle de bizler için en değerliler kaybetmekten en korktuğumuz kişilerdir.

Bilmiyorum hayatınız da çok bağlı olduğunuz birini kaybettiniz mi? Eğer kaybettiyseniz bilirsiniz. Ya da kaybetmenize ramak kala olan duygularınız ne kadar yoğun ve duygu yüklüydü değil mi? Kaybetme korkusu özellikle bir küçük çocuk için sadece anne ve babasıdır. Peki, bir anne için nedir? Evladından başkası değildir. Anneler evlatlarını kaybetme korkusunu o kadar çok yaşarlar ki onlar için sürekli endişeli ve korku doludurlar. Sizler de bilirsiniz anneleriniz’den. 10 dakika geç kalsanız hemen Dünyayı ayağa kaldırırlar. İşte sizlere bahsettiğimiz kaybetme korkusu tam da budur.

Kimi zaman da aşık olduğunuz birini veya ölesiye sevdiğiniz eşinizi her an kaybetme duygusu yaşayabilirsiniz. Her insan olan ve sevgiden kaynaklanan bir durum olan kaybetme korkusu eğer sizi sürekli düşündürecek ve yıpratacak seviyedeyse eğer bu konuda kendinizi gerek fiziksel gerekse de ruhsal olarak gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bu aşırı kaybetme korkusu çoğu zaman insanın kendisine olan özgüven eksikliğinden de kaynaklanmakta olup özellikle de bu duyguyu sevgiliniz için yaşıyorsanız güven problemi yaşama ihtimaliniz de oldukça yüksek.

Kaybetme korkusu bir yere kadar çok güzel bir duygu olup karşınızdakilere sımsıkı sarılma ve bağlanma duygunuzu pekiştirir. Biraz önce de bahsettiğimiz üzere aşırısı hem sizi yıpratır hem de karşınızdakileri. Çünkü aşırıya kaçtığınızda aynı zaman da sevdiğiniz kişilere karşı otokontrolünüzü de kaybedeceğinizden biraz tehlikeli boyutlara gelebilir. Sevgi, aşk gibi duydular insanı insan yapan duygular olduğu gibi yeterli ve dengeli dozda olan kaybetme korkusu da oldukça doğal ve sevgi göstergesi olarak kabul edilmektedir. Tabi bunun yanında tam ters bir durumda olabiliyor ne yazık ki. Hiç kaybetme duygusu olmayan insanlar sevgiyi değersizleştirdiğinden, karşılarındaki insanları duygusal olarak yıprattıklarından dolayı sürekli unutulanlar olarak kalırlar. Kaybetmekten korkanlar en çok değer verenlerdir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın