Propolis Nedir? Propolisin Faydaları | Güzeldir

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları

Arıların kovanın temizliğinde, mikroplardan korunmasında ve yalıtımında kullandıkları, bitkilerden toplayarak oluşturdukları bir madde olan propolis. Arıların çeşitli bitkilerin sap ve tomurcuklarından toplayarak oluşturdukları bu madde arı kolonisinin sağlığını korunması için arılar tarafından üretilmektedir. İnsan sağlığı açısından da mucizevi etkileri olan bu ürün aynı zamanda, güçlü bir antibiyotik etkiye sahiptir. 1 mg. Propolis, 20 mg. Penisilinin gösterdiği etkiyi göstermektedir. Bildiğimiz antibiyotik olmamasına rağmen yüksek seviyede antibiyotik etki göstermektedir.

Doğal antibiyotik olarak tanımlayabileceğimiz bir madde olan propolis enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıklarda oldukça faydalı etkiler sergilemektedir. Antibakteriyel ve antiviral etki göstermesi sebebiyle, diş sağlığı, deri hastalıkları ve sindirim sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Birçok mantar ve bakteriyi yok eden bu doğal ürün, kovandan alınırken sert bir macun kıvamındadır. Çeşitli işlemlerden geçirilerek toz ve sıvı halde kullanıma sunulmaktadır.

Propolisin Faydaları

 • Yüksek antibiyotik etkisi göstermektedir.
 • Çok güçlü bir antioksidandır, yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır.
 • Ağız, diş eti ve gırtlak enfeksiyonlarında tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Deride oluşan enfeksiyonlarda ve sedef hastalığına iyi gelmektedir.
 • Vücutta bulunan mikrop, bakteri ve mantarları yok edebilen çok güçlü bir maddedir.
 • Solunum yolları hastalıklarında, soğuk algınlığında, nezle, bronjit ve faranjit gibi hastalıklarda oldukça etkilidir.
 • Kulakta oluşan iltihaplara karşı iyi bir doğal ilaç özelliğine taşımaktadır.
 • Sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserden koruyucu bir özelliğe sahiptir.
 • Ülser, akut ve kronik kolite etkin bir çözümdür.
 • Saçın güçlenmesi açısından ve kepek gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

propolis faydaları

Propolis içeriğinde birçok vitamin ve elementler ihtiva etmektedir. Bunlardan bazıları B1, B2, C ve E vitamini ile magnezyum, kalsiyum, çinko, bakır, demir gibi elementleri içeriğinde bulundurmaktadır. Propolis üzerinde yapılan birçok bilimsel araştırma vardır. Bu araştırmalar çıkan önemli sonuçlardan biriside, tümörlerin oluşmasını engellemesi ve tümörlerin büyümesini yavaşlatmasıdır. Arıların ürettiği doğal ve mucizevi bu madde, insanlar tarafından yüzyıllardır çeşitli hastalıklara karşı kullanılmıştır. Son yıllardaki popülerliğinin artmasının bir nedeni de arıların ürettiği bu muhteşem madde üzerinde birçok tıbbi araştırmanın yapılmasıdır. Önemi gün geçtikçe daha fazla kavranan bu doğal ve sağlık açasından önemli ürünün nasıl kullanılması gerektiğini yazının devamında bulabilirsiniz.

Kovandan çıkarıldığında insanların tüketimine uygun olmayan bu madde, insan tüketimine uygun hale getirilmek için çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanıma sunulmaktadır. Toz haline getirilerek ham bal ve arı sütüne karıştırılarak kullanılabileceği gibi, sıvı halde su bazlı veya alkol bazlı propolisde piyasada bulunabilmektedir. Toz halinde bulanan propolis bal ile karıştırılarak günde 2 gr. Kullanılması önerilmektedir. Aynı şekilde damla şeklinde olan propolisinde sabah 10 damla, akşam 10 damla olarak alınması tavsiye edilmektedir. Çeşitli hastalık durumlarında bu miktarlar arttırabilirsiniz. Bu yararlı maddeyi oda sıcaklığında aylarca bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Son olarak piyasada satılan birçok ürün gerçek bir kaliteye maalesef sahip bulunmamaktadır. Onun için bu maddenin faydalarından tam olarak yararlanabilmek açısında güvenilir markaların ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. En çok bilinen markalar bee propolis, anzer marka, beo marka ürünler belli bir kaliteyi yakalamış tercih edebileceğiniz markalardır.

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. çocuğumuza güvenle yedirebilir miyiz? Bir yan etkisi olur mu ya da çocukların kullanmasında bir sakınca olur mu acaba? lütfen bilgilendirir misiniz? teşekkürler.

  • 3 yaşının altındaki çocuklarda propolisin kullanılması önerilmiyor. 3 Yaşında sonra 12 yaşına kadar günlük miktarın çeyreği ve yarısı şeklinde tüketilmesi öneriliyor.

 2. Bu tür ürünler yurtdışında uzun süreden beri tavsiye ediliyor. Malesef ülkemize biraz gecikmeli geliyor. Sayenizde öğrenmiş oluyoruz teşekkürler

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın