Sivilce, Akne Ve Siyah Nokta Problemleri | Güzeldir

Sivilce, Akne Ve Siyah Nokta Problemleri

Herkesin ve özellikle de kadınların en çok sorun ettiği ve kâbusu olanlar problemler şüphesiz ciltte oluşan sivilce, akne ve siyah noktalardır. İlk olarak sivilce ile başlayalım. Sivilce neredeyse yediden yetmişe herkeste var olan bir problemdir. İlk olarak ergenlik dönemlerinde tanıştığınız sivilcelerle uzun yıllar sürecek bir birlikteliğe de böylece adım atmış oluyorsunuz. Gerek kadın olsun gerekse de erkek, birçok kişide mevcut olan sivilceler bazı kişilerde bir hayli fazladır. Kimilerinde ise dönemsel veya yediklerinden ötürü daha da çoğalabilir.

Sivilcelerin nedenlerinden bahsedelim biraz. Sivilceler zaman zaman yediğimiz yağlı yiyeceklerden, sıkıntı ve stresten veya cildinizle ilgili bazı sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Ayrıca cildiniz için kullandığınız kozmetik ürünlerinin bazıları da cildinizde birçok sivilce oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle cildiniz için kullandığınız ürünlere ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Özellikle de cips, çekirdek tarzı abur cuburlardan uzak durarak sivilcelerinizi en aza indirebilirsiniz. Tüm bunlara dikkat ederseniz cildinizdeki sivilceleri azaltabilir ve hatta yok edebilirsiniz.

Cilt problemlerinden en çok şikâyet edilen diğer bir sorunda herkesin mustarip olduğu siyah noktalardır. Siyah noktalar özellikle burun çevresinde yoğun olarak görülmekte ve cildin diğer alanlarında da olabilmektedir. Ama genelde erkek ya da kadın olsun bilhassa burun üzerinde ve çevresindeki siyah noktalardan nefret ederler. Siyah noktalara iyi gelebileceği söylenen birçok tonik, krem ve burun bantları bulunmakta fakat bunların hiç biri kesin çözüm olamamaktadır. Eğer azaltmak istiyor ve belirsiz bir görüntüde olmasını istiyorsanız bu mümkün.

siyah noktalardan kurtulma

Öncelikle her zaman için yapmamız gereken en önemli şey cildimizi her gün düzenli bir şekilde temizlemek. Sonra siyah noktaları çıkarmak için en iyi yöntem olan yüzünüzü kaynamış suyun buharına tutup su soğuyana kadar işlemi sürdürmektir. Ondan sonra siyah nokta çubuğuyla burnunuzdaki siyah noktaları sıkarak onların çıkmasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Cildiniz buharın etkisiyle yumuşadığı için siyah noktaların çok kolay bir şekilde çıktığını göreceksiniz.

Daha çok ergenlik dediğimiz (14-20 yaş) dönemlerde daha çok omuz, sırt, yüz bölgelerinde oluşan yağ bezleri ile ilgili bir deri hastalığıdır. Bu deri hastalığı özellikle gençleri bir hayli zora sokar. Özellikle de yüzde kırmızı lekeler oluşturması ile de bu görünümden daha çok rahatsızlık duyulur. Bu akneler bazen yağ bezi kanallarında bir tıkaç oluşur, sertleşip uç kısmı siyahlaşır. Diğer bir oluşum türü ise kanalların tıkalı olduğu halde yağ bezleri yağ tabakası salgılamaya devam eder ve böylelikle içi yağ dolu ufak kist görünümünde kabarcıklar meydana gelir. Oldukça rahatsız verici olan bu durum ergenlik dönemindeki gençlerde psikolojik sorunlara dahi yol açabilir. Bu nedenle cildinizin temizliğine daha fazla önem vererek kükürtlü veya zeytinyağlı doğal sabunlar kullanarak akneleri azaltabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın