SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI | Güzeldir

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

Günümüzdeki en büyük sorunların başında gelen sosyal medya bağımlılığı, azalacak gibi değil. Son zamanlarda mükemmel bir çıkış yakalayarak, 14 yaşındaki çocukların bile elinde olan akıllı telefonların çok büyük etkisi vardır. Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere; yeni çıkan Snapchat, Swarm, Scorp ve son dönemde kapanan Vine uygulamalarına ulaşmanın bu kadar kolay olduğu günümüzde, problemler de baş göstermeye devam ediyor.

Gençlerin beyinlerini uyuşturan teknolojik aletlerin ana temasını oluşturan sosyal medya araçları, eğlence ve yeni arkadaşlıklar kurma amacıyla açıldığı söylense de, hayattan tamamen elinizi çekmenize neden olan yapımlardan başka bir şey değildir. Sosyalliği tamamen ortadan kaldıran, her türlü olayın uzmanıymış gibi davranmayı, siyaset konusunda master yapmış 14 – 18 yaş aralığındaki çocukları görebilmekteyiz. Yaş seviyesinin düşmesiyle birlikte, dışarıda oyun oynamak yerine, sosyal medyada vakit geçirmek isteyen çocukların sayısı da artmaktadır. Mutluluğu internet üzerinde arayan 7’den 70’e herkes, sonunda ciddi sorunlarla karşılaşıyor.

Elimizden düşmeyen akıllı telefonların, içinden çıkamadığınız farklı sosyal medya araçlarının esiri olduğumuz dünyada, sohbet etmeyi ve farklı insanları tanımak için gezmeyi, farklı mekanlar görmeyi her zaman ikinci hatta üçüncü plana atmayı da yeğleriz. Fotoğraflar paylaşmak için gezmeye, farklı sözler paylaşmak için araştırmaya, insanları aşağılayarak prim yapmaya alışan bir nesille beraber, gelişmesi oldukça güç bir topluma dönüştüğümüzün de kimse farkında değil. Çocukları bir kenara bırakın; sosyal medya bağımlısı olan ebeveynler, bu konudan şikayetçi değil. Eski zamanlarda yaşadığımız en güzel kitap okuma, birlikte vakit geçirme gibi etkilerin hiç yaşanmamış gibi görünmesi yüzünden, telefona ve internete bağımlı insanlar haline gelmekteyiz.

Sosyal medya

Eğer bitkisel hayat ne diye soran olursa; şu an yaşadığımız ve çoğunluğun gündelik yaşantısında normal olarak gördüğü akıllı telefonları, şarjların sürekli bittiğini de varsayarsak; prizlerden uzaklaşamadığımızın gerçeğidir. Sosyal medya bağımlılığı öyle bir hale geldi ki; artık aynı evde oturan aile bireyleri, yan yana olan arkadaşlar farklı sosyal medya araçlarında mesajlaşıp, o şekilde iletişim kurmaya devam ediyor.

Zamanın büyük bir kısmını adete işgal eden bu sosyal medya platformları dikkat edilmediğinde, 5 ila 10 yıl sonra sohbet etmekten tamamen uzak, insanlarla gerçek hayatta yan yana gelemeyen bireylere kalacak dünya. Benimle ne olur dediğimiz için bugün ki halini alan sosyal medya bağımlılığına bir darbe vurmak için, ilk olarak kendinizden ve daha sonra yakın çevrenizden başlayarak, zararı en aza indirebiliriz. Gün geçtikçe daha büyük bir sorun haline gelen sosyal medya bağımlılığı dikkat edilmesi gereken bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın