Nar Çekirdeği Yağı | Güzeldir

Nar Çekirdeği Yağı

Nar meyvesi ılıman iklimlerde, Akdeniz coğrafyasında, Güneydoğu Asya ve tropikal bölgelerde yetişir. Bir kış meyvesi olan nar iyi bir antioksidandır. Nar çekirdeği C vitamini, K vitamini, Potasyum ve Demir vitaminleri başta olmak üzere birçok mineral ve vitamin içeriğinde barındırmaktadır. Nar çekirdeklerinin soğuk pres yöntemi ile işlenmesi sonucunda nar çekirdeği yağı olarak sadece kış aylarında değil yaz aylarında tüketebileceğiniz, sağlık açısından son derece faydalı bir meyvedir. Nar başta cilt üzerindeki onarıcı ve besleyici etkisi ile kozmetik ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Kalp ve damar sağlığına katkıda bulunduğundan dolayı, uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Son yıllarda nar çekirdeği yağı olarak ve nar çekirdeği tabletleri olarak piyasada bulunan bu ürünler insan genel sağlığı açısından kullanılması gereken ürünlerdir.

 

Nar çekirdeği yağının faydaları

 

  • Kalp açısından oldukça faydalı bir besindir. Nar çekirdeği yağında bulunan polifnoller, kalp damarları içerisinde kolesterol birikmesini engellemektedir. Başta kalp krizi riski olmak üzere, tansiyon problemlerinin düzelmesi içinde kullanılması önerilmektedir. İçerisinde bulunan potasyum yüksek ve düşük tansiyon sorununun düzelmesini sağlamaktadır.

 

  • Cilt sağlığı ve güzelliği açısından son derece yararlı bir besin olan nar çekirdeği yağının faydaları, iyi bir antioksidan olması açısından, cilde zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirerek cildin daha sağlıklı, pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Güneş yanığı, egzama ve sedef gibi cilt problemlerinde iyileştirici etkiler göstermektedir. Cilt kesiklerinde, yaralarında ve çatlaklarında kullanılması önerilmektedir. Nar çekirdeğinin içeriğinde barındırdığı punisik asit sayesinde cildin kolejen dengesini sağlamaktadır. Kolejen dengesinin sağlanması kırışıklıkların engellenmesi anlamına gelmektedir. Cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

nar çekirdeği

  • Nar çekirdeğinin iyi bir antioksidan olduğuna değinmiştik. İşte bu özelliği ile kanser hastalıklarında yardımcı bir destek besinidir. Kanser hastalıklarında DNA ile gerçekleşen hücre bölünmesi ve hücre döngüsü bozulur. Bu durum kanserin gelişmesinde rol oynamaktadır. Nar çekirdeği antioksidan özelliğinden dolayı bu hücreleri kansere karşı korumaktadır.

 

  • Nar çekirdeği yağı içeriğinde bulunan flavonoidler adındaki bileşikler sayesinde vücutta kötü yağ birikmesini engelleyerek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Punisik yağ asitleri sayesinde vücudu iltihaplara karşı korumaktadır. Aynı zamanda kas ağrılarını geçirici ve vücutta şişliği azaltıcı etkileri vardır.

 

  • İçerisinde bulunan B ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hormonal dengenin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

 

  • Zengin içeriği sayesinde nar çekirdeği yağı, saçların güçlenmesini ve canlılık kazanmasını sağlamaktadır. Saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır.

Nar çekirdeği yağının kullanımı harice cilde uygulanabileceği gibi, günde birkaç damla nar çekirdeği yağının az bir miktar su ile tüketebilirsiniz. Bu yağın üretiminin zor olması nedeni ile fiyatı biraz yüksektir. Soğuk pres yöntemi ile üretilen nar çekirdeği yağını piyasada güvenilir bulduğunun markalardan alıp kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tablet olarak ta üretilen nar çekirdeği kapsülleri de kullanım kolaylığı açısından tercih edebilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın