Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribi Belirtileri | Güzeldir

Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribi Belirtileri

Dünyada ve özellikle Avrupa kıtasındaki ülkelerde son dönemde tekrar ortaya çıkan kuş gribi diğer bir adıyla tavuk vebası hastalığı tedavi uygulanmadığı zaman ölümle sonuçlanabilecek salgın bir hastalıktır. Evcil kanatlı hayvanlarda görülen ve bütün canlılara bulaşabilen, daha çok göç eden kanatlı hayvanların salgılarından evcil kanatlı hayvanlara geçmesi ile hızla yayınlan bir hastalıktır. Kuş gribi nedir? Kısaca tanımlamak gerekirse H5N8 virüsünün yol açtığı bir hastalıktır. İlk olarak 1878 yılında İtalya ortaya çıkan ve tavuk vebası adı konulan bu hastalığın bir virüsten kaynaklandığı daha sonraki yıllarda ortaya çıkarılmıştır. Bu hastalık genellikle ılıman iklime sahip olan bölgeler ile kutuplara yakın bölgelerde daha fazla görülmektedir. Ancak göçmen kuşların göç zamanlarında geçtiği yerlerde kuş gribi hastalığı yayılmaktadır.

Kuş gribi hastalığı hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. H5N8 virüsü taşıyan hayvanlar ile temas sonucu, bu hayvanları dışkı ve salgılarının bulaştığı alanlara temas sonucu veya bu hayvanlar ile aynı ortamda bulunulmasından dolayı solunum yolu ile insanlara bulaşmaktadır. Bugün için kuş gribi hastalığının insandan, insana bulaştığı ile ilgili bir kanıt bulunamamıştır. Bu salgın hastalığın kanatlı hayvanların etinin veya yumurtasının yenmesi ile bulaşması çok zayıf bir ihtimal olarak görülmektedir, bunun nedeni bu besinlerin pişirilmesi esnasında virüs etkisiz hale gelmesidir.

Kuş Gribi Belirtileri

  • Kuş gribi virüsünün 3 ila 5 gün arasında değişiklik gösteren bir kuluçka dönemi vardır. Bu kuluçka döneminden sonra 1 ila 7 gün arasında hastalarda ölümle sonuçlanan bir ta tablo yaşanır.

 

  • İnsanlarda yaygın durumda kas ağrısı, boğazda oluşan ağrı, öksürük ve ateş ile kuş gribi belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra ishal ve karın ağrısı da görülebilmektedir.

 

Kuş gribinden korunabilmek için bazı önlemler alınması gerekmektedir. Özellikle kümes hayvanlarının bulunduğu ortamlarda çalışanları maske, eldiven, gözlük ve koruyucu kıyafet gibi koruma malzemelerini kullanmaları gerekmektedir. Kanatlı hayvanlar ile temas sonucunda eller bol suyu ile iyice yıkanmalıdır. Bu hayvanların etlerinin ve yumurtalarının tüketilmeden önce iyice pişirilmesi gerekmektedir. Bu pişirmeye hazırlama sürecinde kullanılan bıçak ve kesme tahtaları da titizlikle temizlenmelidir. Ölen kanatlı hayvanlar derin bir çukura, üzerlerine kireçleme yapılarak gömülmesi gerekmektedir.

kuş gribi nedir

Kuş gribi virüsü dış ortamlara pek dayanıklı değildir. Çamaşır suyu gibi dezenfektanlar karşısında hemen ölmektedir. Aynı zamanda 60 derece sıcaklıkta yarım saat içinde ölmektedir. Kuş gribi nedir ve kuş gribi belirtileri nelerdir sorularına kısaca açıklamış olduk. Peki bu hastalığın tedavisi nasıl yapılmaktadır. Özellikle bu hastalıkta erken teşhis sonucu başlanan tedavi sonuç vermektedir. Antiviral ilaçlar ile tedaviye başlanır. Kuş gribi hastalığına karşı geliştirilmiş bir aşı şu an için bulunmamaktadır. Çeşitli aşı merkezlerinde çalışmalar sürmektedir. Kanatlı bir hayvan ile temas sonucunda yukarıda açıklanan belirtiler görüldüğünde acilen bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tahlillerin yapılması bu hastalıkta kurtulma şansını oldukça arttırmaktadır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın