Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Yöntemler | Güzeldir

Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Yöntemler

Saç dökülmesi gerek erkek olsun gerekse de kadın kişileri çok olumsuz etkiler. Hatta çok ileri boyutta olan saç dökülmeleri psikolojik sıkıntılara dahi yol açabilir. Çünkü saçlar özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Saçlarına bakmayı ve saçlarıyla ilgilenmeyi seven kadınlar için tam bir kâbustur. Kellikle de karşı karşıya gelinebilecek bir durum olan saç dökülmeleri erkeklerde kimi zaman bir tarz olsa da kadınlar için aynı şey söz konusu değildir. Peki, saç dökülmesi neden oluşuyor? İlk önce onu inceleyelim. Saç dökülmelerine vücutta eksik olan çinko, B12, folik asit, biotin, D vitamini neden olabilmektedir. Saç dökülmelerini engellemek için öncelikle bu eksik vitaminlerin besinlerinin düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir.

Deniz ürünleri, yoğurt, kuru yemişler, yeşil sebzeler, fasulye, tavuk ve hindi gibi besinleri tüketerek hem vücudunuzun hem de saçlarınızın sağlığını kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Saç dökülmelerine neden olan diğer bir problem ise şampuan ve sabunlardır. Maalesef günümüzde sabuna, şampuan bile kimyasal maddeler katılıyor ve bundan dolayı da saçlarımız da dökülmeler ve kepeklenme sorunları ortaya çıkıyor.

Saç dökülmelerini engelleyen kürler ve saç maskeleri saçlarınız için çok faydalı olacaktır. Zeytinyağı saç maskesi, ısırgan otu maskesi, ballı zeytinyağlı saç maskesi bu saç maskelerinden bazılarıdır. Saç dökülmelerine karşı etkili olan diğer bir yöntem ise bitkisel saç yağlarıdır. Lavanta yağı saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayarak saç köklerini canlandırması bakımından oldukça önemlidir. Biberiye yağı da içerisindeki zengin mineraller sayesinde saçların özellikle uykuda güçlenmesini sağlayarak yine saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Limon yağı ise sönük ve cansız saçları nemlendirme görevi görerek aynı zamanda kepeklenmelerin engellenmesini de sağlamaktadır. Adaçayı yağının da mucizevî etkileri bulunmaktadır. Bilindiği üzere ada çayının sakinleştirme ve depresyon tedavisinde kullanılan doğal bir bitkidir. Yağı da yine aynı işlevi görürken bunun yanı sıra kadınlardaki östrojen dengesini sağlayarak saç kökleri etrafındaki zarın kalınlaşmasını engelleyerek saç dökülmelerini ciddi anlamda azaltmaktadır. Son olarak badem yağının da birçok faydası olduğu bilinmekle beraber zayıf saçlara dolgunluk ve hacim vermesi de diğer olumlu etkilerindendir.

doğal saç bakımı

Tüm bu doğal yöntemler ile saçlarınızın zayıflamasını engelleyebilir dökülmekten kurtarabilirsiniz. Biliyorsunuz imkânsız diye bir şey yok. Bu nedenle de her türlü sorun çözümlerinde olduğu gibi saç dökülmelerine de en gel olabilirsiniz. Fakat genetik faktör dediğimiz halk arasında da irsîlik olan bilinen aileden gelen ki özellikle erkeklerde ortaya çıkan kellik sorunu kalıcı olabilmektedir. Çevrenizde mutlaka görüyorsunuzdur. Çoğu genç yaştaki erkekler erken saç dökülmesiyle nedeniyle kellikle karşı karşıya kalabilmektedir. Buna maalesef yapılacak bir şey bulunmamakla beraber bazı erkekler saç ektirerek bu sorunu halletmeye çalışmaktadır. Teknolojinin bir hayli gelişmesiyle bu saç ekim işlemleri de daha kolay ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Yöntemler (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Ben saçlarıma jole ya da wax falan sürmüyorum sadece her gün şampuanla yıkıyorum ve saç kurutma makinesi ile şekil veriyorum

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın