Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır? | Güzeldir

Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

yogo nasıl yapılır.

Her zaman karşımıza çıkan ve hayatımızın artık bir parçası olan meditasyon, son zamanlarda uzmanların bile tercih ettiği bir rahatlama tekniğidir. Doğru kullanıldığı zamanlarda, hayatımızda karşılaştığımız tüm sorunlardan başarılı bir şekilde kurtulabilmemizi sağlayan, her koşulda mutlu olmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir.

Bu nedenle, gerçek manada inceliklerini öğrenmedikten sonra, bir etkisi olmayacak; hatta başaramamanın verdiği mutsuzluk duygusuyla psikolojik anlamda çöküntüye uğrayabilirsiniz. Bu uygulamada ilk olarak zihnin boşaltılması hedeflenir. Zihnin boşaltılabilmesi ile farkındalığın arttırılması hedeflenir. Meditasyona başlamadan önce fiziksel ve ruhsal olarak çeşitli koşulları sağlanmış olması gerekir. Bu uygulamaların net bir tarifi yoktur. Herkes için farklı deneyimler sunar.

Ruhunuzu ve beyninizi dinlendirmek, sorunların tamamını kafanızdan atarak rahatlamak istediğiniz her an, meditasyona başvurabilirsiniz. Meditasyon sayesinde rahatlamanızla birlikte, gereksiz olan her türlü bilgiden ve düşünceden kurtulduğunuz gibi; rahatlığı sonuna kadar hissederek, sizleri uzun bir süre idare edeceğinden de emin olabilirsiniz.

Meditasyon nedir denildiğinde genel olarak; bir şeyi düşünme, gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi terimler ortaya çıkıyor. Latince ‘meditatio’ kelimesinden türetilerek, günümüzde meditasyon gibi sıklıkla kullanılan bir kelime haline gelmiştir. Hayatınızda yaşadığınız tüm sorunları, huzurlu bir ortamda ‘düşünmeden düşünme’ tekniğiyle dışarıya atarak, kuş kadar hafiflemenizi sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, dilediğiniz her koşulda meditasyona başvurarak, seanslar halinde kendinizi rahatlamış hissetmenin verdiği mutluluğa ulaştırabilirsiniz.

Meditasyon yapmak için, birkaç ön hazırlığa ihtiyaç duyarsınız.

 • Karnınızın tam anlamıyla tıka basa tok olması, konsantre olmanızı etkiler. Bu nedenle tam doymadan, meditasyona başlamalısınız.
 • Başlamadan önce, güzel ve ılık bir duş alarak, rahatlamanızın önünü açın.
 • En önemli noktalardan olan giysi seçimi, oldukça rahat tercihlerden oluşmalıdır.
 • Yakacağınız bir mum ve loş ortamda tüten tütsü, sizi moda sokarak; rahatlamanızı sağlar.
 • Kendinize en rahat ortamı oluşturun ve rahatsız olmayacağınızdan emin olun.
 • Başlamadan önce bir fincan yeşil çay iyi gelecektir. Hem rahatlatıp, hem de huzur dolu bir şekilde başlayacaksınız.
 • Bulunduğunuz ortamında ışığı ne fazla ne az olmalıdır.
 • Meditasyon müziği ile çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Bu gibi noktalara dikkat etmeniz, moda girmeniz ve rahatlamanız için sizlere fırsatlar sunacaktır. Her zaman daha kaliteli bir boşalma, rahatlama yaşamak için ortamınızı ve kendinizi buna hazır ve inanmış hissetmeniz gerekir. Başlangıç seviyesinde 30 40 dakika civarında sürmesi gereken meditasyon seansları, ilerleyen dönemlerde 1 saate kadar çıkabilir. Zihninizi tamamen serbest bırakarak, içindeki gereksiz tüm bilgileri ve düşünceleri bir kenara bırakıp, daima daha rahat bir ortamda ve kendinizi tabir yerindeyse; bulutlarda hissetmeniz gerekecektir. Bu yönüyle, meditasyon sayesinde hayatınızdaki olumsuzluklardan kurtulup, her zaman rahat bir gün geçirebilirsiniz. Oldukça keyifli ve etkili bir teknik olan meditasyonda, sabır ve ulaşılması zor olan rahatlığı takip etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle, ilk başlarda verim alamayacağınız için pes etmeyip, her zaman nefesinizi ve zihninizi doğru kontrol etmeyi planladıktan sonra, başarılı olabilirsiniz. Bu seansları zamana yayarak, gerçek manada mutluluğa ve zirveye ulaşmaya çalışabilirsiniz. Mümkünse bir uzmandan destek almanız, ilk etapta büyük etki yaratacaktır. Rahatlamanın yeni adı meditasyon sayesinde, sizlerde rahat ve mutlu olabilirsiniz. Meditasyon ile birlikte sıkça duyduğumuz bir kelime olan Yoga nedir diye sorulacak olursa; yoga Budizm, Hinduizm, Sanskrit gibi disiplinlerde meditatif uygulamalara verilen addır.

 

 

Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır? (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Eskiden bunların bir saçmalık olduğunu düşünürdüm ama insanların bununla başarabildikllerini görünce saygı duydum. Özellikle bu konularda uzman olanların yaptıkları inanılmaz.

 2. Biraz önce 8 aylık karımın telefona cevap vermemesinin sebebinin meditasyon olmasının kızgınlığı üzerimden atmamışken böyle bir yazı çıktı karşıma, neyse ki iyi yönleri çok 🙂

 3. meditasyon olayı budizm saçmalığı.iradesi sağlam olan bir insanın böyle şeylerle uğraşmasına gerek yok

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın