ÖKSÜRÜK NE İYİ GELİR | Güzeldir

ÖKSÜRÜK NE İYİ GELİR

Öksürük özellikle kış aylarında artan rahatsız edici bir hastalık belirtisidir. Öksürük solunum yollarının kendini koruma refleksidir. Grip, soğuk algınlığı, nezle, alerji gibi hastalıklarda, solunum yollarının, boğazın, akciğerlerin mikropları ve yabancı maddeleri dışarıya atmak istemesi ile oluşan bir reflekstir. Solunum yollarındaki sinir uçlarının uyarılması ile öksürük meydana gelir. Vücudun gösterdiği bu refleks ile sağlığımız için zararlı olan mikroplar ve yabancı maddeler dışarıya atılması sağlanır. Uyku düzenini bozan, halsizlik yaratan bu durum oldukça rahatsız edicidir. Çeşitli antibiyotikler ve öksürük şurupları ile tedavi edilmeye çalışılır. Aynı zamanda doğal bitkiler ve besinler ile hazırlanan kürlerde öksürüğün kesilmesi için işe yaramaktadır. Öksürük akut, akut – kronik arası ve kronik öksürük diye sınıflandırılmaktadır. Akut öksürük aniden gelişen soğuk algınlığı, grip, solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan bir durumdur. Akut – kronik öksürük 2 aya yakın sürebilen öksürüktür. Kronik öksürük ise astım, reflü ve sigaraya gibi nedenlere bağlı olarak gelişir ve uzun süre devam eder.

Öksürüğün nedenleri

 • Enfeksiyonlar: soğuk algınlığı, grip, akut bronşit gibi enfeksiyonlar fazla mukus üretimine sebebiyet verirler bu durumda öksürüğü tetiklemiş olur.
 • Genizde akıntı: genizde akıntı çeşitli enfeksiyonlar ve alerjilere bağlı olarak mukus sıvısının artması ile oluşur buda öksürüğü başlatır.
 • Astım: solunum yollarının mukus tarafından tıkanması ile astım meydana gelir. Ve vücudumuz bu durumdan kurtulmak için bunu dışarıya atmaya çalışır.
 • Reflü: midemizde oluşan asit, yemek borusuna geri kaçtığında sinirleri uyararak kuru bir öksürüğe neden olmaktadır.
 • Sigara kullanımı: sigara ile birlikte sigaranın içerisinde bulunan pek çok zararlı ve yabancı madde akciğerlere ulaşır. Akciğerlerimizde bu maddeleri tekrar dışarıya atmak için öksürük refleksini oluşturur.

Yukarıda kısaca bahsedilen nedenlerin yanında daha birçok faktöre bağlı olarak öksürük gelişebilmektedir. Bunun için muayene ve gerekli tahliller ile öksürüğe neden olan hastalığın teşhisi önemlidir. Doğanın sunmuş olduğu birçok bitki karışımı ile öksürüğün kesilmesi sağlanabilmektedir.

öksürüğe iyi gelen

Öksürüğe iyi gelen kürler

 • Karabiber çayı ve bal: karabiber ve bal karışımı ile hazırlanan çay doğal bir antibiyotik etkisi yaratarak, balgam akışını hareketlendirir. Öksürüğün şiddetini azaltır. 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber karıştırılır ve üzerine ılık su ilave edilir.
 • Kekik ve bal çayı: kekik özellikle bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bronşitten dolayı oluşan öksürüğün kesilmesinde oldukça etkilidir. 2 kahve kaşığı kekiğin üzerine 1 bardak kaynamış su ilave edilerek 5 dk. Demlendirilir. Tatlandırıcı olarak az miktarda bal ilave edilir.
 • Bal ve limon karışımı: 4 damla limon bir tatlı kaşığı bala ilave edilir. Günde üç defa uygulanır. Özellikle balgam atımını sağlar.
 • Adaçayı: çok iyi bir antioksidan olmasından dolayı solunum yollarında oluşan enfeksiyonlarda mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Hem demlenerek içilir, aynı zamanda bademcik iltihaplanmalarında, gargara yapılarak uygulayabilirsiniz.
 • Çörek otu: çörek otu ve bal karışımı ile hazırlanan kürde öksürüğü tedavi edici özelliğe sahiptir.

Yukarıda açıklanan bitkisel karışımlar öksürüğe iyi gelen kürler olarak bilinmektedir. Öksürük bir hastalığa karşı vücudumuz gösterdiği bir reaksiyon olmasından dolayı hastalığın teşhis edilip, tedavi edilebilmesi için ilk olarak doktora gitmek gereklidir.

ÖKSÜRÜK NE İYİ GELİR (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. İnsanlar şu sigara illetini bırakamıyor maalesef sadece öksürük değil birçok sorunu ortaya çıkarıyor.

 2. Sigarayı bıraktığımdan beri neredeyse hiç öksürmüyorum, herkese tavsiye ederim sigara içiyorsanız bir an önce bırakın. Sağlığınıza kavuştuğunuzu gün gün hissedeceksiniz…

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın