OLUMLU DÜŞÜNME TEKNİKLERİ | Güzeldir

OLUMLU DÜŞÜNME TEKNİKLERİ

Hayat şartlarının zorlaşması ile birlikte artık insanlar eskisi kadar umutlu değil. Pek çok insanda pozitif düşünce yerine, sürekli hale gelen olumsuz düşünceler ve umutsuzluk hakim. Özellikle bizim toplumumuzda çok sık karşılaşılan durum olan olumsuzluk ve karamsarlık artık neredeyse hayat biçimi haline gelmiş durumda. Evet, hak vermemek elde değil. Çünkü şöyle yukarıdan baktığınızda hayata dair olumlu bir şey pek de görünmüyor gibi. Gerek ülkemizde yaşanan durumlar gerekse kendi içimizde yaşadığımız duygusal sorunlar nedeniyle umutsuzluk, mutsuzluk bizleri daha çok sarıp sarmalar. Aslında bunun tam tersini yapmamız gerekir hayata devam etmek bazen yeniden başlamak için. Bir insan düşünün ki yaşadığı veya daha yaşamadığı olaylar hakkında sürekli olumsuz ve karamsar. Sizce mutlu olabilmesi mümkün mü? Tabii ki hayır. Eğer mutlu olmak istiyorsanız ne yaşarsanız yaşayın zor da olsa mutlaka olumlama yapın. Mesela sınavınız kötü mü geçti? Ben yapamadım, başaramadım diye üzülmek ve olumsuz düşünmek yerine bu sonucun dünyanın sonu olmadığını ve aksine size yaptığınız hataları daha iyi görme fırsatı sağladığını düşünerek bir sonraki sınav için daha iyi hazırlanmak için motive olmalısınız.

          Bazı insanların en sık yaptığı hatalardan biri de kendini değersiz görmesi ve kimsenin onu umursamadığını düşünmesi. Bu tür insanlar hayatları hakkında hep karamsar ve hiçbir şeyden umutlanmayan insanlardır. Aslında sahip oldukları onların daima umut dolu olmasının en önemli sebebidir. Mesela soluduğunuz bu hava, sağlığınız veya varsa sahip olduğunuz evladınız. Bunlar ne kadar kıymetli değil mi? Olumlu düşünmek ve hayata olumlu tarafından bakabilmek için o kadar nedenimiz var ki. Bir de şöyle düşünün: Ciddi bir rahatsızlığınız var ve belki de çok az ömrünüz. Burada mukayese yapmalısınız. Çünkü insanın sahip olduğu şey sağlık. Birçok şey gelip geçicidir. Başarı gibi, başarısızlık gibi. Evet, herkes bir yaptığı işte veya girdiği sınavda tabii başarılı olmak ister. Fakat sonuç istediğiniz gibi olsa da daima kendinizi telkin etmeli ve en önemlisi kendinizi başarabileceğinize inandırmalısınız.

olumlu düşünme

Bir de bir fiil daha gerçekleşmeden yani daha doğrusu fiile dönüşmeyen bir şey için olumsuz düşünenler var. Daha sonucu belli olmayan olaylar için günlerini heba edenler. Belki de bunun için uzun süre hayattan zevk alamayacaksınız. Bunlara hiç gerek yok. Hani bir cümle vardır ya olumlu düşünün olumlu olsun. Bu yöntem gerçekten işe yarıyor. Siz de böyle olumlu düşünerek ya da bazı olumlama teknikleri ya da yoga ve meditasyon gibi bedeninizi rahatlatan ve zihninizi arındıran tekniklerden yararlanabilirsiniz. Bunlar olumlu düşünme teknikleri için çok faydalı olmakta ve daha sakin bir şekilde düşünme olanağınız olur. Unutmayın! Sakin olamamak ve kızgınlık durumunun tamamen kendinizle ilgili bir durumdur. Eğer aynı durumlara farklı tepkiler verebiliyorsanız kendinizi dizginlemek ve olumlama yöntemlerini düşünce ve davranışlarınıza da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın