Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir? VR Gözlük | Güzeldir

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir? VR Gözlük

Sanal gerçeklik gözlüğü, diğer adıyla vr gözlükler, görüntüleri daha gerçekçi bir şekilde algılamanızı sağlayan sanal gözlükler. Led, lcd ve plazma ekranlarına sahip telefon, bilgisayar ve daha birçok cihazınızın görüntüsünü olduğundan daha fazla gerçekçi bir şekilde algılamanızı sağlarlar. Geliştirilmiş olan bu gözlüklerin ve kaskların amacı bulunduğunuz ortamdan sıyrılarak gözlüğün veya kaskın size yansıttığı ortama adapte olmanızı sağlamasıdır. Son zamanlarda çeşitli teknoloji markaları sanal gözlükleri art arda piyasaya sunmuşlardır. Bunlardan en bilinenleri Oculus Rift, Google Cardboard ve Samsung Gear Vr markalarıdır. Sanal gerçeklik gözlüğü gözlük şeklinde bir aparat veya kask şeklinde bir aparat olabilir. Bu aparat ile filmleri, oyunları veya ekrandan gösterilen ortada adeta bulunuyormuşsunuz gibi bir duygu yaşatmaktadır. Oldukça ilgi çeken vr gözlükler içerisinde bulunan lensler ile daha gerçekçi bir deneyim yaşamanızı sağlamaktadır.

Telefonunuzda film izlerken, oyun oynarken veya 3D bir görüntü izlerken görüntüyü daha gerçekçi bir şekilde algılamanızı sağlamaktadır. Sanal gerçeklik gözlüğü nedir? Sorusunun teknik olarak cevabı kişileri bulunduğu ortamdan sıyrılmasını sağlayarak elektronik cihazların ekranlarından verilen 3 boyutlu görüntüyü gerçek bir ortammış algısını oluşturmasıdır. Bunun için kullanılan donanımlara da vr gözlükler ve sanal gerçekli kaskları denilmektedir. Bu sanal gerçeklik algısının iyi bir şekilde oluşturulabilmesi için bu donanımların kusursuz bir şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu tasarımlarda var olabilecek en ufak bir kusur, bu sanal ortamların gerçekmiş gibi algılanmasını engellemektedir.

Bu gözlük veya kaskların nasıl bir deneyim sağladığına yakın bir örnek olarak uçuş simülatörleri gösterilebilir. Şu an için sadece görme duyusuna itap eden bu aparatlar ilerleyen zamanlarda koku ve dokunma gibi duyulara da etki edebilecek şekilde geliştirilebilir. Sanal gerçeklik gözlüklerinin teknolojisine uyumlu olarak çeşitli oyunlar, filmler ve görüntülerde sunulmaya başlamıştır. Gelecekte günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye aday bu teknoloji ile Satın almak istediğiniz bir evi tüm ayrıntıları ile görebilir, Tatil için gitmek istediğiniz bir yeri oraya gitmeden gezebilir, çeşitli mesleklerde yapılan uygulamaları önceden gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar gibi daha yüzlerce durumda kullanım alanı olan, sanal gerçeklik teknolojisi şu an için oyun ve film kategorilerinde oldukça revaçta olan bir teknolojidir. Kişilerin oynadığı oyunun içerisine daha fazla dahil olması, oyundaki karakter ile daha çok bütünleşebilmesi için oyunlar ve sanal gerçeklik gözlükleri geliştirilmektedir.

Ülkemizde satışı bulunan bu gözlükler markalara ve aparatın kalitesine göre çeşitli fiyatlarda satışa sunulmuş bulunmaktadır. Bu ürünü almadan önce, birçok teknoloji marketinde bulunan tanıtım stantlarında bu sanal gerçeklik deneyimini test edebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir? VR Gözlük (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Çok eğlenceli bir şey gerçekten deneyimlediğim için söylüyorum. Daha da gelişecek bir teknoloji.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın