Kıskançlık Nedir? Kıskançlık Nedenleri | Güzeldir

Kıskançlık Nedir? Kıskançlık Nedenleri

Kıskançlık denilince aklınıza ilk olarak ne gelir? Eminim ki; insanların %90’ı sevgilisini kıskanmak diyecektir. Ancak, insanların etrafında bulunan tüm varlıklara kıskançlık duyması mümkündür. Bu kıskançlıklar bazen tatlı olabildiği gibi, bazı zamanlarda da, ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bencilliğe girdiği anlarda problemlerinde başladığını söyleyebileceğimiz kıskançlık, krizlerle desteklendiği zamanlarda en tehlikeli halini alabilir. Elbette ki, kıskançlık nedir diye sorguladığımızda, en ciddisi ve en sık rastlanılan, en sert geçirilen çeşidi sevgiliye duyulan kıskançlıktır. İnsanların hayatında yer etmiş olan farklı ve karşı cinsten olan insanları kıskanmaları oldukça normaldir.

Peki, hayvanlarınızın sizi kıskandığını biliyor muydunuz? Evet, başka hayvanları sevmeniz, onlara ilgi göstermeniz veya evcil hayvanınız yanınızdayken, farklı bir insana sevgi göstermenizle birlikte, büyük bir kıskançlık başlamış demektir. Genel itibariyle, kaybetme veya ikinci plana atılma duygusu, insanlarda olduğu kadar hayvanlarda da vardır. Farklı hareket etmesi, değişik tepkiler vermesine bunu gösterebilirsiniz. Etrafınızda sürekli ilgilendiğiniz insanlar olduğu zamanlarda, daha değerli hissettirmeniz gerekecek olan duygusal yakınlıktaki arkadaşlarınızın veya eşinizin kıskanması muhtemeldir.

Kıskançlık; anneyi veya babayı başlarından, kardeşi, sevgiliyi ve yaşadığınız, sahip olduğunuz her türlü canlı veya cansız nesne üzerinde duyulabilen bir duygudur. Fakat bilinmesi gereken bir konu da; kıskançlığın doğuştan olmadığıdır. Hiçbir yeni doğmuş çocuk, farklı bir nesneyi kıskanmaz veya onun hakkında kötü düşünmez. İyi yönlü kıskançlıktan şimdiye kadar bahsetmiş olsak da; kıskançlık bazı zamanlarda ciddi zararlara neden olmaktadır.

En tehlikelilerinden olan kardeşin kardeşi kıskanmasın da, küçük olan büyük risk altındadır. Kardeşini kıskanan büyük kardeş, kendisinin ikinci plana atıldığını düşünerek, onu daha fazla sevdiklerine yönelip, zarar verme girişiminde bulunabilir. Bununla birlikte, sevgili olan çiftlerin kıskanması istenilebilir. Yani bir kadın, erkek arkadaşının onu kıskanmasını ve farklı erkeklerden, arkadaşlarından korumasını ister. Erkeklerde de, kıskançlık duygusu kadınlara göre daha basık gibi görünüyor olsa da; daha fazla olabilir. Çünkü farklı bir erkekler sohbet ettiğini bile gördüğü zamanlarda büyük kıyametler kopabilir. Bu yönüyle kıskançlık; eğer tadında bırakılıp, güven konusunu ortaya koymayacak kadar derinleşmezse, sorunların oluşması da ortadan kalkacaktır. Yani yeterli seviyede kıskanıp, bunu tatlı bir şekilde partnerinize anlatmanızla birlikte, olumlu sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Elbette sizin olanı farklı biriyle paylaşmak zorunda değilsiniz. Aynı şekilde, farklı insanların sizin olana dokunmasını, onu sevmesini veya sizden fazla vakit geçirmesini önlemek isteyebilirsiniz. Ancak bunu söyleme ve anlatma tarzınız, alacağınız cevap bakımından oldukça önemlidir. Kıskanç bir partner, bazı zamanlarda oldukça tatlı gelse de, uzun vadede büyük bir sıkkınlık ve bıkkınlık belirtisi olarak, koz şeklinde geri dönecektir. Bu nedenle, her şeyi tadında bırakmamız gerektiğini bilmelisiniz. Partnerinizi ne kadar sert ve katı biçimde kıskanırsanız, geri dönüşünde o kadar sert tepkiler alabilirsiniz. Ciddi manada problem ve hastalık seviyesine gelen kıskançlıklara ise; kesinlikle profesyonel bir bakış açısıyla yardım şart olmuş demektir. Bu gibi durumlarda, uzmanlardan yardım almak, en mantıklı seçenek olacaktır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın