Popüler Diyet Listeleri Sağlıklı zayıflama | Güzeldir

Popüler Diyet Listeleri Sağlıklı zayıflama

Kilo vermek, fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmak herkesin istediği bir şeydir. Ancak fazla kilolardan kurtulmak kolay bir iş değildir. Bunun için öncelikle aldığımız besinleri düzenlememiz ve ihtiyacımız olan günlük kalori miktarını bilmemiz gerekir. Spor ve kilo verdirmeye yardımcı olan gıda takviyeleri de kilo vermekte bizlere yardımcı olmaktadır. Diyet kelime anlamı olarak Latincede günlük gıda tüketimi anlamına gelmektedir. Günümüzde diyet kelimesi sağlıklı ve formda kalmak için beslenme anlamına gelmektedir. Zayıflama, kilo verme kadın ve erkek herkesin yaşamında yer alan bir kelimelerdir. Dünya üzerinde beslenme kültürüne ve coğrafi bölgelere göre değişiklik gösteren binlerce diyet çeşidi bulunmaktadır. Son yıllarda popüler diyetler olarak tanımlanan ve birçok kişi tarafından uygulanan diyetlere bu yazımızda değineceğiz.

Belirli kalıplara bağlı ve çeşitli kurallara sahip olan bu diyet listelerini uygulamadan önce şunu belirtmek gerekir. Sizin metabolizmanıza uygun diyet listesi yani beslenme düzeni ancak bir diyetisyen gözetiminde yapılan çeşitli tahliller ve değerlendirmeler sonucu ortaya çıkmaktadır. Yanlış uygulanan veya size uygun olmayan diyetleri uygulayarak kilo verebilirsiniz fakat genel sağlığınızda problemlerle karşılaşabilir ve verdiğiniz kiloların çok daha fazlasını geri alabilirsiniz.

Diyet Listeleri

Kartay Diyeti

Glisemik indeksi düşük olan besinleri tüketilmesi bu diyetin ayırt edici en önemli unsurudur. Kolay uygulanabilir olması, miktar kısıtlamalarının çok fazla olmaması ve buna bağlı olarak aç kalma hissinin oluşmaması en önemli özelikleridir. Karatay diyeti düşük glisemik indekse sahip olan karbonhidrat tüketimini sağlayarak, kan şekerinin dalgalanmasını engellemektedir. Bu durumda gün içerisinde açlık hissinin oluşmamasını sağlar. Uzun süren tokluk hissi ile vücudumuz yağ depolamaz ve yağ yakımı daha fazla artırır. Karaciğer yağlanmasını engelleyerek, göbek ve bel çevresindeki yağların yakılmasını sağlar. Diğer diyetler ayırt edici başka bir özelliği de, öğün sayılarının aza indirilmesidir böylece yağ yakılmasını sağlayan leptin hormonu daha fazla salgılanmış olur. Doğal yağları alınmasını. Yumurta ve etin miktara bağlı olmadan yani doyana kadar tüketilmesini önermektedir. Şekerli gıdaların, meyvelerin, işlenmiş gıdaların tüketilmesi ise bu diyette önerilmemektedir.

Dukan Diyeti

4 evreden oluşan ve düşük karbonhidrat tüketimine dayanan bir diyettir. Dukan diyetinde birinci evrede; saf protein olarak adlandırılabileceğimiz protein bakımında en zengin besinler tüketilir. Birinci evre 10 gün kadar sürmektedir. 2. evrede proteinin yanı sıra sebze tüketimi de eklenir. 3. evrede proteinin yanı sıra kısıtlı miktarlarda karbonhidrat ve meyve tüketimi eklenir ve ikinci evreden daha uzun sürer. 4. evreyi koruma dönemi olarak adlandırabiliriz. Artık kilo verilmiştir. Verilen bu kiloları geri alınmaması için haftanın 6 günü normal beslenme, 1 günü ise saf protein ile beslenme yapılır. Diyet listeleri arasında en çok kullanılan diyetlerden biridir.

İsveç Diyeti

Çok düşük kalori alımını gerektiren bir diyettir. Günde 1000 kaloriden daha az protein tüketimine dayanır 1 veya 2 hafta uygulanmalıdır. 3 ayda bir tekrar edilmelidir. Protein tüketiminin metabolizmayı hızlandırmasından kaynaklı çok hızlı kilo verilir. Ağır ve çeşitli sağlık sorunları riski taşıyan bir diyettir. Kısa süre uygulanması önerilmektedir.

Akdeniz Diyeti

Popüler diyetler arasında en sağlıklı diyet olarak tanımlanır. İşlenmiş gıdalar tüketilmez mevsimine bağlı meyve ve sebzeler, beyaz et, balık, zeytinyağı tüketilmesini öngörür. Uzun süre uygulanması gereken ve bu tarz beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyi amaçlayan sağlıklı bir diyettir.

Popüler Diyetler

South Beach Diyeti

Gunlük besin tüketimini 3 ana 2 ara öğünden oluşturan ve bu diyet uygulanırken sporla desteklenmesini gerektiren bir rejimdir. Ünlü film yıldızlarının kilo vermesini sağladığından dolayı oldukça popüler olan bu diyette, bol miktarda yağsız proteinler, sebzeler, ara öğünlerde kuruyemişler ve az yağlı süt mamulleri tüketilmektedir.

Alkili Diyeti

Aslında ortaya çıkışı oldukça eski olan bu diyet türü son dönemlerde birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Bu diyette alınan gıdalar ile vücudumuzun asit baz dengesi dikkate alınarak bir beslenme sağlamaya dayanmaktadır. Alkali diyetinde birçok diyetin aksine et ürünleri ve protein yasaktır. Glisemik indeksi düşük olan karbonhidratların tüketilmesi serbesttir. Tüm meyveler. Sebzeler serbest bir şekilde tüketilebilmektedir. 

Yukarıda kısaca açıklamasını yaptığımız bu diyetlerin yanı sıra daha birçok diyet günümüzde uygulanmaktadır. Yaşınıza, kilonuza, sağlık durumunuza göre değerlendirebileceğiniz bir diyet ile sağlıklı zayıflama sağlayabilir ve fit bir bedene sahip olabilirsiniz.  

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın