Kozmetik Ürünlerin Zararları | Güzeldir

Kozmetik Ürünlerin Zararları

makyaj malzemesi alırken

Kadınların en sık yaptıkları hatalardan biri de maalesef yanlış ve kalitesiz makyaj malzemesi kullanmasıdır. Özellikle birçok kişi alacakları bir kozmetik ürün son derece ucuz ve makul geliyor ve hiç düşünmeden alıyorlar. Ucuzdan kastımız mesela x bir markanın ürününün indirime girmiş olması değil. İndirimleri takip etmek en doğal hakkınız ki bizce de böyle yapmanız daha makul. Asıl bizim anlatmak istediğimiz markasız, adı sanı belli olmayan ve sadece ucuz olduğundan dolayı tercih edilen bir ürünün alınıp kullanılmasıdır.

Bu çok ciddi bir durum olmakla beraber aynı zamanda cildinizin kanserleşmesine de katkıda bulunmuş oluyorsunuz bilmeden. Çünkü nasıl ve neyden üretildiği belli olmayan ürünleri gözlerinize, dudaklarınıza, yüzünüze kısacası cildinizin her yerine sürüyorsunuz ve cildiniz de bir süre sonra sağlığını yitirerek maalesef ki çoğu kadının yaşadığı gibi kanser hücreleri yüzünüze nüfuz ediyor. Bu durumu hiç kimse istemez tabii.

Yalnız şöyle bir durum da olabilmekte. Sadece kalitesiz kozmetik ürünleri değil, bu ürünlerin yanlış kullanılması da cildimizi son derece olumsuz etkilemektedir. Bu da çoğu bayanın yaptığı hatalardan biri olmakla birlikte bu durumda biraz üşengeçlik söz konusu sanırım. Bu durumdan kastımız da tabii ki cilt temizliğidir. Kozmetik sadece makyajla değil temizliğiyle de bir bütün olması nedeniyle bu konuda çok hassas olamayabiliyoruz her zaman. Mesela dışarıdan geldiniz hemen yüzünüzü temizliyor bakım ve maskelerinizi de yapıp kreminizi de sürüyorsanız sizleri tebrik ediyoruz.

kozmetik alışverişi

Tabii aynı hassasiyetle yüzünüze makyaj uygulamadan önce de aynı şekilde yapıyorsanız. Çoğu kadın bu durumdan dolayı sınıfta kalmaktadır. Peki bir insanın cildini temizlediğini ya da temiz tuttuğunu nasıl anlarsınız? Şöyle cevap verebiliriz. Eğer cildinizde (sağlık sorunlarınızdan kaynaklanmıyorsa) sivilceler varsa, pürüzlü ve delikli görünüm dediğimiz gözeneklerin tıkanması durumu varsa eğer cilt temizliğine gereken hassasiyet verilmiyor demektir. Çünkü cildin tertemiz, pürüzsüz ve parlak görünümde olması ancak ve ancak cildin iyi temizlenmesiyle olabilmektedir.

Yanlış makyaj uygulaması da cildinize uyguladığınız fondöten, pudra ve allık benzeri direkt cilde yayılan ve cildin emdiği ürünlerden kaynaklıdır. Bu ürünlerin kesinlikle kaliteli olması ve bunun yanında bitkisel ya da su bazlı olanlarını tercih etmekte de fayda var. Diğer fondöten ve pudralar cildinize nemi hapsederek cildinizin hava almasını engelleyerek gözeneklerini tıkar. Bu durum da zamanla ciltteki gözeneklerinizde delik yani genişleme meydan getirerek çok kötü bir görünüme gelmenizi sağlar. Bu görünüm çok dikkat çekici olabiliyor açıkçası. Ama maalesef olumsuz yönde. Çok güzel kadınların yüzündeki o görünüm hiç hoş olmamakla birlikte güzelliği ve çekiciliği de gölgelemektedir. Karşı karşıya geldiğiniz insanların sürekli yüzünüzdeki çıkıntılara ve sivilcelere bakması sizi de bir hayli huzursuz edeceğinden sizlerde bir an önce cildinizle ilgili tüm tedbirleri alarak cilt temizliğinizi ihmal etmeyin.

Kozmetik Ürünlerin Zararları (10 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Ah ahhh insanlar bu zararların farkına iş işten geçtikten sonra varacaklar ama artık çok geç olacak. Bakımlı olmak güzeldir ancak güzellikten daha önemlisi sağlıktır.

  2. kim ne derse desin şuan kullandığımız çoğu ürün zaten zararlı.doğal ürünler tercih edilmeli

  3. Makyaj ürünlerini bayanlar her şekilde kullanıyor ama maske için doğal ürünler kullanılmalı. Bayanların bu konuyu dikkate alması gerekir kendi sağlığı için.

  4. Şu hayatta zararsız ne kaldı ki yahu 🙁 içtiğimiz su bile artık sağlıklı mı şüpheliyiz. Bilgiler için teşekkürler. Bir arkadaşım da epey üstünde durmuştu bu konunun.

  5. Ne yapalım zararı olabilir ama güzel de oluyor yani 🙂 Aramızda kalsın onlar olmasa güzellik oranı %80 düşer 😀

  6. kozmetik ürünler ne kadar bitkilerden yapılmış olsa da yine de bir sürü madde katılıyor içine

  7. cok kullanmazsak bence asırı zararları olmaz. tabi bilimsel incelemek gerek insan cildi cok hassas malum.

  8. eşim makyaja karsı ve ıyı kı de karsı. tabi ara sıra yapıyor o da bir bulusma toplantı gibi durummlarda..

  9. Bunları okuyunca faydadan çok zararı olduğu kanatıne varıyorum bilgilenmek doğru tarafı.

  10. Bayanlar her şekilde kozmetik ürünlerini kullanıyorlar en azından abartılacak düzeyde değil de çok az kullanılsa daha iyi olur onlar için.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın