Sınav Kaygısı | Güzeldir

Sınav Kaygısı

Bir insan en az lise mezunu olsa hayatının 12- 13 yılını eğitime ve dolayısı ile sınavlar vermiş oluyor. Sürekli bir sınav stresi ve sınav gerginliği hep yanı başımızda oluyor. Aslında bu liseye kadar olan sınav streslerinin hiç önemli olmadığını üniversite sınavlarına girince anlamış oluyorsunuz. Üniversite sınavı şuan ki adları ygs ve lys gençlerin hayatlarının dönüm noktası gibi görülmektedir. Sınav kaygısı gerek aile gerekse de çevre erkânından oldukça baskı hissederler üzerlerinde ve bu konu çok ciddi ve aslında bir o kadar da olumsuz sonuçlara neden olacak bir sorundur. Evet, bu sınav çok önemlidir ki bu sınavdan iyi bir sonuç elde ettiğinizde de bitmeyecek sınavlar belki de hayatınız boyunca türlü sınavlara gireceksiniz. Bu sınav meslek seçiminizi yaptığınız ilk önemli adımınız niteliğindedir. Ama eğer iyi bir sonuç elde etmezseniz de dünyanın sonu değildir kesinlikle. Amaçlarınız doğrultusunda gitmeniz ve en önemlisi kendinizi baskılayarak değil de daha çok kendinize telkinde bulunarak çalışırsanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Bahsettiğimiz gibi sınavalar hiç bitmez. Üniversite sınavı biter kpss başlar, o biter DGS sınavı başlar derken birçok sınavla muhatap oluruz hayatımız boyunca. Sınavları süreç olarak değerlendirirseniz bu süreç sonunda ya başarılı sayılacak ya da başarısız. Mutlaka başarılı olmak için çalışıyorsunuz ama bunun için uğraşırken de teknik hatalar yapıyorsunuz, yapıyoruz çoğu zaman. Bunlardan en önemlisi de şüphesiz sınav kaygılarıdır. Acaba başarabilecek miyim? Ya yapamazsam arkadaşlarım bana ne der? Ya da o kadar da dershaneye gittim yapamazsam ailem ve akrabalarım ne düşünür gibi birçok kaygı yaşarsınız. Çok normaldir belki elinizde değil. Ama minimize etmek sizin elinizde. Mesela şöyle düşünebiliriz: Ben bu sınava çok çalışıyorum eğer başarılı olamazsam bu sınav yükünü ben taşıdığım için benim yerime başkası karar veremez ya da beni kimse yargılayamaz. Diye düşünmelisiniz. Bu konuda ilk önce özgüven diyoruz. Kendinize özgüveniniz ne kadar yüksek olursa sınav stresiyle ve sınav kaygılarıyla başa çıkmak konusunda başarıya ulaşacaksınız.

Sınav kaygısı

Tüm bunların yanı sıra sınav kaygısının performansı olumsuz etkilediği, gerek küçük gerekse de büyük olan çocuklarınızın diğer arkadaşlarıyla mukayese edilmekten korktuğu ve en önemlisi aileye karşı olan sorumluluk duygusunun çok ciddi bir hal alması durumunu iyi bilmekteyiz. Çocuklarınızın tek başına hem sınav yükünü hem de sınav kaygıları ile ilgili yükü tek başına üstlenmesine izin vermeyin. Ebeveynler olarak sizlere en çok pay düşmektedir. Onların yükünü hafifleterek daha fazla özgüven duygusu aşılamalı, başarısında da başarısızlığında da onlara daima destek ve yol gösterici olmalısınız.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın