Sigara Nasıl Bırakılır? Sigara Bırakma Yöntemleri | Güzeldir

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigara Bırakma Yöntemleri

sigarayı bırakma

Sigara hem psikolojik hem de fizyolojik bağımlılığı ile günümüzde en etkili ve zor atlatılan bağımlılıklardan birisidir. Sigara nasıl bırakılır; sorusunun cevabı olarak uygulanan birçok sigara bırakma yöntemleri ile sigaradan kurtulmak artık daha kolay. Sigara kullanımı ile kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, akciğer hastalıklarına yakalanma riski yükselmektedir. Kişilerin yaşam kalitesini de oldukça düşüren bu bağımlılıkla mücadelede, birçok ülke ve kuruluş önemli kararlar alarak bağımlılıkla mücadeleye önem vermeye başlamıştır. Sigara bağımlılığı psikolojik ve fizyolojik bağımlılık yaratmaktadır. Fizyolojik bağımlılıktan 1 hafta gibi kısa bir sürede kurtulmak mümkündür. Psikolojik bağımlılıktan kurtulmak daha zordur. Sigaranın içeriğinde yer alan nikotin maddesi, vücutta bağımlılık yaratarak karşılanmadığında nikotin yoksunluğuna neden olmaktadır.

Birçok nedene bağlı olarak kullanılmaya başlanılan sigara özellikle genç sayılacak yaşlarda insanları yakalamaktadır. Ağır bağımlılığa sebep olan nikotin ilk alındığından itibaren kısa sürede fizyolojik bağımlılığa neden olabilmektedir. Sigaradan kurtulmak için işe yaran ve sonuç alınan birçok yöntem bulunmaktadır.

 

Sigarayı Bırakmanın Yolları

 

Motivasyonu Sağlamak

Sigarayı bırakmaya karar vermek ve psikolojinizi bırakma yönünde hazırlamak için motivasyonun sağlanması gerekmektedir. Yukarıda da belirtiğimiz gibi psikolojik bağımlılık, fizyolojik bağımlılıktan daha güçlüdür. Sigarayı neden bırakmak istediğinizi ve neden bırakamadığınızı analiz ederek işe başlamak doğru bir yöntemdir. Sağlık açısından, Ekonomik açıdan ve zaman kaybı açısından zararlarını net bir şekilde ortaya koymak, bu bağımlılıktan kurtulmak için motivasyonunuzu yükseltecektir. Akupunktur ve hipnoz yöntemleri kullanılarak bağımlılıktan kurtulma tedavisi uygulanmaktadır.

Sigara Bırakma İlaçları

Sağlık alanında çeşitli ilaçların kullanılması ile sigara bağımlılığından kurtulma sağlanabilmektedir. Nikotin yerine koyma tedavisi olarak adlandırılan ve bir doktor kontrolünde uygulanan bu yöntem nikotin bantları, nikotin sakızları ve oral tabletler ile belirli bir süreçte nikotin seviyesi azaltılarak, psikolojik ve fizyolojik bağımlılıktan kurtulmayı hedeflenmektedir.

Allen Carr Yöntemi

Hiçbir ilaç kullanmadan psikolojik bağımlılığı kısa sürede atlatılmasını sağlayan bir yöntem geliştiren Allen Carr, 1980’li yıllarda kendi sigara bağımlılığından kurtulmak için birçok yol dener ve sonunda Allen Carr yöntemi olarak bilinen ve binlerce insanın sigara bağımlılığından kurtulmasını sağlayan bir yöntemdir. Dünyanın yüzlerce noktasında danışmanlık merkezleri bulunan bir organizasyon olan Allen Carr sigarada iradenin değil, bilincin kullanılması gerektiğini öne sürmektedir. Ülkemizde de danışmanlık merkezleri bulunan ve aynı zamanda yayınlanan kitaplar doğrultusunda uygulanan yöntemler ile başarılı sonuçlar almış birçok kişi bulunmaktadır.

Bitkiler İle Sigara Bırakma

Çeşitli hastalıklara ve sağlık sorunlarına şifa olan bitkiler sigara bağımlılığından kurtulmada oldukça faydalıdırlar. Sigarayı bırakmada tavsiye edilen yöntemlerden biriside bitkilerdir. Sigarayı bırakma sürecinde ortaya çıkan sinirlilik hali, uykusuzluk, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtilerin kolay atlatılmasını sağlarlar. Bağımlılıktan kurtulmanıza yardımcı olabilecek bitkiler şunlardır. Lobelya: bu bitkinin nikotin bağımlılığını yavaş bir şekilde azalttığı bilinmektedir. Beyindeki Dopamin kimyasalı ile etkileşime girerek bağımlılıkta iyileştirici etkisi vardır. Kedi otu kökü: Doğal bir sakinleştirici olarak bilinen bu bitki özellikle tedavi sürecinde baş ağrısı, kaygı ve uykusuzluk gibi sorunlarda kullanılmaktadır. Sarı kantaron: Doğal bir antidepresan olarak bilinen sarı kantaron bitkisi depresyon için ilaç kullanmak istemeyenler için bir çözüm olabilmektedir. Bitkilerin sigarayı bırakma konusunda etkili oldukları net olarak kanıtlanmamıştır. Ancak bu süreçte ortaya çıkan olumsuz etkileri azalttığı bilinmektedir.

Elektronik Sigaralar

Tam bir sigara bırakma yöntemi olarak kabul görmese de elektronik sigaralar sigaradan kurtulmak isteyenler için son yıllarda oldukça popüler olan cihazlardır. Elektronik sigaralarda, normal sigaraya göre daha az nikotin ile daha az zararlı kimyasal bulunmaktadır.

Sigaranın Sağlığa Zararları

 • En başta çeşitli akciğer hastalıklarının ve akciğer kanserinin oluşmasında, sigara bağımlılığı önemli bir rol oynamaktadır.

 

 • Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında bu bağımlılık etkilidir. Damar içi yapısını bozarak damarların tıkanmasına yol açmaktadır.

 

 • Diş ve diş eti hastalıklarına ve ağız kokusuna neden olmaktadır.

 

 • Göz yapısının zamanla bozulmasına yani katarak sorununa yol açmaktadır.

 

 • Beyin hücrelerine zarar vererek, hafıza kaybı, öğrenme bozukluğu ve erken bunamaya neden olmaktadır.

 

 • Koku alma ve tat alma duyularında azalma oluşturmaktadır.

 

 • Erkeklerde mesane kanseri ve iktidarsızlığa, kadınlarda ise rahim kanseri ve erken menopoza neden olabilmektedir.

 

 • Devamlı oluşan yorgunluk hissi, uykusuzluk problemleri, stres ve refleks zayıflaması da Sigara bağımlılığından oluşabilmektedir.

Aşağıdaki videoda sigara bırakıldıktan sonra kısa bir süreçte genel vücut işleyişinde ne gibi iyileşmeler olduğunu görebilirsiniz.

Sigara nasıl bırakılır denildiğinde birçok yöntem ve ilaç karşınıza çıkmaktadır. Bu yöntemler ile hem sağlığa hem de bütçenize zarar veren bu bağımlılıktan kurtulmanız mümkün.  

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigara Bırakma Yöntemleri (15 Yorum)

Yorum Yaz

 1. sigarayı bırakmak istiyorsa bir insan öncelikle iradeli olmalı.sigarayı bırakabilirim diyen çok insan var ama hiçbiri bırakmıyor

 2. İki arkadaşımı bu illetten kurtardım ancak kurtaramadığım bir sürü arkadaşım daha var, durmak yok yola devam. O sigara bırakılacak ve bu yöntemlerden de yardım alınacak.

 3. zamanında bırakmayı denedim ama olmadı maalesef. yapacak bir şey yok demek de olmuyor ama cidden yapacak bir şey kalmadı arkadas.

 4. sigarayı bırakmak kim ben kim yahu. Onca ugrastım yine de basaramadım. Keşke o beni bıraksa da kurtulsak..

 5. Sigara içmede tiryaki olanlar için en ideal çözüm bence elektronik sigara zaman geçtikçe onu da azaltarak bırakabilirler.

 6. Hocam tıbbi yöntemleri bilemem ama motivasyon çok önemli . Bir De yalnız kalınca aklınıza geldiği anda çok zor oluyor dayanmak. 1 haftadır bıraktım 10 yıldır bagimliyim maalesef. Az önce dayanamadım paket aldım iki tane içtim geri kalanı kırıp attım lanet olsun Allah uzak etsin sigaradan bu kadar berbat bir şey yokmuş şu hayatta artık anladım 🙁

 7. irade çok önemli sigara bırakmada.bir insan kendini hazırlamadıktan sonra her şekilde sigaraya başlar tekrardan

 8. sigarayı bırakmak öyle söylenildiği kadar kolay olsaydı dünyada milyonlarca içici olmazdı

 9. bir süre boyunca ıcmedım ne güzeldi. yine de basladım yahu :S keske hiç içmeseydim.

 10. iyi ki içmiyorum iyi ki ailemde de içen yok. faydalı bir yazı olmus tesekkur ederım.

 11. Hiç sigaraya bulaşmadım arkadaşlarıma bırakman isteyen bırakır diyorum ama o kadar kolay olmadığını söylüyorlar.

 12. Yazıyı görünce hemen geldim 🙂 Sigarayı bırakalı daha 2 gün oldu. Canım hiç sigara istemiyor. İnşallah böyle devam ederim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın