Televizyon Modelleri ve Akıllı Tv | Güzeldir

Televizyon Modelleri ve Akıllı Tv

Günlük yaşantımızda önemli bir yere sahip olan televizyonların teknolojisindeki önemli gelişmeler ile birçok yeni özellik tüketicilerin kullanımına sunuldu. Peki bu özellikler nelerdir? Çeşitli televizyon üreten markalar her gün yenilenen teknolojik özellikler ile yeni televizyon modellerini tüketicilere sunmaktadır. Görüntü kalitesini arttıran, birçok farklı işi televizyon üzerinden yapmayı sağlayan bu teknolojiler insanlara daha farklı bir televizyon deneyimi yaşatmayı sağlamaktadır. Son yıllarda televizyon almaya istediğinizde, akıllı tv (smart tv), 4k görüntü, curved (kavisli) tv gibi cümleler ile karşılaşırsınız. Peki yeni geliştirilmiş olan bu teknolojik özellikler televizyon deneyiminde ne gibi farklılıklar sunmaktadır. Yaşam alanlarında önemli bir yere sahip olan televizyonlar hem görsel anlamda hem de yeni geliştirilen özellikleri ile geçmiş yıllardaki televizyonlardan oldukça farklılaşmıştır. Oldukça ince yapıları ile bulunduğu ortamlarda estetik bir yapıya kavuşmuştur.

 

LED TV: Led televizyonların en önemli farkı, ekranda görüntü oluşturulurken arka (backgraund) ışıklandırmasının LCD tv’den farklı olarak led ışıklandırma teknolojisini kullanmasıdır. Lcd televizyonlar da arka aydınlatma floresan ile yapılmaktadır. Renklerin ekrana tam olarak yansıtılmasını sağladığından dolayı diğer farklı özellikteki televizyonlardan daha iyi bir görüntü kalitesi sunmaktadır. Aynı zamanda elektrik sarfiyatı da diğerlerine nazaran daha azdır.  

LCD TV: 2 panel arasında bulunan likit kristal maddesi sayesinde oldukça ince bir yapıya sahiptirler. Arka ışıklandırması floresan ile sağlanmaktadır. Beyaz floresan ışığının ön tarafta bulunan likit kristal ile kırılması sonucu görüntü verir. Oldukça ince bir yapıya sahip olarak üretilebilmelerinden dolayı tv lcd olarak, bilgisayar ekranlarında, cep telefonlarında, dijital saatlerde ve bunlar gibi birçok teknolojik üründe lcd ekranlar tercih edilmektedir. Plazma televizyonlara göre daha uzun ömürlü ve daha az enerji tüketmektedirler.

PLAZMA TV: Plazma ekranların çalışma mantığı, eski tüplü tvlere benzemektedir. İçerisinde sıkıştırılmış iyonize gazların bulunduğu plazma ekranlar görüntüyü ekran hücrelerinden yayarlar. Büyük boyuttaki ekranlar için tercih edilen bir teknolojidir. Enerji kullanımı diğer ekran teknolojilerine göre daha yüksektir. Plazma ekranlar yüksek kontrast değerlerine çıkabildiklerinden dolayı tercih edilmektedir.

OLED TV: İlk olarak telefon ekranlarında kullanılan, daha sonra televizyon ekranlarında da kullanılmaya başlayan bir ekran teknolojisidir. Açılımı organik ışık yayan diyot olarak çevrilebilir. Led tv’lere benzer olsa da çalışma prensibi ve özellikleri farklıdır. Oled görüntü çok sayıda film tabakasından elektrik akımının geçmesi ile meydana gelen ışımadan oluşmaktadır. Sinema ve oyun severler için tercih edilebilecek bir ekran teknolojisidir. Bunun nedeni oled ekranlar, lcd ekranlara ve led ekranlara göre daha yüksek tepki süresine sahiptir. Ülkemizde özellikle lg oled tv modelleri dikkati çekmektedir.

AMOLED EKRANLAR: Son zamanlarda Samsung tarafından geliştirilmiş bir görüntü teknolojisidir. Amoled tv’lerde her piksel ayrı, ayrı aydınlatılarak görüntü oluşması sağlanıyor. Arka aydınlatmaya ihtiyaç duymayan bu ekranlarda koyu renkler daha doygun bir şekilde görüntülenebiliyor.

 

4K NEDİR: 4K görüntü kalitesine sahip televizyonlar, cep telefonları, bilgisayar ekranları yavaş, yavaş, günlük kullanımda yerini almaya başladı. 4k bir çözünürlük seviyesini ifade eden terimdir. Full HD görüntü kalitesini 4’e katlayan bu teknolojiye sahip televizyonları ve cep telefonlarını mağazalarda görmeye başladık. Birçok yeni çıkan cep telefonu ile 4K çekim yapılmaktadır. Başta youtube gibi video paylaşım siteleri 4K görüntüleri yükleyebilme olanağı sunmaktadır. Ancak 4k içerik üretiminin şu an için az olması en önemli dezavantajıdır.

4 k nedir

Akıllı Tv (Smart tv): Hareket ve ses ile kontrol edilebilen, internete bağlanıp uygulama indirilebilen televizyonlara akıllı tv denilmektedir. Smart tv’ler ile internete bağlanıp youtube’den video izleyebilir, facebook, twiter gibi sosyal medya uygulamalarını kullanabilirsiniz. Kısaca internette yapmak istediğiniz her şeyi akıllı televizyonlardan gerçekleştirebilirsiniz.

Kavisli televizyon: curved olarak adlandırılan iki yanından kavis alan tvler son dönemlerde oldukça ilgi çekti. Bu televizyonların ince ve şık yapısı ve izleme kalitesini artırması tercih edilme nedenlerindendir.

Geliştirilen bu teknolojiler ile televizyonlar hem görüntü kalitesinden dolayı hem de birer bilgisayara dönüşmesinden dolayı günlük yaşamda daha sık kullanılmaya başlandı. Her geçen gün yeni bir özellik ile karşımıza çıkan televizyonlar ilk çıktıklarında fiyatları yüksek olsa da, kısa sürede yeni teknolojilerin geliştirilmesi ile fiyatları aşağı çekilmektedir.

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın