Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Çözümleri | Güzeldir

Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Çözümleri

Herkesin çok canını sıkan ve oldukça ciddi bir problem olan saç dökülmesinin nedenleri, insanlarda hem psikolojik olarak hem de fiziki olarak problemlere yol açmaktadır. Kimse ileri derecede saçının dökülmesini ve kellik sorunu ile karşı karşıya kalmak istemez. Ne erkek ne de kadınların isteyebileceği bir durum değildir. Özellikle kadınlar için bu daha önemli bir sorundur. Çünkü erkeklerin saçları döküldüğünde yaşamlarına öyle de devam etme şansları vardır. Fakat kadınlar için böyle bir şey söz konusu değildir. Çünkü kadınların güzellikleri ve ihtişamı saçları ile var olduğu için çok mühim bir konudur. Peki, saç neden dökülür?

 

Saç dökülmesi genetik olabileceği gibi, şampuanlar, bazı saç boyaları ve kimyasal ürünlere fazlaca maruz kalmak, sıkıntı stres gibi birçok nedenden oluşabilmektedir. Genetik olan saç dökülmeleri adından da anlaşılacağı üzere ailede birkaç veya daha fazla kişide meydana gelmiş saç dökülme hikâyesi ile anlaşılabilir. Eğer ailede belli yaşlara gelindiğinde saç dökülmesi oluşuyorsa muhtemel bir olasılıkla sizde de olabilir. Bir diğer sebeplerden olan şampuanlar da saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Kalitesiz ve içeriği bilinmeyen şampuanlar kullanmamak saçlarınızın sağlığı için daha iyi olacaktır. Bunun gibi birçok faktörün saç dökülmesine neden olduğu bir gerçek.

 

Peki, saç dökülmeleri karşı çözüm yolu yok mu? Tabii ki var. Saç dökülmeleri için öncelikle doğal ve bitkisel yöntemler kullanmakta yarar var. Saç dökülmelerine iyi gelen bitkisel yağlardan olan lavanta yağı, kekik yağı, limon yağı, Hindistan cevizi yağı, adaçayı yağı, badem yağı, zeytinyağı, neem ağacı yağı gibi bitkisel ve doğal yağları saçlarınız için kullanmanız saç dökülmelerinizi azaltacağı gibi gürleştirmeye de yardımcı olabilecektir. Bu yağların yanı sıra saçlarınız için farklı ve yine doğal olan saç kürleri ve maskeleri uygulayarak da saç dökülmelerine ve azalmalarına engel olabilir, saçınızın daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç kürleri için en çok kullanılan malzemelerden olan muz, bal ve zeytinyağı saçlarınıza oldukça faydalı olacaktır. Bu malzemeler ile evde çok kolay bir şekilde maske ve kür hazırlayarak saçlarınıza canlılık katarak dökülmelerine engel olabilirsiniz.

 

Saç dökülmeleri için yediklerimize de bir hayli dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle omega 3 içeren deniz ürünlerini sıklıkla tüketmek hem saçlarımız için hem de vücudumuz için oldukça yararlı olacaktır. Deniz ürünleri dışında ıspanak marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, yumurta, domates, sarımsak, karalahana ve magnezyum kaynağı olan yulafı mutlaka sıkça tüketmelisiniz. Hem beslenmenize dikkat ederek, hem de saç bakım maskelerini uygulayarak saçlarınızın sağlıkla ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın