Obezite ve Fazla kilo problemleri | Güzeldir

Obezite ve Fazla kilo problemleri

Birçok hastalığın oluşmasında etkin rol oynayan fazla kilo problemi son yılların en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığı bilinmektedir. Fazla kilolar insan vücudunun doğal işleyişini bozarak birçok hastalığın oluşmasına alt yapı hazırlamaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde obezite önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Peki obezite nedir: Bedenimizin yağ kütlesinin, yağsız kütleye göre oranının artması, yağ hücrelerindeki enerji rezervlerinin aşırı miktarda artması sonucu. Kişinin boyuna göre kilosunun arzu edilmeyen seviyeye ulaşması olarak kısaca tanımlanmaktadır. Günümüzde birçok ülke obezite ile mücadeleye önemli miktarlarda kaynaklar ayırmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde görülen obezite sorunu birçok hastalığı tetikleyen bir etken olarak değerlendirilmektedir. Vücut kitle endeksine göre yapılan hesaplamalara göre obezite belirlenmektedir.

Fazla kilo problemlerinin nedenleri

 • Genetik faktörler: Anne ve babasında fazla kilo problemi, obezite olan kişilerde genetik olarak şişmanlığa eğilim söz konusudur. Bu kişilerde fazla kilo problemleri normal kişilere göre 2 kat daha fazla görülebilmektedir.
 • Yanlış beslenme: Yeme, içme kültüründen ve alışkanlığından kaynaklanan kilo problemleridir. Kişilerin beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlardan dolayı fastfood tarzı beslenme, fazla şeker tüketimi gibi meydana gelen aşırı kilo alma sorunu.
 • Hareketsiz yaşam: Günlük aldığımız kalori miktarı, harcadığımız kalori miktarından çok ise vücut bu fazla kaloriyi vücudumuz yağ olarak depolamaktadır. Hareketsiz bir yaşamdan dolayı kalori yakımı da az olacağından kilo problemleri ve obezite meydana gelmektedir.

kilo verme

Fazla kilo ve obezite’den kaynaklanan hastalıklar

 • Kalp hastalıkları: Enfarktüs, angına, kalp krizi gibi kalp ve damarlar ile ilgili sağlık problemlerinin %70 aşırı kilodan kaynaklanmaktadır. Kolesterol başta olmak üzere diğer yağ gruplarının artmış olması kalp damarlarında tıkanıklara neden olmaktadır. Bu tıkanıklıklar kan akışını engelleyerek kalp kasının zarar görmesi sonucunu meydana getirmektedir.
 • Damar tıkanıklığı: Kolesterol ve diğer yağ guruplarının vücudumuzda atardamarın herhangi bir yerinde tıkanmaya yol açması ile o bölgedeki hücrelerin yeterli beslenememesi sonucu ölmesine neden olur.
 • Varis: Aşırı kilodan dolayı toplardamar içinde kanın geri gitmesini önleyen kapakçıklarda bozulma meydana gelir. Varis hastalığı bu şekilde oluşur. Tromboemboli toplardamarlarda kolesterol miktarının arması sonucu oluşan bir hastalıktır.
 • Şeker hastalığı: Tip 2 adı verilen ve doğuştan olmayan şeker hastalığının en önemli nedeni fazla kilolardır. Bazı durumlarda bu şeker hastalığı şişmanlamaya neden olmaktadır.
 • Gut hastalığı: Fazla kilo almaktan ve yüksek miktarda protein tüketiminden dolayı ortaya çıkan hastalıktır. Yüksek miktarlarda protein tüketilmesi sonucunda, proteinin atık maddesi olan ürik asit eklemlerde birikmesi sonucunda gut hastalığı oluşmaktadır. Vücudumuz proteini parçalar ve bunun sonucunda ürik asit meydana gelir bu aşırı miktarda oluşursa ürik asit eklemlerde birikmeye başlar.
 • Karaciğer sorunları: insan vücudunda bulunan fazla şeker karaciğerde glikojen olarak depo edilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu durumlarda bu glikojenler parçalanarak kana şeker olarak geçmesini sağlar. Karaciğer hücrelerinde bu glikojenler aşırı biriktiğinde yağ hücrelerine dönüşür. Buda halk arasındaki değimi ile karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır.
 • Solunum sistemi hastalıkları: kilosu fazla olan kişilerde akciğerlerin çalışmasındaki yükte artmaktadır bu durumda amfizem, bronşit gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.
 • Stres ve depresyon: Aşırı kilo bu gibi psikiyatrik hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi sorunlara bağlı olarak kişi daha fala gıda alımına yönelmektedir.

Kilo vermek ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak, gün içinde alına kalori miktarından fazlasının harcanmasını gerektirmektedir. Bunun için çeşitli diyet programlarını uygulamak, spor gibi kalori yakılmasını sağlayan aktiviteleri arttırmak gerekmektedir. Hızlı bir şekilde kilo vermek ve almak vücut metabolizmasının bozulmasına neden olmaktadır. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermek sağlık açısından önemlidir.

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın