Rüya Görmek Neden Rüya Görürüz | Güzeldir

Rüya Görmek Neden Rüya Görürüz

rüya yorumları

İnsan ömrünün ortalama üçte birini uykuda geçirmektedir. İnsan vücudunun işleyişinin sağlanması ve hücre yenilemesi için uykuya ihtiyaç duymaktadır. Rüya görmek uykuda yaşanan görüntü, ses ve koku gibi algılanabilecek olayların gerçekmiş gibi deneyimlenmesidir. Rüyalar uyku aşamalarından rem uykuda meydana gelmektedir. Rem uykuda yaşanan bu deneyimler bir uyku süresinde birden fazla şekilde oluşabilmektedir. Saniyeler içinde oluşan ve biten rüya olayını, insanlar daha uzun süren bir deneyim olarak algılamaktadır. Ünlü Avusturyalı bilim adımı Freud’un tanımına göre rüya uyku durumunda kişilerin bilinç altındaki düşüncelerinin ve özlemlerinin film şeridi gibi göz önünden geçen bir olgudur. Freud’un tanımlamasında bilincin baskıladığı ve gizlediği olgular bilincin olmadığı uyku esnasında ortaya çıkmaktadır. Bu tanımlamadan hareketle bu konuyla alakalı tıp insanları, ruhsal hastalıkların teşhisinde rüyaları da dikkate almaktadır.

 

Uyku dört evreden oluşmaktadır. Bu evreler: uyku ile uyanık olma hali evresi, hafif uyku evresi, delta uyku evresi ve son olarak rem uyku evresidir. Rüyalar rem uyku evresi denilen son uyku evresinde oluşmaktadır, genellikle rüyalar sabaha karşı görülmesinin bir sebebi de budur. Bu uyku evresinde birçok kez rüya görülebilmektedir, ancak bunların hepsi hatırlanmamaktadır.

 

Bilimsel  Açıdan Rüya

 

Herkes rüya görmektedir

Bilimsel olarak bir gerçek olarak kabul edilen bir durum herkesin rüya görmesi durumudur. Çok ağır psikolojik hastalıkları olan nadir insanlar hariç herkesin rüya gördüğü kabul edilmektedir. Ancak birçok kişi gördüğü rüyaları hatırlamaz.

 

Rüyaların unutulması

Çoğu kişi rüya gördüğünü hatırlamaz, rüyaların %90 unutulmaktadır. Uykudan uyanıldığı andan itibaren, 5 dakika içinde görülen rüyanın yarısı unutulmaktadır. 5 ila 10 dakika arasında görülen rüyanın %90 hatırlanmaz.

 

Görme engelli kişilerde rüya görmektedir

Görme yetisini doğduktan sonra kaybetmiş kişiler, rüyalarında görüntüler görebilmektedir. Doğuştan görme engelli kişilerde ise rüya ses ve kokudan oluşmaktadır.

 

Rüyada görülen yüzler

Rüyalarda görülen yüzler, beynimizi yarattığı yüzler değildir. Hayatta karşılaşılan yüzlerin bilinç altına atılması ile binlerce yüz zihnimizde yer almaktadır. Rüyalar bu limitsiz bu yüz kaynağından yararlanmaktadır.

 

Rüyaların renkli olması

Rüya görmek deneyiminde, görme engeli olmayan kişilerin yaklaşık %15’i rüyalarını siyah, beyaz olarak görmektedir. Bu durum 1960 yılından itibaren değişikliğe uğramış, günümüzde ise kişilerin sadece %4,5 gibi bir oranı rüyalarını siyah-beyaz olarak görmektedir. Bilim insanları bu orandaki değişikliğe renkli televizyonların ortaya çıkmasına bağlamaktadır.

rüyaların anlamları

Rüyaların dili

Uyku durumunda yaşanan bir olgu olan rüyaların dili simgeseldir. Rüyada görülen imgeler, görüntülerdeki olayı ve nesneyi tanımlamamaktadır. Rüyaların büyük bir kısmı negatif duygular oluşturmaktadır.

 

Hayvanların rüya görmesi

Yapılan araştırmalarda hayvanlarında rüya görebildikleri ortaya konulmuştur. Köpeklerin uyurken ayaklarını ve patilerini koşuyormuş gibi hareketler ettirdiklerini görebilirsiniz.

 

Geleceğin görüldüğü rüyalar

Yapılan araştırmalara göre insanların %18 ile %40’ı uykuda yaşanan bu deneyimde geleceğe dair imgeler gördüğünü ve dejavular yaşadığını söylemektedir.

 

Rüyada cinsellik

Erkek ve kadınlarda rüyalarında cinsel ilişki esnasında oluşan hazlar oluşabilmektedir. Bu cinsel duygular, gerçek cinsel ilişkideki güçlü orgazm duygusuna oldukça yakın bir seviyede oluşabilmektedir.

 

Neden rüya görürüz? Rüya görmek birçok nedene bağlı olarak açıklanmaktadır. Uyku durumunda beyinde gelişen kimyasal değişimlere bağlı olarak bu olgunun ortaya çıktığı belirtilmektedir. Yüzyıllardır. İnsanları yaşadığı kültüre ve dini inançlara göre rüyalara anlamlar yüklenmektedir. Rüyaların geleceğe dair işaretler taşıdığı gibi inanışlar oldukça yaygındır. Rüyaların yorumlanması ve rüya tabirleri gibi konularda yüzlerce kitap bulunmaktadır. Meraklıları için oldukça talep gören bu yayınlar ile rüyaların anlamı çözülmeye çalışılmaktadır.  

Rüya Görmek Neden Rüya Görürüz (12 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Çok farklı sıra dışı geliyor bana rüya. Genelde kısa sürenleri hatırlıyorum bazende uzun süren rüyaları hatırlayabiliyorum

  2. Son dönemlerde o kadar rüya gördüm ki, hem de hepsi dizi film kıvamında. Uyandığımda ne alaka diyorum ama uyuduğumda devam ettiğim oluyor rüyaya.

  3. Sürekli gördüğümüz bir şey hatta ben baya baya her gün yaşıyorum bu durumu ama uyuşukluktan mı neden bilmiyorum bir türlü araştırmak gelmedi içimden 😀 Yazınızı görünce okudum 😀 Teşekkürler paylaşım için…

  4. Benim köpeğim her gece rüya görüyor sanırım, garip garip sesler çıkarıyorum bazen kalıp dolaşıyor uyur gezer gibi, değişik bir durum 😀

  5. Zaten rüyalar bilinçaltının dışa vurumu olduğu için görme engellilerin de rüya görmesi normal. Rüyada ses ve koku normal insanlar da da oluyor zaten.

  6. rüya ile ilgili güzel tanımlardan bahsedilmiş.bilincin kalkması durumunundna kaynaklı olduğunu bir doktor arkadasımda söylemişti

  7. Keşke görmesek, bu gece 8,5 aylık hamile eşimin bir patlama da öldüğünü gördüm. Gece 3 den beri çıkaramıyorum aklımdan.

  8. eşim geçen korkunç bir ruya gördu bir anda zıpladı uykusundan. yazdıklarınız epey faydalı cok tesekkur ederım.

  9. Her gün bir garanti bazen dizi film tadında birbirini izleyen rüyalar görürüm. İyi ki görüyorum çok güzel oluyorlar.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın