Kefir Nedir? Kefirin Faydaları | Güzeldir

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları

Ülkemizde son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız kefir, Kafkas bölgesinde yaşayan halkların yüzyıllardır kullandığı bir içecektir. Kefir kısaca tanımlayacak olursak fermante bir süt olarak tanımlayabiliriz. Probiyotik özelliği ile özellikle bağırsak sağlığı açısından çok önemli olan bir süt ürünüdür. Sütün farklı bir şekilde mayalanması ile elde edilen kefir içeceği bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve genel vücut sağlığına sağladığı katkılar ile tüketilmesi gereken bir besindir. Sütün mayalanması ile elde edilen kefirin kendine özgü taneciklerden oluşan özel bir mayası vardır. Yoğurt gibi sütten mayalanarak elde edilen kefirin yoğurttan farklı olarak kendisi bizzat probiyotik özelliği taşımaktadır. Yoğurt tüketildiğinde bağırsakta faydalı bakterilerin üremesine zemin hazırlamaktadır. Kefirin içeriğinde ise bizzat bu faydalı bakteriler bulunmaktadır. Özellikle sindirim sorunları yaşayanların bağırsak florasında bozulma görülen kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir.

Bağırsak vücudumuzda bulunan ve insan salığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan organlarımızdandır. Bağırsaklarımızda faydalı ve zararlı bakteriler bir denge halinde bulunmaktadır. Bağırsaklarımızdaki bu dengenin bozulması ile başta sindirim sorunları olmak üzere birçok sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Düzenli bir şekilde tüketilen kefir ile bağırsaklarımızdaki bu dengenin korunması sağlanmaktadır. Kefirin içeriğinde faydalı bakteri olarak tanımlanan laktobasiller ve bifidobakterler ile caucasus, asetobacter, streptokok gibi bakteri türleri bulunmaktadır.

Kefirin Faydaları

 • En başta yukarıda da bahsedildiği gibi faydalı bakterileri içeriğinde bulundurması açısından bağırsak salığı için oldukça önemlidir.
 • Kemik ve diş sağlığının korunması için içeriğinde bulunan yüksek oranda kalsiyum ile fayda sağlamaktadır.
 • B vitamini oranı yüksektir, iyi bir aminoasit kaynağıdır.
 • Alerjik hastalıklarda koruma sağlar ve rahatlatıcı bir etki göstermektedir.
 • Kolesterolü ve kan basıncını düzenlemektedir.
 • İçeriğinde yüksek oranda fosfor minerali bulunmaktadır. Bu mineral hücre gelişimine yardımcı olur ve enerji verir.
 • Vücudumuzda çıkan egzama gibi yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Uyku problemleri, dikkat eksikliği ve odaklanma gibi sorunları azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur, idrarı sulandırır, üreme hormonları üzerinde olumlu etkiler gösterir.
 • Protein ve magnezyum açısından zengindir.
 • Antibakteriyel özellik göstermektedir.
 • Mide, böbrek ve safra kesesi hastalıklarında tüketilmesi tedaviye yardımcı olur.

Yukarıda sayılan birçok fayda sağlayan özelliği ile kefir düzenli olarak tüketilmesi gereken bir üründür. Kefirin zararlı olabilecek yanı ise ara vermeden çok uzun süre kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bağırsaklarımızın yararlı bakterilere ihtiyacı olduğu kadar, zararlı bakterilere de ihtiyacı vardır. Bağırsaklardaki bu dengenin korunması açısından ara verilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Evimizde bile kolay bir şekilde mayalayıp kullanabileceğimiz kefirin yapılış tarifini kısaca açıklayalım.

kefirin faydası

 

Kefirin Nasıl Yapılır

Kefir mayasını büyük marketlerden ve benzer ürünler satan yerlerden temin etmeniz mümkündür.  Küçük beyaz tanecikler halinde bulunan kefir mayasını 1 veya 2 çorba kaşığı miktarda bir kavanoz oda sıcaklığında bulunan günlük taze sütün içerisine ilave edin. Oda sıcaklığında ışık görmeyecek şekilde 24 saat mayalanmasını sağlayın. 24 saat sonunda bir süzgeç yardımı ile kavanozdaki kefirin süzün. Süzgeç üzerinde kalan tanecikleri bir dahaki kefir mayalamışında kullanabilirsiniz.  Elde edilen kefiri buzdolabında ağzı kapalı bir kapta uzun süre muhafazasını sağlayabilirsiniz. Kefiri artık birçok markette hazır bir şekilde temin etmek mümkündür. Ancak en doğal kefir evde kendinizin mayaladığı kefirdir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın